UKRAINE GÅR EN HÅRD TID I MØDE: Salling Group, AGF og Folkekirkens Nødhjælp sammen om vinterhjælp

Salling Group og AGF har i samarbejde med Folkekirkens Nødhjælp startet en indsamling, der skal hjælpe de mere end 7 millioner ukrainere, der er på flugt i deres eget land. De lider under russernes angreb på infrastruktur, strømafbrydelser, mangel på mad, vand og varme.
Henrik Vinther Olesen, CSR- og kommunikationsdirektør i Salling Group siger:
”En tredjedel af Ukraine står nu uden el og varme, og ukrainerne går en alvorlig vinter i møde. Vores kunder og vi har siden invasionen bakket op om nødhjælpen via støtte til Folkekirkens Nødhjælp, og nu håber vi, at danskerne er klar til nok en gang at træde til.”
Husly, varme, mad og penge
Folkekirkens Nødhjælp hjælper ukrainske flygtninge med husly, varme, mad og kontanter i både det vestlige og østlige Ukraine tæt på fronten. Et arbejde, der kun bliver endnu vigtigere i takt med, at temperaturerne nærmer sig frysepunktet.
Folkekirkens Nødhjælps generalsekretær Birgitte Qvist-Sørensen siger:
”De russiske angreb på el og energiforsyningen gør livet meget vanskeligt, nu hvor vinteren sætter ind. Derfor er der mere brug for hjælp til Ukraine, end nogen sinde før, og vores ansatte og lokale partnere knokler på for at hjælpe. Heldigvis mærker vi en enorm opbakning fra danskerne og fra vores stærke samarbejdspartnere Salling Group og AGF, der bakker op om vores arbejde.”
Indsamlingen starter søndag d. 13. november 2022 til efterårets sidste superligakamp mellem AGF og FC København, og løber året ud med forskellige aktiviteter på spilledage, i Salling Groups butikker og på online platforme.
Samarbejde for mennesker i nød
Salling Group og Folkekirkens Nødhjælp har de sidste 17 år samarbejdet for at hjælpe og styrke mennesker i nød verden over. Samarbejdet har siden 2005 bidraget til mere bæredygtige forandringer og med livsvigtig nødhjælp for mere end 42 mio. kr.
AGF og Folkekirkens Nødhjælp har en klimaaftale, hvor AGF støtter arbejdet med klimatilpasning og træplantning i Uganda. Tidligere har AGF bakket op om Folkekirkens Nødhjælps kamp mod landminer og klyngebomber, der gør livet farligt for millioner af mennesker verden over.
Kontakter
Søren Højlund CarlsenKommunikationschef i AGFAGF
Tlf:41 14 11 52shc@agf-as.dkHenrik Vinther OlesenCSR- og kommunikationsdirektørSalling Group
Tlf:24 82 63 13henrik.vinther.olesen@sallinggroup.comPoul KjarPressechef
Tlf:+45 41865975pkja@dca.dkBilleder
Information om Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.
Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Vi står foran en af de største nødhjælpsoperationer i nyere tid10.10.2025 15:52:22 CEST | Pressemeddelelse
Med våbenhvilen som første skridt i fredsplanen mellem Israel og Gaza forbereder Folkekirkens Nødhjælp sig på at bidrage til en af de største nødhjælpsoperationer i nyere tid. “I første omgang handler det om at få adgang til Gaza med mad, vand, hygiejne-artikler og give de hundredtusindvis af palæstinensere tag over hovedet. Behovene er enorme efter næsten to års krig,” siger Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp. “Vi håber, at det internationale samfund får adgang så hurtigt som muligt, men der går nok et par dage, før vi ser vi grænseovergangene åbne for nødhjælp. Og vi forventer, at alle overgangene bliver åbnet op både fra Egypten og Israel, så der kan tilflyde nødhjælp til befolkningen både i den nordlige og sydlige del af Gaza.” “Hvis ordlyden i fredsplanen holder stik, så vil mængderne af hjælp som et minimum være i overensstemmelse med den hjælp, der blev lukket ind i forbindelse med våbenhvileaftalen fra den 19. januar i år. Det ser vi frem til, men det er sl
Ny, uafhængig analyse af finanslovsforslaget for 2026 og dansk udviklingsbistand: Fra fattigdom til vækst7.10.2025 14:32:13 CEST | Pressemeddelelse
I en verden i opbrud sætter Danmarks udviklingssamarbejde en ny kurs. Det bekræfter Timbuktu Fondens analyse af finanslovsforslaget for 2026, der præsenteres ved et møde 9. oktober.
Adaptation Is Life: Leaders Demand Urgent Adaptation Investment and Action at UNGA 8026.9.2025 18:31:09 CEST | Pressemeddelelse
Calls for concrete adaptation finance targets, scalable investment instruments, and operational loss and damage funds intensify
Timbuktu Fonden fordobler Timbuktu Prisen og uddeler 200.000 kroner14.8.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
En kombination af kvalificerede projektforslag og et voldsomt udenrigspolitisk år har fået Fonden til for første gang nogensinde at uddele hele to priser i 2025. Den ene Timbuktu Pris går til undersøgende journalister Thomas Foght og Sebastian Stryhn Kjeldtoft for afdækning af moderne slaveri, mens den anden går til ungdomsmediet Reelly for unikke øjenvidneberetninger fra genopbygningen af Syrien.
Folkekirkens Nødhjælp opruster med nye landechefer i verdens brændpunkter12.8.2025 09:33:00 CEST | Pressemeddelelse
Folkekirkens Nødhjælp styrker sin indsats i nogle af verdens mest udfordrede områder med udnævnelsen af nye landechefer på en række strategisk vigtige poster. De nye landechefer vil stå i spidsen for nødhjælps- og udviklingsarbejde, der hver dag gør en forskel for mennesker i verdens brændpunkter. Generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Jonas Nøddekær, er begejstret for udnævnelserne: "Vi opererer i områder, hvor situationen kan ændre sig fra dag til dag. Dygtige og erfarne ledere i felten er afgørende for, at vi kan levere både akut nødhjælp og langsigtede løsninger. Og med vores nye ansættelser, er jeg sikker på, at vi står stærkt til at håndtere de udfordringer, der venter.” De nye udnævnelser omfatter: Ukraine: Peter Bo Larsen (DK) Mali: Joanne Olsen (USA). Syrien/Irak: Knud Andersen (DK). Cambodja: Janardhan Rao (IND) Sydsudan: Rama Devi Arla Hansraj (IND) Palæstina: Christian Meldgaard Cramon (DK) De nye ledere bringer omfattende erfaring inden for humanitært arbejde, konfliktom
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

