Sjælden tigerfamilie fanget på video – se den her

Der er kun omkring 170 tigere tilbage i hele Thailand. Derfor giver en ny video håb om, at bevaringsarbejdet virker.
På videoen ses fire vilde tigere – en mor med sine tre unger.
”Optagelser som disse er ekstremt sjældne. Faktisk kan jeg ikke mindes, at jeg har set noget lignende, fordi der er så få tigere tilbage i Thailand – og endnu færre ude i den vilde natur. Derfor er det en glædelig nyhed, der vidner om, at arbejdet med at bevare tigeren i Thailand bærer frugt – takket være en koordineret indsats fra flere forskellige lande, heriblandt Danmark,” siger Mette Boye, miljøfaglig chef i WWF Verdensnaturfonden.
Truet af krybskytteri og mangel på føde
WWF betragter tigerbestanden i Thailand som ”lav” men ”stabil”, hvilket gør dem sårbare over for krybskytteri og mangel på byttedyr.
Landets tigere yngler kun to steder – i naturområdet Western Forest Complex i den vestlige del af landet nær grænsen til Myanmar og i Dong Phayayen-Khao Yai Forest Complex i den østlige del af landet tæt ved grænsen til Cambodia.
WWF-Thailand samarbejder med Department of National Parks (DNP) om at beskytte landets tigere med fokus på overvågning, patruljering, uddannelse, bedre levesteder og flere byttedyr.
Netop byttedyr er i fokus for at hjælpe tigerbestanden. Derfor udsatte WWF-Thailand i 2022 over 40 sambarhjorte i nationalparken Mae Wong. Sambarhjorte, der minder om vores hjemlige kronhjorte, er ideelle byttedyr for tigere i Thailand, men mange steder er hjortebestandene ikke store nok.
Nøgleord
Kontakter
Christian Skov HansenSeniorpresserådgiver
WWF Verdensnaturfonden
Billeder
Information om WWF Verdensnaturfonden
Følg pressemeddelelser fra WWF Verdensnaturfonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra WWF Verdensnaturfonden
WWF, DN og Dyrenes Beskyttelse: Fiskeriministeren holder torskens fremtid i sine hænder4.12.2025 11:29:54 CET | Pressemeddelelse
Under de kommende kvoteforhandlinger for Nordsøen og Skagerrak har den danske fiskeriminister en mulighed for at udvise rettidig omhu for torsken, der af forskere anbefales totalfredet i alle danske farvande i 2026.
Vilde dyr rykker ind på Værnedamsvej i december1.12.2025 12:37:47 CET | Pressemeddelelse
WWF åbner pop-up-butik på én af hovedstadens travleste julegader. Her kan man i hele julemåneden købe en ikonisk dyrebamse og samtidig støtte organisationens arbejde for en vildere natur.
WWF: Naturen spiller en afgørende rolle under COP3010.11.2025 14:42:47 CET | Pressemeddelelse
Som formandsland for EU repræsenterer Danmark unionen under klimatopmødet, og det er en enestående mulighed for at vise, at vi stadig er et grønt foregangsland. Derfor bør Danmark også støtte op om en ny skovfond, der belønner lande for at bevare tropisk skov, lyder det fra WWF Verdensnaturfonden.
Ny klimarapport: Verden rammer første tipping point inden for 10 år13.10.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Koralrev vil med stor sandsynlighed kollapse inden for et årti, mens også Amazonas, havstrømmen AMOC og gletsjere kan kollapse som følge af klimaforandringer. Det vil forandre vores planet for altid, konkluderer en ny klimarapport udgivet af Exeter University sammen med WWF, der udkommer kort før COP30.
Danskernes fiske-favorit er truet: Makrellen er på katastrofekurs30.9.2025 13:36:59 CEST | Pressemeddelelse
Makrellen er i årevis blevet overfisket i en sådan grad, at Det Internationale Havforskningsråd ICES nu advarer mod et decideret kollaps. Det er på høje tid, at Danmark og de øvrige lande, som fisker makrel, bliver enige om kvoter, der følger de videnskabelige anbefalinger, lyder det fra WWF Verdensnaturfonden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

