Studerende har svært ved at finde bolig
26.8.2019 09:29:07 CEST | Ingeniørforeningen, IDA | Pressemeddelelse

Manglen på studieboliger er blevet så udbredt, at over hver fjerde studerende på de tekniske og naturvidenskabelige uddannelser i høj eller meget høj grad har haft problemer med at få tag over hovedet. Det viser en ny undersøgelse blandt næsten 3.000 studerende lavet af Ingeniørforeningen, IDA.
Den tilspidsede boligsituation er værst i hovedstadsområdet, men er et problem i alle universitetsbyerne, og derfor er IDAs studietalsperson Mathias Botoft Hansen spændt på, hvordan den nytiltrådte regering vil løse problemet.
“Studerendes muligheder for at kunne fokusere på deres uddannelse bliver stærkt forringede, hvis de har en mangelfuld eller usikker boligsituation. Hvis ikke man kan bo nogenlunde billigt indenfor rimelig afstand af sit studiested, er der en større risiko for, at korthuset begynder at vakle, og derfor skal der ske noget nu,” siger han.
Socialdemokratiets spillede i valgkampen ud med en midlertidig ”tag-over-hovedet-garanti” til de studerende, og i partiets udspil lægges der samtidigt op til at sikre kommunerne de nødvendige redskaber til at bygge flere permanente ungdomsboliger. Umiddelbart er disse idéer ikke kopieret direkte over i det forståelsespapir som Socialdemokraterne har lavet med Enhedslisten, SF og Radikale Venstre, og det ærgrer Mathias Botoft Hansen.
”Det må være en forglemmelse, men nu må vi afvente hvad boligminister Kaare Dybvad melder ud,” siger han.
Undersøgelsen viser også, at hver 5. studerende har skiftet bopæl mere end tre gange i løbet af deres studie, og den nomadetilværelse er ifølge IDAs studietalsmand udtryk for, at studieboliger alt for længe har været underprioriteret.
“Gentagne flytninger er en jo en indlysende stressfaktor. Vi studerende kræver ikke så meget andet en seng, et skrivebord og tag over hovedet. Vi kan også godt stille os tilfredse med midlertidige løsninger som for eksempel ombyggede containere. Det skal dog slås fast, at der naturligvis også skal bygges flere permanente studieboliger,” siger Mathias Botoft Hansen.
|
I hvilken grad har du oplevet problemer med at finde en bolig som studerende? |
|||||||
|
Danmarks Tekniske Universitet, DTU |
Aalborg Universitet, AAU |
Københavns Universitet, KU |
Syddansk Universitet, SDU |
Aarhus Universitet, AU |
IT-Universitetet, ITU |
Alle |
|
|
I meget høj grad |
16% |
7% |
19% |
10% |
6% |
31% |
12% |
|
I høj grad |
20% |
9% |
16% |
11% |
12% |
20% |
15% |
|
I nogen grad |
24% |
27% |
27% |
28% |
32% |
22% |
27% |
|
I ringe grad |
14% |
25% |
11% |
18% |
20% |
6% |
17% |
|
Slet ikke |
21% |
29% |
21% |
28% |
25% |
12% |
24% |
|
Ved ikke |
5% |
4% |
5% |
6% |
5% |
10% |
5% |
Kilde: IDA’s studenterundersøgelse 2019. Undersøgelsen bygger på svar fra 2.986 studerende på landets STEM-uddannelser.2.540 studerende har svaret på dette spørgsmål.
Kontakter
Ulrik Frandsen 23 65 09 69
Billeder
Information om Ingeniørforeningen, IDA
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Ingeniøroptaget falder for andet år i træk27.7.2026 18:13:10 CEST | Pressemeddelelse
De unge står i kø for at blive ingeniører, og civilingeniører er for tredje år i træk den mest søgte uddannelse. Alligevel får færre en plads. IDA peger på, at den udvikling er ude af trit med samfundets behov.
Historisk mange kvinder har søgt ind på civilingeniøruddannelsen10.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Aldrig har flere kvinder søgt ind på civilingeniøruddannelsen end i år. Nye tal viser, at 32,4 procent af årets ansøgere til civilingeniøruddannelsen er kvinder. Det højeste niveau, siden man begyndte at måle i 1996.
Ingeniører topper igen-igen listen over de mest søgte uddannelser5.7.2026 19:51:57 CEST | Pressemeddelelse
Ansøgningerne til civilingeniøruddannelserne stiger igen i 2026 og topper listen over de mest søgte uddannelser.
IDA roser regeringen: Danmark har fået sin første teknologi-regering!2.6.2026 16:15:20 CEST | Pressemeddelelse
"Et trygt og sikkert Danmark kræver fokus på teknologi. Der er krig i Europa og i Mellemøsten. Vores energiforsyning og elnet er under pres, kunstig intelligens buldrer frem, og den grønne omstilling kræver stadig nye løsninger. I alle de store spørgsmål, vi står over for, spiller teknologi en hovedrolle. Derfor er det simpelthen så vigtigt, at teknologi går igennem regeringsgrundlaget som en rød tråd. Som en mulighed, vi skal gribe, og som et felt, hvor vi skal have kontrol over udviklingen. Jeg tror aldrig, det er set før. Det er modigt og ansvarligt og det fortjener stor ros”, siger Laura Klitgaard, formand i IDA.
Ny undersøgelse: Sundhedsteknologier giver tryghed og aflaster pårørende29.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny befolkningsundersøgelse fra IDA viser bred opbakning blandt danskerne til sundheds- og velfærdsteknologier, så længe datasikkerheden er på plads. Det er et klart mandat fra danskerne, siger IDAs formand og opfordrer politikerne til at udarbejde en strategi, der kan styrke kvaliteten og udbrede løsningerne i hele landet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

