Stærkt signal med bredt flertal for en grøn skattereform
Cheføkonom i Ingeniørforeningen, IDA, Thomas Søby, glæder sig over, at dagens politiske aftale om en grøn skattereform har et bredt flertal bag sig.
”Jeg glæder mig over, at der nu er indgået en bred aftale om en grøn skattereform, der peger i den rigtige retning. Der er ingen tvivl om, at den globale økonomi er præget af langt større usikkerhed i dag end for blot et år siden. Samtidig er det helt afgørende, at den grønne omstilling holdes på sporet, så vi når i mål med 70 procent-målsætningen. I kraft af den brede aftale ved de danske virksomheder nu, hvad de har at rette sig efter. Det giver større klarhed og mindre usikkerhed og det anser jeg for en klar fordel,” siger Thomas Søby, der er cheføkonom i Ingeniørforeningen, IDA.
Han understreger betydningen af, at virksomhederne kommer hurtigt i gang med at stille om til en grønnere produktion, og her er afgifter et oplagt incitament til at gøre virksomhederne mere energieffektive, mener Thomas Søby.
”Med den nuværende sikkerhedssituation i Europa har energibesparelser også en særlig betydning. Her vil CO2-afgifter øge både forbrugeres og virksomheders motivation til at spare på energien. Det vil på en og samme tid mindske afhængigheden af russisk gas, sikre fremskridt på 70 procent-målsætningen og sikre besparelser hos både husholdninger og erhverv. Og vi skal huske på, at den grønneste og billigste energi er den, vi ikke bruger,” siger Thomas Søby.
Selv om Thomas Søby generelt set er positivt stemt overfor aftalen, ærgrer det ham, at det ikke lykkedes at opnå enighed om en ensartet afgift på alle CO2-udledninger.
”Jeg havde gerne set, at der blev lagt en ensartet afgift på alle udledninger af CO2. På den anden side sagde ekspertgruppen allerede i foråret, at opgaven med en ensartet afgift på CO2 var vanskelig, når mange andre vigtige hensyn også skulle tilgodeses. I det lys synes jeg faktisk, at aftalen er faldet rigtig fint ud,” siger Thomas Søby.
Nøgleord
Kontakter
Cheføkonom i IDA, Thomas Søby
Mobil: 30 83 10 71
Ole Haun, journalist i IDA
Mobil: 22 15 46 16
Information om Ingeniørforeningen, IDA
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Optaget på ingeniøruddannelserne rækker ikke27.7.2022 19:36:45 CEST | Pressemeddelelse
Den grønne omstilling og planlagte digitalisering af Danmark er truet af lavere optag på it- og ingeniøruddannelserne
Flere end hver anden arbejder i deres sommerferie27.6.2022 07:55:46 CEST | Pressemeddelelse
62 procent af de erhvervsaktive danskere tjekker arbejdsrelaterede sms’er og e-mails i deres sommerferie. For omtrent hver fjerde er det et krav eller en forventning fra deres arbejdsgiver, at de er tilgængelige. Trist tendens, mener IDA.
Pas på de åbne wifi-netværk i ferien26.6.2022 08:17:00 CEST | Pressemeddelelse
Over halvdelen af danskerne benytter åbne wifi-netværk, når de er ude at rejse. Men det er ikke uden risiko, lyder advarslen fra Ingeniørforeningen, IDA.
Gasdetektor skaffer Elektroprisen til udviklingsingeniør20.6.2022 10:36:20 CEST | Pressemeddelelse
Årets Elektropris går til civilingeniør Abdallah Al-Mass, der har udviklet en nye gasdetektor, som kan tage konkurrencen op med de største virksomheder i udlandet.
Plads til forbedringer i ny økonomiaftale10.6.2022 13:15:14 CEST | Pressemeddelelse
Masser af potentiale i ny teknologifond, men det haster med at styrke cybersikkerheden i sundhedsvæsenet, mener Ingeniørforeningen, IDA.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum