Folkekirkens Nødhjælp

De her ting køber vi brugt til sommerhyggen

15.6.2026 07:30:00 CEST | Folkekirkens Nødhjælp | Pressemeddelelse

Del

Danskerne elsker genbrug. Og det er især udstyr til sommerbordet, der får os til lommerne lige nu.

Spisehjørnet er et oplagt sted at indkorporere lidt genbrugshygge
Spisehjørnet er et oplagt sted at indkorporere lidt genbrugshygge Foto: Folkekirkens Nødhjælp

I disse uger slår mange danskere et smut forbi den lokale genbrugsbutik, når sommerhuset skal gøres klar, og haven indtages igen.  

Det viser en ny opgørelse fra Folkekirkens Nødhjælps Genbrug. Her har organisationen analyseret salget i ti af de vigtigste såkaldte sommerbutikker, som ligger tæt på nogle af landets største sommerhusområder.  

Og tendensen er tydelig: Salget af tallerkener, glas og andet service stiger med hele 52 procent om sommeren sammenlignet med vintermånederne.  

Det mærker de tydeligt i Folkekirkens Nødhjælps genbrugsbutik i Løkken:  

”Ting til sommerhuset er i høj kurs. Porcelæn og glas, legetøj og havemøbler – alt sammen ting, vi sælger meget af om sommeren,” siger Hanne Staun, der er butiksleder i Løkken, og uddyber:  

”Vi har også mange gæster, som kommer for at finde de ting, de måske har glemt at få med sig på ferien.”  

Brætspil til regnvejrsdage og lange sommeraftener  

En anden stensikker sommer-sællert er brætspil. På tværs af sommerbutikkerne stiger salget af spil med 27 procent om sommeren.  

“Når det regner, og børnene er sure, er det oplagt at købe et billigt brætspil med hjem,” fortæller Bente Madsen, der er frivillig hos Folkekirkens Nødhjælps Genbrug i Faaborg.  

Faktisk er butikken i Faaborg nødt til at få ekstra frivillige ind i disse måneder, hvis eneste opgave det er at gennemgå spillene og sikre, at de er komplette og klar, når lystbådene lægger til i havnen.  

”Alle brikkerne skal jo være der: Hvis der er 1.000 brikker i et puslespil, og vi kun kan tælle 999, er der ikke andet at gøre end at tælle dem om igen,” forklarer hun.  

  

BOKS: 5 tips til at gøre sommerhus og have klar med genbrug  

1. Drop det ensartede – mix dit service  
Genbrugsglas og tallerkener i forskellige farver og former skaber personlighed og ægte sommerstemning.  

2. Skab sommer på få minutter med tekstiler  
En dug, puder og et tæppe kan hurtigt ændre stemningen – både ude og inde.  

3. Giv havemøbler nyt liv  
Brugte havemøbler kan ofte forvandles med en slibning og lidt maling, så de får nyt liv og personlighed.  

4. Køb det, der samler mennesker  
Spil, fade og bakker er blandt de mest populære sommerfund og danner ramme om hygge og gode fælles oplevelser.  

5. Overvej genbrug, før du køber nyt  
Meget af det, vi mangler til sommeren, findes allerede i genbrugsbutikkerne – og kan sagtens bruges igen.  

BOKS: Folkekirkens Nødhjælps sommerbutikker  

  • De ti sommerbutikker fra undersøgelsen er: Asnæs, Fåborg, Grenaa, Nykøbing Falster, Løkken, Rudkøbing, Kalundborg, Lemvig, Læsø og Tønder.  

  • I alt har Folkekirkens Nødhjælp genbrugsbutikker i omkring 100 byer i Danmark. Du kan finde din lokale genbrugsbutik her: www.nødhjælp.dk/genbrug  

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Spisehjørnet er et oplagt sted at indkorporere lidt genbrugshygge
Spisehjørnet er et oplagt sted at indkorporere lidt genbrugshygge
Foto: Folkekirkens Nødhjælp
Download
Keramik er en sikker klassiker fra genbrugsbutikken. Her får du unikke fund, som alle andre ikke har.
Keramik er en sikker klassiker fra genbrugsbutikken. Her får du unikke fund, som alle andre ikke har.
Foto: Rikke Hovn Poulsen
Download
Genbrugsglas og -tallerkener gør sommerbordet ekstra hyggeligt og personligt
Genbrugsglas og -tallerkener gør sommerbordet ekstra hyggeligt og personligt
Foto: Folkekirkens Nødhjælp
Download
Picnickurv fundet i genbrug - og vi har også masser af gode bøger til sommerlæsningen.
Picnickurv fundet i genbrug - og vi har også masser af gode bøger til sommerlæsningen.
Foto: Folkekirkens Nødhjælp
Download

Links

Om Folkekirkens Nødhjælp

Folkekirkens Nødhjælp er til stede, hvor nøden er størst. Vi er hjælper mennesker i verdens brændpunkter. Vi giver akut nødhjælp, når katastrofen rammer, og vi arbejder for at sikre langsigtet og bæredygtig udvikling i 19 lande verden over.

Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye