Studerende mangler tag over hovedet
24.8.2022 09:25:00 CEST | Ingeniørforeningen, IDA | Pressemeddelelse

Med studiestarten lige om hjørnet, leder mange studerende desperat efter et sted, hvor de kan bo. Manglen på studieboliger er så udbredt, at hver femte studerende på de tekniske og naturvidenskabelige uddannelser i høj eller meget høj grad har haft problemer med at få tag over hovedet. Det viser en ny undersøgelse blandt 1.389 studerende lavet af Ingeniørforeningen, IDA.
Fænomenet er lagt fra nyt, og selvom der bliver taget spadestik til nye kollegier, burde der gøres langt mere, mener IDAs studietalsperson i STEM Students Johanne Skotte
“Det er en uholdbar situation, at så mange studerende har svært ved at finde et sted at bo. De forskellige kommunale tag-over-hovedet garantier, minder jo mest af alt om sovesale og forhindrer kun lige de studerende i at få status som hjemløse. Det er i min optik dårligt købmandskab, for hvis ikke studerende kan bo nogenlunde billigt i rimelig afstand af deres studiested, er der en større risiko for både mistrivsel og frafald, hvilket politikerne på Christiansborg gerne vil dæmme op for,” siger hun.
Under corona-pandemien stod hotellerne i kø for at leje værelser ud til studerende, men nu er alternativerne igen vandrehjem, campingvogne eller en sofa hos en bekendt, og det er uholdbart, mener Johanne Skotte.
”Nu er valgkampen reelt skudt i gang, og det er forventeligt, at de unges mistrivsel igen vil blive fremhævet som et vigtigt fokusområde. Tiden er kommet til, at vi går fra gode intentioner til konkret handling, og at der bliver sat yderlige skub i byggeriet af flere studieboliger,” siger hun.
Johanne Skotte understreger, at det ikke penthouse lejligheder med havudsigt, der efterspørges.
”Vi snakker ikke om parkeringskælder, designerkøkken eller guldbelagte blandingsbatterier. Vi vil bare gerne have tag over hovedet, så vi kan studere under rimelige former,” siger hun.
I hvilken grad har du oplevet problemer med at finde en bolig som studerende?
|
I meget høj grad |
9 % |
|
I høj grad |
11 % |
|
I nogen grad |
24 % |
|
I lav grad |
24 % |
|
I meget lav grad |
32 % |
|
I alt |
100 % |
Kilde: IDA’s studenterundersøgelse 2022. Undersøgelsen bygger på svar fra 1.3891 studerende på landets STEM-uddannelser.
Kontakter
Ulrik Frandsen 23 65 09 69
Billeder
Information om Ingeniørforeningen, IDA
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Ingeniøroptaget falder for andet år i træk27.7.2026 18:13:10 CEST | Pressemeddelelse
De unge står i kø for at blive ingeniører, og civilingeniører er for tredje år i træk den mest søgte uddannelse. Alligevel får færre en plads. IDA peger på, at den udvikling er ude af trit med samfundets behov.
Historisk mange kvinder har søgt ind på civilingeniøruddannelsen10.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Aldrig har flere kvinder søgt ind på civilingeniøruddannelsen end i år. Nye tal viser, at 32,4 procent af årets ansøgere til civilingeniøruddannelsen er kvinder. Det højeste niveau, siden man begyndte at måle i 1996.
Ingeniører topper igen-igen listen over de mest søgte uddannelser5.7.2026 19:51:57 CEST | Pressemeddelelse
Ansøgningerne til civilingeniøruddannelserne stiger igen i 2026 og topper listen over de mest søgte uddannelser.
IDA roser regeringen: Danmark har fået sin første teknologi-regering!2.6.2026 16:15:20 CEST | Pressemeddelelse
"Et trygt og sikkert Danmark kræver fokus på teknologi. Der er krig i Europa og i Mellemøsten. Vores energiforsyning og elnet er under pres, kunstig intelligens buldrer frem, og den grønne omstilling kræver stadig nye løsninger. I alle de store spørgsmål, vi står over for, spiller teknologi en hovedrolle. Derfor er det simpelthen så vigtigt, at teknologi går igennem regeringsgrundlaget som en rød tråd. Som en mulighed, vi skal gribe, og som et felt, hvor vi skal have kontrol over udviklingen. Jeg tror aldrig, det er set før. Det er modigt og ansvarligt og det fortjener stor ros”, siger Laura Klitgaard, formand i IDA.
Ny undersøgelse: Sundhedsteknologier giver tryghed og aflaster pårørende29.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny befolkningsundersøgelse fra IDA viser bred opbakning blandt danskerne til sundheds- og velfærdsteknologier, så længe datasikkerheden er på plads. Det er et klart mandat fra danskerne, siger IDAs formand og opfordrer politikerne til at udarbejde en strategi, der kan styrke kvaliteten og udbrede løsningerne i hele landet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

