PROSA: Nyt etisk kodeks mangler konkret indhold
28.1.2021 10:25:52 CET | PROSA | Pressemeddelelse
PROSA efterspørger mere konkrete retningslinjer i det etiske kodeks for test af it-sikkerhed, som blandt andre Center for Cybersikkerhed, Dansk Erhverv, Dansk Industri, Danske Regioner, Digitaliseringsstyrelsen, Erhvervsstyrelsen, IT-Branchen og KL og SMVdanmark har sendt ud torsdag morgen.
- Det er positivt, at organisationerne vil beskytte medarbejderne, når it-sikkerheden skal testes. PROSA havde dog gerne set mere konkrete retningslinjer. Kodekset burde slå fast, at it-sikkerhed er ledelsens ansvar og ikke medarbejdernes, siger Niels Bertelsen, formand i PROSA.
PROSA efterspurgte allerede i 2019 i en kronik i Information mere konkrete etiske retningslinjer på området efter en række uheldige sager, hvor blandt andet brugen af skjult kamera i testsituationen var blevet oplevet som grænseoverskridende af en ansat.
- Helt konkret burde et forbud mod at bruge skjult kamera være en del af retningslinjerne. Det kan være voldsomt at være udsat for, siger Niels Bertelsen.
I stedet indeholder retningslinjerne en blødere formulering: ”Vær enige om mål og midler”.
- Men hvis medarbejdere skal blive enige med deres chef om, hvad de vil stille op til i en testsituation, så ved vi jo godt, hvem der har det sidste ord der, siger Niels Bertelsen.
Det etiske kodeks’ 6 principper for sikkerhedstest lyder således:
- Vær enige om mål og midler
- Test organisationen, ikke medarbejderen
- Indhold og brug af case-materiale
- Giv dig til kende i tilfælde af konflikter
- Videregiv viden om kriminelle handlinger
- Sørg for ansvarlig datahåndtering
Kontakter
Niels Bertelsen, formand for PROSA, tlf: 40 11 41 23
Katrine Raahauge Damkjær, Kommunikations- og pressekonsulent i PROSA, tlf: 28 40 82 01
Links
Information om PROSA
Følg pressemeddelelser fra PROSA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PROSA
IT-fagforening: Fald er et wake-up-call. Vi er nødt til at lave uddannelser i takt med tiden6.7.2026 12:52:34 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervsakademierne oplever et fald i søgning på 28 procent for IT-uddannelserne og på datamatiker-uddannelsen fald på hele 31 procent. ”Det er brandærgerligt, men også forståeligt. Det er helt klart en konsekvens af usikkerhed omkring fremtiden arbejdsmarked og kunstig intelligens. De unge er i øjeblikket fanget i et vakuum, hvor uddannelser og udvikling af AI-værktøjer ikke flugter med hinanden. Vi skal simpelthen straks i gang med at tilrette med nye og virkelighedsnære strategier og måder at uddanne på”, fastslår Michael Holm, ansvarlig for uddannelsesområdet i PROSA.
IT-fagforeningen PROSA kickstarter Folkemødet med debatter om AI-agenter og arbejdstid9.6.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
”Hvad gør vi, når AI-agenter kommer?” og ”AI kommer, men hvor skal tiden gå hen? Er vi klar til 30 timers arbejdsuge”. Sådan lyder overskrifterne på de to debatter, som IT-fagforeningen PROSA skyder Folkemødet i gang med torsdag fra klokken 10.00 på Fagbevægelsens plads. Til det formål har IT-fagforeningen i samarbejde med Finansforbundet blandt andet sat to arbejdsgiverorganisationer stævne og hentet en international førende forsker i arbejdstid til Bornholm. ”Jeg har svært ved at forestille mig vigtigere og mere væsentlige debatter i forhold til den situation arbejdsmarked, arbejdsliv og uddannelser står overfor med kunstig intelligens”, siger næstformand i PROSA, Curt Kjærsgaard Raavig.
Et vigtigt signal at samle uddannelse, forskning og digitalisering3.6.2026 16:24:01 CEST | Pressemeddelelse
Med Christina Egelund som ny Uddannelses-, forsknings- og digitaliseringsminister er der lagt op til at vi får en tiltrængt strategi for, hvordan AI skal implementeres i uddannelse og udvikling, samt at der skrues op for teknologiforståelse som fag. Det mener IT-fagforeningen PROSA, som dog gerne havde set, at udviklingen af digitalisering og IT blev forankret endnu mere i et ministerium. ”Vi ville gerne væk fra kludetæppemodellen. Jeg har dog begrundet håb om og tillid til, at de forskellige ministerier vil skrue op for brugbare strategier, gøre os fri af techgianternes lænker, samt fokusere på teknologiforståelse, efteruddannelse og på egen udvikling af IT og AI”, siger formand Niels Bertelsen.
PROSA: Gode takter i regeringsgrundlag om kunstig intelligens3.6.2026 08:59:27 CEST | Pressemeddelelse
IT-fagforeningen Prosa glæder sig særligt over regeringsgrundlagets udmelding om behovet for en national strategi for brug af kunstig intelligens på uddannelser og i undervisning, samt at undervisningen i teknologiforståelse skal styrkes. Der er også tilfredshed med, at den ny regering har prioriteret indsatsen mod stress.
PROSA: Lønfremgang for IT-ansatte1.6.2026 10:21:06 CEST | Pressemeddelelse
Reallønnen stiger for IT-ansatte. Det viser en ny lønstatistik fra IT-fagforeningen PROSA. IT-branchen halter dog en smule efter resten af Danmark i lønudvikling. Til gengæld er der generel positivitet over for kunstig intelligens indflydelse på arbejdet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
