Vi skal lære af Danske Banks skandaløse Home-sag og værne om borgernes retssikkerhed

Uetisk og ja, ærligt talt grov økonomisk udnyttelse af mennesker i en kritisk og sårbar situation.
Det var mine tanker, da jeg så artiklerne om, at Danske Bank i en årrække havde udnyttet sit ejerskab af ejendomsmæglerkæden Home til at tage overpriser for at sælge en række boliger.
At det gik ud over kunder, der i forvejen var økonomisk presseede og på randen af ruin, gjorde det absolut ikke bedre.
Danske Bank så sikkert en mulighed for at gøre sin egen økonomiske kage større ved at udnytte, at man jo ejede Home. Heldigvis blev det opdaget.
For at undgå den slags lyssky interessekonflikter i fremtiden, er det nødvendigt, at der er vandtætte skodder mellem brancherne.
Hvis det står til os, må hverken bankmanden, revisoren, ejendomsmægleren, forsikringssælgeren eller advokaten kunne drage økonomisk fordel af at sende kunden i en bestemt retning. For de skodder udgør et værn mod de uetiske vennetjenester, der udelukkende skader forbrugeren.
I dag er det kun advokater, der er underlagt den slags regler, der betyder, at vi ikke må modtage provision fra f.eks. realkreditinstitutter, banker, ejendomsmæglere og forsikringsselskaber.
Reglerne sikrer også, at advokaten kun kan rådgive den ene part i en sag om f.eks. ægtepagter, virksomhedsovertagelsen, eller når boligen skal sælges. For advokaten må kun have én interesse for øje; klientens. De regler er med til at sikre, at kunden får uafhængig rådgivning, hvor advokaten ikke kan tjene på at anbefale en ting frem for noget andet.
Omvendt er det med ejendomsmæglerkæden, der har både ejendomsmæglere og købermæglere ansatte i samme kæde. Det betyder, at når du skal sælge huset, så repræsentere ejendomsmægleren dig over den kollega som er købermægler og skal rådgive køber. Begge vil også forsøge, at sælge en række ”uafhængige” juridiske ydelser til både dig og køber. Den slags bliver dog ofte noget rod, for ejendomsmægleren har jo en interesse i at sælge huset hurtigt, selvom det er i din interesse at få den højeste pris. Ejendomsmæglerne kalder det nedslag i prisen, mens købermæglerne kalder det opnået rabat, men rent faktisk er både sælger og køber ”låst” inde i samme finansielle supermarkedsfælde..
Reglerne, der sikrer uafhængig, juridisk rådgivning, er gode for den enkelte forbruger, og det er med til at sikre vores retssamfund.
Derfor er det dybt bekymrende, at Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen netop nu barsler med et forslag, der vil gøre det modsatte og lempe reglerne for ejerskab af advokatvirksomheder.
De lempede regler vil, frygter vi, medføre opbygningen af store juridiske supermarkeder, der ikke udelukkende vil have forbrugerens interesser for øje. En advokat er i dag forbrugerens garant for en god rådgivning, men med lempede regler vil garantien forsvinde og underminere forbrugerens tillid til systemet.
Vi opfordrer derfor erhvervsminister Simon Kollerup (S) og Folketingets erhvervs- og retsordførere til at tænke på forbrugersikkerheden, når de modtager anbefalingerne fra Konkurrencestyrelsens rapport.
Finansielle og juridiske supermarkeder vil gavne finanskæmperne og vil samtidig risikere at sætte borgernes rettigheder over styr. Det ser vi meget nødigt ske.
Nøgleord
Kontakter
Niels ErlandsenFormand
Advokat og formand hos Danske BOLIGadvokater
Billeder
Information om Danske BOLIGadvokater
Danske BOLIGadvokater er en sammenslutning af advokater med speciale i boligrådgivning. De har som de eneste fået branchens blå stempel som BOLIGadvokater, fordi de udelukkende arbejder efter de etiske regler for køb og salg af fast ejendom, der er aftalt mellem Advokatsamfundet og Forbrugerrådet.
Det betyder bl.a., at en dansk BOLIGadvokat yder uafhængig rådgivning og ikke må repræsentere sælger og køber i samme handel. Og det betyder også, at Danske BOLIGadvokater ikke har alliancer med andre aktører i branchen som fx banker, realkreditinstitutter, forsikringsselskaber m.v. Alle medlemmerne af Danske BOLIGadvokater har et certifikat i bolighandel.
Danske BOLIGadvokater er repræsenteret i følgegrupperne for hhv. huseftersyn og tinglysning.
Foreningen blev stiftet i år 2000 og har i dag godt 140 medlemmer fordelt over hele landet.
Følg pressemeddelelser fra Danske BOLIGadvokater
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske BOLIGadvokater
Flexboliger – et billigere alternativ til sommerhus21.1.2021 08:00:44 CET | Pressemeddelelse
I takt med at corona-virus er blevet en fast del af hverdagen, er der lange udsigter til ferie i udlandet. Mange søger i stedet mod danske feriesteder og køber sommerhuse og fritidsboliger. Danske BOLIGadvokater forventer, at tendensen fortsætter, men oplever også en stigende interesse for flexboliger.
Boligkøb på tvangsauktion – det skal man være opmærksom på11.1.2021 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der er stor forskel på at købe på tvangsauktion og i fri handel. Uanset om det er første gang eller man har prøvet at købe på tvangsauktion før, er det vigtigt at forberede sig grundigt.
Husbåde: Flyt på vandet og slip for ejendomsskatten28.12.2020 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Uspoleret havudsigt og ro fra bylivets larm og travlhed? Er valget faldet på en husbåd, skal man være opmærksom på en række forhold, der adskiller sig fra køb af en bolig på land.
Fejl og mangler i din nye bolig – hvad gør du?16.12.2020 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fejl og mangler er en betegnelse, der dækker over forhold eller egenskaber, som gør en bolig mindre værd end det, man som køber er blevet oplyst. Typiske eksempler er f.eks. ulovlige elinstallationer, sætningsskader eller skimmelsvamp. Er man blevet oplyst om forholdene af sælger eller står forholdene nævnt i f.eks. tilstandsrapporten, tæller det ikke som en mangel. Manglerne skal ligeledes ligge udover, hvad man med rimelighed kan forvente af boligens alder og stand. ’’Et boligkøb er for de fleste en kæmpe investering. Derfor er det afgørende, at man som køber har fuldt kendskab til eventuelle skavanker ved boligen, inden man underskriver købsaftalen. Hvis der dukker betydelige fejl og mangler op efter overtagelsen, kan det koste dyrt og sætte store begrænsninger for købers brug af boligen’’, forklarer Niels Erlandsen, advokat og formand for Danske BOLIGadvokater. Flere former for mangler Er der tale om bagateller eller såkaldte ’’småmangler’’, skal man som køber selv udbedre manglen.
Har du råd til at fortryde?7.12.2020 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hos Danske BOLIGadvokater oplever man stor efterspørgsel på viden omkring fortrydelsesret ved bolighandler. Og det er ikke så mærkeligt, når et boligkøb er en betragtelig investering, som vi kaster os ud i 3-4 gange i livet.
Stigende interesse i kolonihavehuse – hvad bør man vide som køber?23.11.2020 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kribler det i fingrene, når du tænker på staudebede, urtehave og dit eget lille grønne frimærke midt i den danske natur? Hos Danske BOLIGadvokater oplever man en stigende interesse for køb af sommer- og kolonihavehuse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum