Udflytningsplan løser ikke manglen på STEM-uddannede
22.3.2022 08:17:07 CET | Ingeniørforeningen, IDA | Pressemeddelelse

I de afsluttende forhandlinger om hvor i landet uddannelserne skal ligge og hvor mange studiepladser, der må være i de større danske byer, har politikerne lyttet, og umiddelbart fritaget store dele af STEM-uddannelserne.
Det bliver positivt modtaget af formanden for Ingeniørforeningen, IDA, Thomas Damkjær Petersen, der roser politikerne for at have lyttet til omverdenens bekymringer.
”På den ene side er det en lettelse, at flere vitale uddannelsesretninger i denne omgang går fri. På den anden side er det lidt som at spille uafgjort. På STEM-området, hvor erhvervslivet skriger på arbejdskraft, bør det politiske fokus fremadrettet være på at øge optaget på eksempelvis ingeniør- og it-uddannelserne markant,” siger han.
Thomas Damkjær Petersen understreger, at det fortsat er en bunden politisk opgave at opprioritere optaget på STEM-uddannelserne.
”Det er ikke en nulsumsløsning Danmark har brug for. Vi står som nation overfor en øget digitalisering af samfundet og en grøn omstilling, der vil kræve, at vi har de rette kompetencer. Derfor er det vigtigere end nogensinde før, at vi sikrer det nødvendige udbud af vidensarbejdere,” siger han.
Med det nuværende optag vil der allerede i 2030 mangle ca. 13.000 uddannede kandidater indenfor områderne ingeniør, teknik og it. Hertil kommer en mangel på ca. 7.000 personer med en mellemlang teknik- eller it-uddannelse. Det viser en rapport udarbejdet af IRIS Group og HBS Economics.
”Her og nu har vi en situation med veldokumenterede generelle flaskehalse på arbejdsmarkedet, hvor virksomhederne kun kan rekruttere ved at headhunte hinandens medarbejdere. Det er derfor tvingende nødvendigt, at uddannelsessystemet bliver justeret, så danske virksomheder kan fastholde og udbygge Danmarks stærke førerposition med løsninger på blandt andet klimaudfordringen og digitaliseringen. Det er et spørgsmål om rettidig omhu,” siger Thomas Damkjær Petersen.
Kontakter
Ulrik Frandsen 23 65 09 69
Billeder
Information om Ingeniørforeningen, IDA
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Stor søgning til ingeniørstudierne15.3.2026 19:32:48 CET | Pressemeddelelse
De unges interesse for ingeniørstudierne stiger igen
It-kriminelle ligger på spring når årsopgørelsen frigives14.3.2026 08:42:21 CET | Pressemeddelelse
Når SKAT den kommende weekend åbner for adgang til årsopgørelsen, er de it-kriminelle klar på sidelinjen, advarer it-sikkerhedsekspert
IDA: Godt forlig for akademikerne i regionerne4.3.2026 16:16:31 CET | Pressemeddelelse
Der er indgået forlig om en ny treårig overenskomst for akademikerne i landets regioner. IDA er tilfreds med aftalen.
Danskerne er positive over for AI i sundheds- og ældreplejen4.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Over halvdelen af danskerne ser positivt på at bruge kunstig intelligens i sundheds- og ældreplejen, hvor AI kan bidrage til at opspore sygdomme og styrke kvaliteten i pleje og behandling, viser en ny befolkningsundersøgelse fra IDA.
IDA: Regeringen mangler en plan B for klimamålene26.2.2026 11:01:40 CET | Pressemeddelelse
Klimarådets årligt statusrapport slår fast, at regeringens 2030-mål står og vakler, og 2035-ambitionerne stadig mangler en konkret retning. En kommende regering skal hurtigt i arbejdstøjet for at lægge en konkret plan B, lyder det fra IDA-formand.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

