Stor hundesag: 17 golden retrievere indleveret til Dyrenes Beskyttelse
17.2.2022 04:00:00 CET | Dyrenes Beskyttelse | Pressemeddelelse

Ikke mindre end 17 golden retrievere blev for nylig kørt til Brande Internat, som hører under Dyrenes Beskyttelse.
Det drejer sig om fire hvalpe og 13 voksne hunde. Hundene kommer fra et dødsbo, hvor de formentlig igennem længere tid har måttet klare sig selv, før det blev opdaget, at ejer var gået bort. Evakueringen af de 17 hunde er sket i et godt samarbejde mellem Dansk Kennel Klub og Dyrenes Beskyttelse.
Nogle af hundene var i dårligere stand end andre, og i mangel på mad har de derfor spist grus. Det var særligt to af hundene, som var meget tynde, da de ankom til internatet.
- Det er en trist sag, hvor hundene har gået lang tid for sig selv, før de blev fundet, hvilket også kunne ses på hundenes tilstand. Da hundene blev opdaget, blev de derfor straks bragt til Brande Internat, hvor vores dyrlæger og personale har taget sig godt af dem, og sørget for at de fik alt den hjælp, de havde brug for, fortæller Yvonne Johansen, Dyreværnschef ved Dyrenes Beskyttelse.
Spiste grus i desperation
Da hundene blev undersøgt af dyrlægen, havde et par af de tyndeste skader på tænderne. Det kan tyde på, at de har spist grus i et forsøg på at opnå en mæthedsfornemmelse ved at fylde maven, fordi de simpelthen ikke har kunne komme til anden mad.
- Der var heldigvis ingen af hundene, der havde særligt slemme bidskader og vi er meget imponerede over, hvor søde og gode de er. Det er helt klart nogle hunde, der, inden ejeren død, er blevet taget meget fin hånd om, fortæller Yvonne Johansen.
Hundene har alle sammen været ved dyrlæge og er blevet helbredsundersøgt. På nuværende tidspunkt ser det ikke ud til, at hundene havde taget varig skade af at gå uden mad og vand. De har heller ikke umiddelbart andre sygdomme.
Et stort arbejde
Det er et stort arbejde og kræver særlige kompetencer at tage så mange hunde ind på et internat. En del af dem har været igennem en lang proces, hvor deres maver skulle vænnes til at spise igen, så hundene kunne komme tilbage på normal vægt.
- Det er en langsommelig proces at hjælpe hunde tilbage i god foderstand. Et par af dem vejede kun lidt over 13 kg, hvilket er alt for lidt for en voksen Golden Retriever, så det har krævet tålmodighed og stort arbejde at få dem tilbage i god stand. Derudover var der et par stykker af de voksne, som var lidt skræmt over situationen, og vi har derfor lagt stor energi i at socialisere hundene med hverdagsting som at få snor på og gå tur, fortæller Yvonne Johansen.
Hvis du er interesseret i at adoptere en af hundene, skal du rette direkte henvendelse til Brande Internat på dbbrande@hundeogkattepension.dk
Kontakter
Medievagten i Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelses medievagt er tilgængelig døgnet rundt for henvendelser pr. mail eller telefon (modtager ikke SMS)
Yvonne JohansenDyrlæge, dyreværnschef og projektleder (hest)
Tlf:28915390yj@dyrenesbeskyttelse.dkBilleder

Information om Dyrenes Beskyttelse
Vi hjælper dyr i nød, stopper overgreb mod dyr og kæmper for et respektfuldt og bæredygtigt forhold mellem dyr, mennesker og natur.
Følg pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Hundredvis af kæledyr efterlades, når ejerne flytter24.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sidste år modtog Dyrenes Beskyttelse henvendelser om 549 dyr, der var blevet efterladt til en uvis skæbne, fordi deres ejer var flyttet fra dem. I fire ud af fem tilfælde er det katte, der efterlades, fordi manglende regler om mærkning har gjort det umuligt at spore ejeren.
Efter rekordår: Dyrenes Beskyttelse opfordrer til at lade sælerne være i fred23.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er vigtigt at holde afstand til de sæler og deres unger, der ligger på stranden. Ungerne kan nemlig risikere at sulte ihjel, hvis mennesker kommer for tæt på og skræmmer moderen væk. Det forventes, at endnu flere danskere holder sommerferien herhjemme, og derfor opfordrer Dyrenes Beskyttelse til, at man lader sælerne være i fred.
Seks tidligere galdebjørne ankommet til Knuthenborg efter historisk redningsaktion19.6.2026 12:15:56 CEST | Pressemeddelelse
Fra små bure til 23.000 kvadratmeter skov: Efter årtier som galdebjørne og et trangt liv bag tremmer får seks af Sydkoreas tidligere galdebjørnene nu adgang til natur, plads og mulighed for at udleve deres naturlige adfærd i Knuthenborg Safaripark.
Sankt Hans-bål er en dødsfælde: Flyt bålet og red dyrene fra flammerne18.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når danskerne samles rundt om i landet for at synge midsommervisen ved sankthansbålet, kan det have fatale konsekvenser for dyr, der har taget ophold i bunken af kvas. Det er dyr som mus, pindsvin, fugle og katte, der hvert år søger skjul i bålmateriale, og flere når ikke at flygte fra bålets flammer, før det er for sent.
Dit skrald kan koste dyreliv15.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Menneskers efterladte affald ender hvert år som livsfarlige fælder om halsen, benene og næbbet på vilde dyr. Dyrenes Beskyttelse opfordrer danskerne til at tage deres skrald med sig og hjælpe med at forhindre unødig lidelse i naturen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
