To kvinders liv smelter sammen i et øjebliks lykke

Et øjebliks lykke begynder, da et liv slutter. Nili dør, og hendes veninde forstår, at hun altid har været et mysterium. Hun dansede med Fellini i Rom, hun voksede op med en krage i Istanbul, hun blev måske født i Paris. Nilis veninde rejser ud i verden for at finde svar og vender måske aldrig tilbage. Liv fletter sig sammen, nutid og fortid, sande og usande fortællinger. Det var slet ikke meningen, at det her skulle være en kærlighedshistorie.
”Levede hun et dobbeltliv?
Er det mig, der lever et dobbeltliv? Mit ansigt bliver mere markeret, mine knæ er holdt op med at gøre ondt, når jeg går, mit hår er blevet hvidt af solen, og jeg savner ingen derhjemme. Måske er min bagage blevet tungere, men hver dag sidder jeg med notesbøgerne og skriver med det mørkeblå halstørklæde som et sjal over skuldrene, så det skygger for solen. Måske savner jeg at tale med nogen, her, hvor jeg er, men jeg kan ikke vende tilbage til der, hvor jeg kom fra.” (citat fra bogen)
Et øjebliks lykke glider fra 1934 til nu, mellem Istanbul, København, Rom og Paris, til fods, med fly og tog gennem Europa, styret af en nysgerrighed, kærlighed og familiehistorier, der ikke uden videre lader sig afdække. Det her er en anden slags verdenshistorie. Det her er et andet slags menneskeportræt. Det her er sandhed, men også muligvis løgn. Det her er små øjeblikke, som i en film. Det her er en gang imellem lykke. Et øjebliks lykke er første bind af tre i en kvindes odyssé for at finde svaret på: Hvem var Nili? Og hvem er jeg selv?
Gerd Laugesen er født i 1979 i Aarhus og er forfatter, billedkunstner og journalist. Hun har udgivet vidt forskellige bøger og objekter, blandt andet de anmelderroste Hjemsted (2011) og Plet (2014), der også går på tværs af genrer. Gerd Laugesen holder sig ikke inden for en bestemt måde at skrive på, hun har også skrevet digte på lommetørklæder, udgivet en kjolebog og en digtsamling i et fotoalbum.
Hun har brugt flere år på at interviewe, researche og rejse i sin gamle veninde Nilis fodspor. Et øjebliks lykke er første del af den odyssé, der er en hyldest til Nili og hendes liv. Samtidig er det også en hyldest til alles liv og en historie om at være menneske og kvinde. Det er en rejseroman, en dannelsesroman, en poetisk dokumentarisk rejse, som går på tværs af genrer, lige så vel som tid. I bogen er der fotografier, som glimt fra rejsen – og historien opdeles af byernes navne. Et øjebliks lykke er en rejse ind i et menneskes liv og en rejse ud i verden. Det er en fortælling fuld af vildveje, det er en fortælling om Nili og os allesammen.
Fakta om bogen:
Titel: ET ØJEBLIKS LYKKE
Forfatter: Gerd Laugesen
Forlag: Turbine
ISBN: 9788740673357
Sidetal: 542
Vejl. pris: 299,95 kr.
Udgivelsesdato: 15. oktober 2021
Nøgleord
Kontakter
Marie JensbyPR og kommunikation
Tlf:60548460marie.jensby@turbine.dkBilleder
Links
Information om Turbine Forlaget A/S
Forlaget Turbine blev grundlagt i 2004.
Vores profil er bred, og grundtanken er, at vi ikke lader os begrænse af hverken genre, stil eller format – vores fokus er kvaliteten i den enkelte udgivelse.
Følg pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Hvil i fred – mens du stadig lever9.6.2025 09:17:00 CEST | Pressemeddelelse
I Hvilekuren er den norske læge og forfatter til bestselleren Pulskuren, Torkil Færø, på jagt efter de ting, der kan få hvilepulsen ned, så vi på den lange bane lever bedre, sundere og længere liv.
Strik Astrid Lindgrens eventyrlige verden frem3.6.2025 11:12:12 CEST | Pressemeddelelse
Astrid Lindgren har begejstret generationer med sine vidunderlige historier om børn, leg og masser af eventyr. KlompeLOMPE-designerne har ladet sig inspirere af de mange fantastiske historier og karakterer til de strikkeopskrifter, der nu udkommer i Strik fra Astrid Lindgrens verden.
Martin Glaz Serup skriver om vold, avantgarde og forældrefremmedgørelse i sin romandebut13.5.2025 09:17:00 CEST | Pressemeddelelse
Del af livet er titlen på Martin Glaz Serups første roman. Den roman, han har skrevet på de seneste otte år, er han nu klar til at sende ud i verden.
Camilla Kjems: Jeg har lært at omfavne livets kaos og erfaret posttraumatisk vækst12.5.2025 09:27:00 CEST | Pressemeddelelse
Lotuseffekten – Kunsten at finde ro og styrke i livets kaos er titlen på Camilla Kjems’ nye bog, hvor hun med afsæt i sine egne livserfaringer søger svar på, hvordan vi kan vokse gennem modgang. Den smukke lotusblomst har en særlig evne til at være selvrensende, og den egenskab er essensen af det svar, Camilla finder frem til.
Ny satirisk roman af Halle Butler8.5.2025 09:12:00 CEST | Pressemeddelelse
Halle Butlers satiriske samtidsroman Banalt mareridt om den kultur og verdensopfattelse, der præger det moderne samfund og nutidens mennesker, udkommer nu på dansk i oversættelse af Sigrid Adamsson.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum