PwC styrker sin konsulentforretning med udnævnelse af direktør fra egne rækker

Med udgangspunkt i PwC’s ambition om at være Danmarks stærkeste revisions-, skatte- og rådgivningsforretning, styrker PwC nu konsulentdelen med udnævnelse af en direktør for PwC Consulting:
“PwC er blevet en stadig mere betydelig spiller på konsulentmarkedet med over 400 konsulenter, og vi har igennem en årrække været på en vækst- og udviklingsrejse med opbygningen af en række kompetenceområder, der komplementerer vores samlede forretning i PwC. Ved udnævnelsen af Mads Nørgaard Madsen ønsker vi nu at styrke området yderligere,” fortæller Mogens Nørgaard Mogensen, Senior Partner og adm. direktør i PwC om baggrunden for udnævnelsen.
Vækstrejsen fortsætter
Mads Nørgaard Madsen glæder sig over udnævnelsen og ser frem til at samarbejde om fortsat udvikling af PwC’s konsulentforretning:
“Vi har lagt en klar strategi for, hvor PwC’s konsulentforretning skal være inden for de næste fem år, hvor målsætningen er at nå en omsætning på én milliard kroner. Vores formel er enkel: For os arbejder mennesker og teknologi hånd i hånd. Det handler om, hvordan menneskelig indsigt kombineres med teknologisk innovation og specialisterfaring for at levere skalérbare, intelligente og vedvarende løsninger og samtidig opbygge tillid på tværs af værdikæden,” fortæller Mads Nørgaard Madsen og understreger, atPwC har den styrke at kunne rådgive i alle faser af en transformation - fra de indledende strategiske overvejelser til den endelige eksekvering.
“Vi befinder os i en historisk usikker tid med høj inflation og energikrise, som påvirker alle virksomheder og øger deres omkostningsfokus. Samtidig er det nødvendigt at ruste sig til fremtidens krav inden for ESG og transformations-agendaen, og det er bl.a. afgørende at sikre strategiske cloudløsninger, ligesom data og legacy-systemer udgør en væsentlig omkostning, men også en stor sikkerhedsrisiko. Dette øger kompleksiteten for mange erhvervsledere,” fortæller Mads Nørgaard Madsen.
Væksten skal realiseres ved at positionere PwC’s Consulting som den foretrukne rådgiver for de mange virksomheder, der står overfor komplekse transformationer, der kræver et bredt og sammenhængende spektrum af kompetencer inden for bl.a. strategi, ESG, teknologi, sikkerhed, compliance og people-området.
Billeder

Information om PwC
Følg pressemeddelelser fra PwC
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PwC
7 ud af 10 erhvervsledere frygter yderligere eskalering af handelskrig3.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et stort flertal af danske erhvervsledere frygter yderligere eskalering af handelskrigen, og over halvdelen forventer allerede en negativ effekt på virksomhedens profitabilitet i de kommende 12 måneder som følge af de ændrede toldsatser. Usikkerheden holder mange tilbage, men enkelte virksomheder handler og tilpasser sig den nye virkelighed, viser en ny pulsmåling fra PwC.
Stor stigning i efterspørgsel efter AI-kompetencer på det danske arbejdsmarked2.7.2025 09:50:06 CEST | Pressemeddelelse
Efterspørgslen efter AI-kompetencer på det danske jobmarked stiger kraftigt. Således er antallet af danske jobopslag med krav om AI-kompetencer steget fra blot 263 jobopslag i 2018 til 23.000 i 2024. Det viser PwC’s AI Jobs Barometer 2025, som understreger AI's hastige indtog i en bred vifte af sektorer.
Slå til før renten stiger: Nu er det tid til at betale restskat, hvis du vil spare penge26.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er ved at være sidste udkald, hvis du vil undgå ekstra rentetillæg på din restskat. Ifølge PwC’s skatteekspert kan der være væsentlige besparelser at hente, hvis du betaler din restskat for 2024 senest den 1. juli 2025.
Nye krav til cybersikkerhed for virksomheder og myndigheder med kritiske funktioner ser dagens lys26.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 1. juli træder den danske lovgivning for EU-direktivet NIS2 i kraft, der skal øge cybersikkerheden blandt virksomheder og myndigheder. NIS2-direktivet bygger videre på forgængeren NIS1 og omfatter flere virksomheder end tidligere.
PwC styrker sin forretning inden for Financial Services18.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den finansielle sektor rammes i disse år af en ‘perfekt storm’ af regulering, teknologi og geopolitisk usikkerhed. PwC styrker derfor yderligere sin forretning inden for Financial Services.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum