Udsættelse af særskat kan give pusterum til pressede butikker
Københavns socialborgmester, Mia Nygaard, ønsker at udskyde københavnsk særskat, så små selvstændige og butikker får en håndsrækning i en svær tid. Forslaget kommer efter et møde om social ansvarlighed med Fisketorvets kommercielle chef. Forslaget støttes af EjendomDanmark.
Tusinder af små butikker og selvstændige kæmper lige nu for at overleve coronakrisen. Københavns socialborgmester, Mia Nygaard, ønsker at række dem en hjælpende hånd ved foreløbig at udskyde dækningsafgiften; en særskat på erhvervsejendomme.
Københavns kommune udskød også dækningsafgiften i 2020. Nu har butikkerne igen været lukket ned i måneder. Derfor er der brug for, at der igen bliver fundet en ny midlertidig løsning, og en mere langsigtet plan. Netop nu står Københavns Kommune over for overførselsforhandlinger, hvor det er muligt at reducere denne byrde for erhvervslivet.
”Vi er nødt til at se på, hvordan vi hjælper de erhvervsdrivende i København, så de ikke rammes dobbelt midt i en økonomisk krise. Jeg håber derfor, at vi kan finde et flertal for i første omgang at udskyde dækningsafgiften for igen at give butikker, restauranter, centre og erhvervsliv i København en håndsrækning. Så må vi derefter sænke dækningsafgiften i en mere langsigtet vækstplan til gavn for erhvervslivet og de mange københavnske arbejdspladser,” siger Mia Nygaard, borgmester i København.
Støtter forslaget
Forslaget bakkes op af Helle García Korndal, Kommerciel Chef for Fisketorvet, som huser mange større og mindre butikker. Shoppingcentret i København havde før coronakrisen fået godkendt milliardinvesteringer, der kunne skabe tusinder af job, sikre klimainitiativer og var i dialog med kommunen om udbygning af social ansvarlighed. Alt dette er sat på hold i øjeblikket, hvor butikkerne kæmper for at kunne finde penge til lønninger og husleje. Den dobbelte dækningsafgift rammer centreret direkte og skaber usikkerhed om de store investeringer.
”En blomstrende handel og fortsat stærk vækst for Københavns Kommune er noget, som både vi i erhvervslivet og politikerne har en fælles interesse i. Fra vores synspunkt vil en nedsat skat indirekte betyde en økonomisk lettelse for vores lejere, hvilket er noget, der - givet alle de udfordringer, som corona-pandemien har bragt - føles ekstra vigtigt lige nu. Bliver ejendomsskatten derimod i sin nuværende form, vil det betyde langsigtede vanskeligheder med at realisere byggeprojekter, tiltrække internationale investorer, og dermed risikerer byen at miste konkurrenceevne,” siger Helle García Korndal.
EjendomDanmark er også særdeles opmærksom på problemet. Bolig- og ejendomsmarkedet holder i vid udstrækning hånden under dansk økonomi lige nu, vurderer Jannick Nytoft, adm. direktør:
”Vi har alle en interesse i, at der er et stærkt erhvervsliv, når coronakrisen slipper sit greb om samfundet. Det er dejligt, at der er kræfter i kommunen, som prioriterer hjælpen til det erhvervsliv, der for tiden hænger i med neglene. Men derefter bør fokus være på, at vi sammen skaber rammerne for vækst, så vi kan nå de fælles mål om klima og nye boliger,” siger Jannick Nytoft.
Kontakter
For kontaktoplysninger eller yderligere information kontakt Cecilie Lund Vinther på clv@ejd.dk eller 21404675.
Information om EjendomDanmark
EjendomDanmark er erhvervsorganisationen for ejere, udlejere og administratorer af fast ejendom i Danmark. Organisationen repræsenterer ca. 85% af det professionelle ejendomsmarked med over 100.000 medarbejdere og en omsætning på knap 100 mia. kroner. Medlemmerne er blandt andre pensionskasser, ejendomsselskaber, ejendomsadministratorer, grundejerforeninger, forsikringsselskaber og pengeinstitutter, fonde, advokater, ejendomsmæglere samt entreprenører, arkitekter og ingeniører.
Følg pressemeddelelser fra EjendomDanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra EjendomDanmark
Butikker skylder 1,5 milliard mere i husleje end for et år siden16.4.2021 12:40:37 CEST | Pressemeddelelse
Siden det spæde forår har gadebutikkerne haft mulighed for at holde åbent, men der er stadig mørke skyer over butikkernes økonomi. Således skylder de 1,5 mia. kr. mere i leje nu end i marts 2020, viser en ny undersøgelse fra EjendomDanmark.
Butikslejen er faldet de seneste syv år8.4.2021 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Butikkernes husleje er faldet de seneste mange år, og tendensen fortsatte i coronaåret 2020. Et udtryk for ejernes tilpasningsevne, mener EjendomDanmark.
Godt med en plan - skuffende at centrene fortsat må vente23.3.2021 09:42:53 CET | Pressemeddelelse
Det giver klarhed, at der er kommet en plan for genåbning. Men det er uforståeligt, at centerbutikkerne fortsat skal være lukkede.
Godt boligudspil skæmmet af angreb mod ejendomsretten17.3.2021 10:54:04 CET | Pressemeddelelse
EjendomDanmark støtter målet om mangfoldighed i byerne og en indsats særlig rettet mod udsatte boligområder. Men at tvinge private ejere til at give kommunerne anvisningsret over private lejligheder er forkert, udansk og går ud over dem, der i forvejen står på ventelisterne. Frivillighed er vejen - ikke angreb på ejendomsretten, siger Jannick Nytoft, adm. direktør i EjendomDanmark.
Trods forbedringer: Sammenskrivning af lejelov giver ikke forenkling af komplicerede regler15.3.2021 10:40:27 CET | Pressemeddelelse
Retssikkerheden og gennemsigtigheden i en ny samlet lejelov kan stadig forbedres, konkluderer EjendomDanmark, der netop har afleveret sit andet høringssvar til en sammenskrivning af lejelovene.
Gode takter i ny aftale om grønt byggeri5.3.2021 11:55:42 CET | Pressemeddelelse
En national strategi for grønt byggeri er netop blevet vedtaget. Der er gode takter i strategien, mener EjendomDanmark. Organisationen peger dog på, at det næste naturlige skridt er at se på, hvordan vi også gør de eksisterende bygninger endnu grønnere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum