Ukraine: Tryghedscenter på Lolland tager form
På Havneskolen i Rødbyhavn er Lolland Kommune og Røde Kors i færd med at etablere et tryghedscenter for flygtninge fra Ukraine, der ankommer til grænsen i Rødbyhavn. Tryghedscenteret skal fungere som en midlertidig base og kan rumme op mod 350 flygtninge. Bliver der behov for mere plads, er skolen i Dannelunde gjort klar til også at blive taget i brug.
Lars Gram, der er sektorchef for Service og Bygninger i Lolland Kommune, fortæller: ”Vi er godt i gang med at indrette de store skolebygninger. Der vil blive etableret både hvilepladser, legeområder og forskellige former for opholdsrum, hvor man kan tage en pause. Både fysisk og mentalt. Vi forventer, at de fleste kun kommer til at være her i få timer eller dage, mens det bliver afklaret, hvad der videre skal ske, og vores opgave handler derfor om at give dem en ramme, hvor de kan få dækket de mest basale behov – uanset om det er en frisk tandbørste eller et varmt bad”.
Ziga Friberg, der er sektionsleder i Røde Kors, er for få dage siden kommet til Lolland, og er nu klar til at tage godt imod de mange flygtninge: ”I Røde Kors arbejder vi på at give alle en tryg velkomst. Det handler om at møde den enkelte med respekt og omsorg, og skabe tid og rum til, at de kan gøre noget, der minder om en normal hverdag; lege med deres børn, sænke skuldrene og få lidt ro på, indtil deres videre situation afklares”.
Vil du hjælpe?
Både Røde Kors og Lolland Kommune bliver for tiden løbende kontaktet af borgere, der gerne vil hjælpe. Enten praktisk i form af frivillig arbejdskraft eller ved at donere tøj, sko, dyner, tæpper, legetøj eller lignende. Enkelte har også tilbudt at stille deres hus eller sommerhus til rådighed, hvis der bliver behov for ekstra soveplads.
”Det er prisværdigt, at så mange gerne vil hjælpe. Lige nu er vi endnu ikke klar til at håndtere tøj og lignende på skolen, men der vil i løbet af denne uge blive stillet en Røde Kors container op uden for, hvor man kan aflevere eventuelle donationer. Får vi behov for noget specifikt, vil det blive meldt ud”, fortæller Ziga Friberg.
Røde Kors er desuden i færd med at mobilisere de frivillige, der skal bemande det nye tryghedscenter. Her kan der let blive behov for ekstra hænder til både praktiske og sociale opgaver. Har man lyst til at hjælpe, kan man kontakte Røde Kors på e-mail: tryghedscenterlolland@rodekors.dk.
Det ventes ikke, at der bliver brug for ekstra boliger.
”Vi vil løbende melde ud, hvis vi får behov for ekstra hænder, tøj eller andet, og der er altid mulighed for at støtte indsatsen økonomisk på vores hjemmeside. Så sørger vi for, at pengene bliver brugt der, hvor der er størst behov”, afslutter Ziga Friberg.
Ziga Friberg fortæller om situationen i videoen her: https://dreambroker.com/channel/yh1m6vcl/u428anim
Nøgleord
Kontakter
Ziga FribergSektionsleder - National AfdelingRøde Kors
Tlf:31 15 27 21Lars GramSektorchef for Service og Bygninger, Lolland Kommune
Tlf:40 70 78 30Information om Lolland Kommune
Følg pressemeddelelser fra Lolland Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lolland Kommune
Elever som valgte Søllested Skole, da Horslunde Skole lukkede, har fortsat kørsel27.6.2025 10:58:11 CEST | Pressemeddelelse
Klima-, Teknik- og Miljøudvalget har besluttet, at de elever som valgte at starte i Landsbyordningen i Søllested, da skolen i Horslunde lukkede, fortsat kan blive befordret, selvom busrute 774 mellem Horslunde Terminal og Søllested Landsbyordning lukker pr. 29. juni 2025. Ordningen gælder for de elever, som kommer direkte fra den lukkede skole i Horslunde, samt for de elever, der dags dato har ladet sig indskrive i Landsbyordningen i forvisning om, at de kunne køre til skole med bus. Forældrene skal, som hidtil, betale hvad der svarer til buskortet på den tidligere rute. Den særlige aftale om befordring gælder i maksimalt 7 år. Således kan elever, der er indskrevet og starter i 0. klasse efter sommerferien, gøre deres skolegang færdig i Søllested Landsbyordning. Da der er tale om frit skolevalg skal alle eleverne, der benytter ordningen betale et beløb svarende til et almindeligt buskort. Tine Vinther Clausen, der er formand for Klima-, Teknik- og Miljøudvalget, fortæller: "I forbindel
Ny unik partnerskabsmodel vil støtte borgere med svær overvægt og skabe øget trivsel og sundhed gennem social effektinvestering27.6.2025 09:42:53 CEST | Pressemeddelelse
Et unikt offentlig-privat samarbejde med base på Lolland vil skabe bedre livskvalitet og sundere fremtidsudsigter for borgere med svær overvægt i Region Sjælland. Projektet "Et Liv i Balance" er netop søsat og skal vise vejen for fremtidens sundhedsvæsen gennem en ny samarbejdsmodel.
Alle borgmestre i øst står sammen: Byg flåde i Rødbyhavn – Østdanmark har det, der skal til17.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tjek potentialet i øst. Sådan lyder en fælles opfordring til Regeringen fra samtlige borgmestre på Sjælland og Lolland-Falster, der ønsker at bringe Rødbyhavn i spil som nyt nationalt kraftcenter for Forsvarets flådebyggeri.
Høj kvalitet i kommunens dagtilbud: Børne- og Skoleudvalget sikrer bedre rammebetingelser5.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny tildelingsmodel, ny støttestruktur, ekstra midler og gæstehuse til de mindste. Det er nogle af de tiltag, der skal være med til at skabe en høj faglig kvalitet i kommunens dagtilbud i de kommende år.
Rikke Jensen stopper som direktør i Lolland Kommune2.6.2025 14:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter otte år som direktør i Lolland Kommune er det blevet tid til at prøve noget nyt. Sådan kan regnebrættet gøres op for Rikke Jensen, der har valgt at sige sit job op med udgangen af juni måned. Det betyder i første omgang en omrokering af direktionens ansvarsområder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum