SIRI-Kommissionen sætter nyt stærkt hold
20.8.2020 11:30:00 CEST | Ingeniørforeningen, IDA | Pressemeddelelse

Medlemmerne i SIRI-Kommissionen 4.0 er nu på plads og klar til at kaste sig over udfordringerne med at definere, hvordan Danmark kan blive førende i at udnytte de vækst- og jobmuligheder, der er i brugen af kunstig intelligens.
Formand for Ingeniørforeningen, IDA Thomas Damkjær Petersen sidder for bordenden i SIRI-Kommissionen, der består af en række repræsentanter for erhvervsliv, faglige organisationer og digitale eksperter, og han glæder sig til, at det nye hold kommer i gang med arbejdet.
”Det er et stærkt hold, og i fællesskab skal vi nu fokusere på behovet for fremtidige kompetencer, identificering af danske styrkepositioner i spændet mellem Kina og Silicon Valley og de store etiske dilemmaer som digital optimering, overvågning, selvlærende maskiner og meget mere som følger med i kølvandet på AI,” siger han
Den første SIRI-Kommission med Ida Auken og Thomas Damkjær Petersen i spidsen stoppede som planlagt efter næsten fire års arbejde med rapporten ”Hvad skal vi med AI?”, der blev præsenteret på tre webinarer om henholdsvis fremtidens brug for kompetencer, danske styrkepositioner og etik.
Men ifølge Thomas Damkjær Petersen er der fortsat mange udfordringer at tage fat på.
”Selvom verden har ændret sig markant på det digitale område siden 2016, så er der stadig vigtige debatter og afgørende beslutninger, der skal tages. Derfor er det også oplagt, at vi som det første store emne kaster os over klimaudfordringerne,” siger han.
En del af holdet fra den første SIRI-Kommission fortsætter, men bliver nu suppleret med flere ny medlemmer, så den nye kommission ser ud som følger.
- Thomas Damkjær Petersen, formand IDA
- Anders Hvid, grundlægger, DareDisrupt
- Birgitte Eiriksson, vicedirektør, Justitia og medl. af Dataetisk Råd
- Christian Bason, adm. dir. Dansk Design Center
- Christel Schaldemose, medlem af Europa Parlamentet, S
- Henrik Bodskov, adm. dir. IBM
- Kim Simonsen, formand, HK
- Lisbeth Bech-Nielsen, medlem af Folketinget, SF
- Lisbeth Knudsen, tværgående chefredaktør, Altinget/Mandag Morgen
- Mads Rydahl, grundlægger, Unsilo
- Maria Flyvbjerg Bo, iværksætter og digital strateg
- Natasha Friis Saxberg, adm. dir. IT-Branchen
- Ole Kjeldsen, teknologidirektør, Microsoft
- Tommy Ahlers, medlem af Folketinget, V, Tidl. uddannelses- og forskningsminister
- Thomas Bolander, professor, DTU Compute
- Thomas Ploug, professor, AAU
Kontakter
Ulrik Frandsen 23 65 09 69
Billeder

Information om Ingeniørforeningen, IDA
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Ny undersøgelse: Sundhedsteknologier giver tryghed og aflaster pårørende29.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny befolkningsundersøgelse fra IDA viser bred opbakning blandt danskerne til sundheds- og velfærdsteknologier, så længe datasikkerheden er på plads. Det er et klart mandat fra danskerne, siger IDAs formand og opfordrer politikerne til at udarbejde en strategi, der kan styrke kvaliteten og udbrede løsningerne i hele landet.
Klart ja til OK26 fra IDA’s medlemmer15.4.2026 08:32:42 CEST | Pressemeddelelse
Et markant flertal af IDA's offentligt ansatte medlemmer har stemt ja til de nye overenskomster ved OK26.
Nyuddannede kvinder begynder karrieren med et lønefterslæb9.4.2026 12:44:53 CEST | Pressemeddelelse
Nyuddannede kvindelige ingeniører, it-specialister og naturvidenskabelige kandidater får i gennemsnit en lavere startløn end deres mandlige kolleger. Det viser nye tal fra IDA.
Erfaring gør danskere mere positive over for sundhedsteknologi31.3.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Jo mere erfaring danskerne har med teknologi, der måler og monitorerer deres helbred, jo mere positive er de. Men opbakningen varierer fra region til region, viser ny undersøgelse fra IDA.
Flere unge søger det tekniske gymnasium26.3.2026 07:29:06 CET | Pressemeddelelse
Søgningen til det tekniske gymnasium er stabil med en lille fremgang, og årets søgetal viser, at htx fortsat er en attraktiv uddannelsesvej for mange unge.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
