Presseinvitation: Oplev Alugodkvinden vende hjem efter 1800 år.

En rejse i tiden når sit mål, når Alugodkvinden igen vender tilbage til Furesø.
Furesøegnens ældste kendte indbygger hed Alugod og formodes at være en fyrstedatter, der blev begravet i år 230 efter Kristus. I 1944 blev hendes grav opdaget på den tidligere Flyvestation Værløse, hvor hendes fibula – et dragtsmykke - først blev skjult for tyskerne og siden har været udstillet på Nationalmuseet. Kraniet har har i mange år været en del af Furesø Museers permanente udstilling.
For amatørarkæolog Niels Bødker Thomsen fra Værløseegnens Historiske forening har genskabelsen af Alugodkvinden og hendes fascinerende historie været en drøm, siden han første gang faldt over et lokalhistorisk årsskrift fra 1949, der beskrev fundet under krigen.
”Alugod har været ude på en meget lang rejse til i dag, hvor hun formentlig sætter ny danmarksrekord som den person, vi faktisk ved mest om og kan føre længst tilbage i historien. Hendes historie har holdt mig fanget i alle årene,” siger Niels Bødker Thomsen, der de sidste år har kunnet føje et nyt aspekt til drømmen: Idéen om at rejse midler nok til at genskabe hendes ansigtstræk ud fra hendes kranium. Dette er sket i samarbejde med Furesø Museer, hvor busten vil kunne ses i fremtiden.
Fredag den 3. maj træder Alugod igen ind i historien, når Niels Bødker Thomsen sammen med Furesøs borgmester, Ole Bondo Christensen, afslører Alugods buste. Ud fra kraniet er der på Retsmedicinsk Institut ved Københavns Universitet lavet en rekonstruktion af Alugods ansigt, og i Firenze har dygtige håndværkere støbt en buste af hende i bronze. Nu kan hendes ansigt opleves for første gang i knap 1800 år, efter at Furesøs borgere og erhvervsliv har støttet rekonstruktionen gennem køb af folkeaktier og bidrag.
Tid og sted
Pressen inviteres til at dække arrangementet, der finder sted ved en reception for furesøs borgere og andre interesserede fredag den 3. maj 2019, kl. 14.00 i atriet på Furesø Rådhus, Stiager 2, 3500 Værløse.
Læs mere om Alugod-kvinden: https://vaerloesehistorie.dk/alugodnyt.html#nyeste
Nøgleord
Kontakter
Niels Bødker Thomsen, Værløseegnens Historiske forening, tlf. 5118 1753
Morten Mortensen, museumsinspektør, Furesø Museer, tlf. 72164734
Ole Bondo Christensen, borgmester, tlf. 7216 5200
Kommunikation
Find kontaktoplysninger til Furesøs politikere på https://www.furesoe.dk/politik/byraadet/byraadsmedlemmer/
Billeder
Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Niels Lunde hovedtaler ved Furesøs nytårskur for erhvervslivet8.1.2026 09:28:31 CET | Pressemeddelelse
Den 26. januar 2026 afholdes der nytårskur for Furesøs erhvervsliv. Her kan man møde Furesøs nye borgmester, få råd fra erhvervskommentator Niels Lunde, møde gazeller, overvære CSR-prisen blive uddelt og netværke.
Overvældende interesse for Furesø Kulturskoles Kulturpakker28.11.2025 10:02:09 CET | Pressemeddelelse
Furesø Kulturskole lancerede før sommeren det nye koncept Kulturpakker med tilbud til kommunens daginstitutioner og skoler. Interessen har været overvældende. Nu er de første workshops godt i gang.
Furesø Kommune har sendt sms til alle, der kan stemme til kommunalvalget17.11.2025 13:47:53 CET | Pressemeddelelse
Tirsdag den 18. november er der kommunal- og regionsrådsvalg. For at oplyse alle om valget, har alle stemmeberettigede Furesø-borgere fået tilsendt en sms mellem torsdag og søndag.
Valgbussen besøger Kirke Værløse, Gedevasevang og flere almene boligområder6.11.2025 09:53:46 CET | Pressemeddelelse
Frem til den 13. november stopper valgbussen ved Netto i Kirke Værløse, Gedevasevang, Ungekulturhuset og almene boligområder.
Skattejagt i Hareskoven med Nordsjællands politi blev en stor succes29.10.2025 13:33:07 CET | Pressemeddelelse
I efterårsferien havde Furesø Kommune i samarbejde med Nordsjællands Politi tilrettelagt en skattejagt i Hareskoven for børn og deres familier. Cirka 200 deltog.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

