Tre ud af fire betalinger med Dankort foregår nu kontaktløst
Vi har passeret en milepæl med kontaktløse betalinger med Dankort. Hele 75 % af alle betalinger med Dankort er nu kontaktløse. Det er en god nyhed for alle, bortset fra svindlerne.
Danskerne er verdensmestre i kontaktløse betalinger. Ingen andre steder er betalingsmetoden blevet taget så hurtigt i brug både af forretninger og forbrugere. Som følge heraf er andelen af kontaktløse betalinger steget med rekordfart.
At forbrugerne har taget de kontaktløse betalinger til sig i så stort et omfang vidner om, at forbrugerne oplever, at kontaktløse betalinger bidager til at gøre deres hverdag lidt nemmere.
Drastisk fald i misbrug med Dankort
En yderligere fordel ved de kontaktløse betalinger er, at de gør livet svære for svindlerne. Når vi betaler kontaktløst, så bliver det sværere for svindlerne at aflure PIN-koden, stjæle kortet og misbruge det efterfølgende.
At det svindelnummer er blevet sværere kan aflæses tydeligt i statistikkerne. I første halvår af 2019 lykkedes det blot de kriminelle at få et udbytte på i alt 8 mio. kr. ved misbrug af stjålne Dankort, mens det tilsvarende tal i samme periode sidste år lød på 17,4 mio. kr. Det er et imponerende fald på mere end 50 % på blot et år.
Information om Nets
Følg pressemeddelelser fra Nets
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Nets
Nets ja nuorille talouden perusteita opettava PCKT Money yhteistyöhön13.11.2019 10:41:39 CET | Lehdistötiedote
Nets tukee PCKT Moneyn kasvutavoitteita tehokkailla ja yksinkertaisilla korttipalveluilla.
BOKIS og Nets indgår ny aftale om Dankort og internationale betalingskort8.11.2019 10:15:00 CET | Pressemeddelelse
BOKIS og Nets har indgået en 5-årig aftale med Nets om fortsat udstedelse af Dankort. Det betyder, at kunder i BOKIS-institutterne fortsat vil kunne betale med Dankort, som de kender det i dag, og dermed gøre brug af den mest udbredte betalingsløsning herhjemme. Samtidig har parterne fornyet deres aftale om håndtering af betalinger med internationale betalingskort. ”Vi bakker op om Dankortet, som er danskernes foretrukne betalingsform. Det har vi gjort indtil nu, og det er aftalen et udtryk for, at vi fortsætter med”, siger direktør i BOKIS og Lokale Pengeinstitutter, Jan Kondrup. Søren Nicolaisen, der udgør den anden halvdel af direktionen af BOKIS og samtidig er direktør for Landsdækkende Banker er enig. ”Uden at løfte sløret for detaljerne, så synes vi, at vi har opnået en særdeles konkurrencedygtig aftale for de mindre og mellemstore pengeinstitutter”, siger han. Til sammen repræsenterer BOKIS-institutterne ca. 45 procent af det danske kortbetalingsmarked. Der er tale om Sydbank, S
Jyske Bank og Nets indgår ny aftale om håndtering af kortbetalinger31.10.2019 08:01:00 CET | Pressemeddelelse
Efter et udbud på området for processing af betalinger med internationale kort har Jyske Bank valgt Nets som samarbejdspartner.
Misbrug af stjålne Dankort falder drastisk29.10.2019 08:44:00 CET | Pressemeddelelse
Kriminelles udbytte fra stjålne Dankort er mere end halveret det seneste år. ”Det er blevet meget sværere at være korttyv,” lyder det fra Sune Gabelgård, der er chef for svindelbekæmpelse i Nets.
NemID runder seks milliarder transaktioner14.10.2019 12:20:03 CEST | Pressemeddelelse
På blot lidt over et år er der nu foretaget yderligere en milliard transaktioner med NemID. Brugen af NemID har for alvor taget fart siden introduktionen af NemID nøgleappen.
Lunar Way og Nets indgår partnerskab om betalinger11.9.2019 07:53:00 CEST | Pressemeddelelse
Bank-appen Lunar Way er gået sammen med Nets om kortbetalinger og sikkerhed for alle deres brugere i Norden. De to partnere skal sammen udvikle nye innovative betalingsløsninger, der passer til Lunar Ways brugere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum