Tæt på en million kroner fra Novo til sultkrise
ADRA Danmarks ønske om at gribe ind over for sultkrisen i Yemen og oplyse om effektiv Corona-forebyggelse har påkaldt sig Novo Nordisk Fondens opmærksomhed og støtte. Fonden har netop doneret en lille million kroner til et projekt, der skal give de allermest udsatte familier råd til at købe mad

Med Novo Nordisk Fondens spritnye donation på 982.987 kr. formår ADRA Danmark nu at hjælpe 135 husstande i Yemen med dels at få mere mad, dels at blive klædt på med viden om ernæring. I samme projekt indgår oplysning om forebyggelse af Corona-smitte.
Målgruppen er de mest udsatte befolkningsgrupper såsom familier med børn under fem år, gravide og ammende kvinder, mennesker med handicaps, kvindelige eneforsørgere samt internt fordrevne yemenitter.
Helt konkret overfører ADRA Danmarks partner ADRA Yemen pengebeløb på de udvalgte familiers bankkonti.
Beløbene er beregnet til at kunne dækkes familiernes månedlige behov for mad, og projektet når ud til omkring 950 personer over de næste seks måneder.
”I ADRA mener vi, at direkte økonomisk støtte er den bedste måde, vi kan hjælpe på i en pandemi-tid. Folk har sværere ved selv at skabe sig et levebrød eller tjene til dagen og vejen, når Corona forværrer den i forvejen dårlige økonomi og infrastruktur i landet,” forklarer Adriana Ferracin Kleivan, humanitær koordinator i ADRA Danmark.
”De udsatte familier får derudover mulighed for selv at vælge, hvad de har mest brug for. Det giver dem en større følelse af værdighed, men deres kontanter puster også liv i den lokale fødevarehandel.”
2,4 millioner børn i risiko for at sulte
Efter mere end fem års krig er Yemens humanitære krise den værste i verden. I intet andet land står så mange børn over for en cocktail af underernæring og sygdomme. Modstandskraften hos et sultende barn er generelt lav, og derfor bukker mange under.
Corona og kolera er medspillere i denne kamp.
FN rapporterer, at over 20 millioner yemenitter ikke får mad nok, og at antallet af underernærede børn inden udgangen af 2020 kan stige med 20 procent. I alt kan 2,4 millioner børn blive skubbet ud på sultegrænsen.
’Tag ansvaret på jer’
Samtidig er verdens humanitære bistand til Yemen dalet på grund af Corona-pandemien og af politiske årsager. Manglen på finansiering af nødhjælpsprojekter har resulteret i, at adskillige livreddende programmer er blevet lukket ned.
Den humanitære afdeling under FN appellerer i disse dage derfor skarpt til FN’s Sikkerhedsråd om at løfte deres ansvar for at beskytte Yemens civile befolkning mod krigens konsekvenser, inklusive truslen om en sultkatastrofe.
FN vurderer, at mere end ni millioner mennesker er blevet ramt af nedskæringer i bistanden, herunder programmer, der sikrer forsyninger af mad, rent vand og sundhedspleje. Hvis det fortsætter, vil utallige civile yemenitter dø af sult og sygdomme, lyder det fra FN.
Nøgleord
Kontakter
Maria Lykke AndersenKommunikationsmedarbejder
Tlf:45587700marand@adra.dkAdriana Ferracin KleivanHumanitær koordinator
Tlf:42520212adrkle@adra.dkBilleder

Information om ADRA Danmark
ADRA Danmark er en stor international udviklings- og nødhjælpsorganisation.
Vores arbejde tager udgangspunkt i et kristent menneskesyn med næstekærlighed og respekt for det enkelte menneske i centrum. Vi arbejder for, at alle mennesker har lige ret, mulighed og håb for fremtiden.
Vi er en del af det globale ADRA netværk, som hjælper mennesker med nødhjælp og langsigtede udviklingsprojekter i mere end 115 lande.
ADRA Danmark er en uafhængig organisation, der støtter mennesker i nød uanset race, køn, seksualitet, politisk eller religiøs overbevisning.
Gennem partnerskaber med lokalsamfund, organisationer og regeringer når ADRA’s verdensomspændende netværk hvert år ud til millioner af mennesker.
Følg pressemeddelelser fra ADRA Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ADRA Danmark
ADRA Danmark udvider afdelingen for nødhjælpsprojekter19.11.2020 11:02:52 CET | Pressemeddelelse
Fra denne uge skal ADRA Danmark finde plads på kontoret til endnu en humanitær koordinator. Udvidelsen af medarbejderstaben i afdelingen for nødhjælpsprojekter er et billede på organisationens voksende humanitære budgetter
ADRA Danmark inddrager hinduledere i kampen mod Corona10.7.2020 09:58:11 CEST | Pressemeddelelse
Med over en million kroner fra Danida sætter ADRA nu gang i en oplysningskampagne om forebyggelse af Corona i to indiske delstater. Dette arbejde inddrager blandt andet hinduledere, som har stor indflydelse i befolkningen. Særligt udsatte familier vil desuden modtage et kontantbeløb til deres umiddelbare behov for mad
ADRA’s arbejde med beskyttelse af børn får støtte af Novo Nordisk Fonden25.6.2020 08:45:46 CEST | Pressemeddelelse
Lige knap en million kroner har Novo Nordisk Fonden valgt at give til ADRA’s arbejde blandt børn i Upper Nile, Sydsudan. Fokus er at lære børn om deres rettigheder og at opfylde traumatiserede børns presserende behov for psykisk og social støtte i skolen
Hyperaktiv ildsjæl fylder 70 år2.6.2020 10:03:30 CEST | Pressemeddelelse
Lehnart Falk, tidligere generalsekretær i ADRA Danmark, nødhjælpsansvarlig i Red Barnet og adventistpræst, fylder 70 år den 3. juni. Man skal stadig stå tidligt op for at følge med fødselaren, der har seks uddannelser bag sig og fortsat er aktiv en stor del af døgnets 24 timer. Tiden går med hummerfiskeri, renovering af boligen, skriverier om menneskerettigheder, familien, fodbold, cykling og Guds ord
Engageret foreningsmenneske bliver ny økonomichef i ADRA Danmark28.5.2020 12:03:01 CEST | Pressemeddelelse
Katrine Skamris er ansat som ADRA Danmarks nye økonomichef. Den 35-årige cand.merc.’er, der har 10 års erfaring inden for udvikling og nødhjælp, bruger gerne fritiden til at udfylde rollen som forperson i NGO-bestyrelser, på at dyrke grøntsager og på spejderarbejde
Engageret foreningsmenneske bliver ny økonomichef i ADRA Danmark28.5.2020 11:55:44 CEST | Pressemeddelelse
Katrine Skamris er ansat som ADRA Danmarks nye økonomichef. Den 35-årige cand.merc.’er, der har 10 års erfaring inden for udvikling og nødhjælp, bruger gerne fritiden til at udfylde rollen som forperson i NGO-bestyrelser, på at dyrke grøntsager og på spejderarbejde
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum