Skattejagt i Hareskoven med Nordsjællands politi blev en stor succes
I efterårsferien havde Furesø Kommune i samarbejde med Nordsjællands Politi tilrettelagt en skattejagt i Hareskoven for børn og deres familier. Cirka 200 deltog.

Formålet med skattejagten var at gøre livet mere besværligt for indbrudstyvene ved at skabe liv i et område, der normalvis har mange besøgene, men i efterårsferien er meget stille. For deltagerne var det en skattejagt fuld af læring og gode snakke om spørgsmålene. Og alle fik både politi-bolcher og medaljer, når de afleverede skattekortet på enten Hareskov Bibliotek eller Furesø Rådhus.
Lokalt i Furesø var der præmier på højkant i form af biografbilletter. De heldige vindere, som kan invitere familien en tur i biografen er: Asta Yong på 11 år fra Farum, Frederik Toft på 5 år, Magne Toft på 7 år fra Hareskoven og Emilie Bakkedal på 8 år fra Hareskovby. De har alle fået besked.
For alle deltagerne er der mulighed for at vinde hovedpræmien i Nordsjælland i form af en pølsevogn til f.eks. den kommende vejfest. Hovedpræmien trækkes af Nordsjællands Politi i uge 45.
Fakta:
I efterårsferien er der anmeldt 10 indbrud i kommunen mod fem indbrud i samme uge sidste år.
Der var to indbrud i Hareskovby i efterårsferien, hvor en enkelt af de to lå i nærheden af ruten. Dog et natteindbrud.
Der er anmeldt 44 indbrud i Hareskovby indtil videre i år, hvor 26 af dem er begået tæt på ruten.
Samlet er der begået 144 indbrud i Furesø Kommune i år. Det er er 23 færre indbrud end på samme tidspunkt sidste år.
Kontakter
Kommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkwww.furesoe.dkFølg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Overvældende interesse for Furesø Kulturskoles Kulturpakker28.11.2025 10:02:09 CET | Pressemeddelelse
Furesø Kulturskole lancerede før sommeren det nye koncept Kulturpakker med tilbud til kommunens daginstitutioner og skoler. Interessen har været overvældende. Nu er de første workshops godt i gang.
Furesø Kommune har sendt sms til alle, der kan stemme til kommunalvalget17.11.2025 13:47:53 CET | Pressemeddelelse
Tirsdag den 18. november er der kommunal- og regionsrådsvalg. For at oplyse alle om valget, har alle stemmeberettigede Furesø-borgere fået tilsendt en sms mellem torsdag og søndag.
Valgbussen besøger Kirke Værløse, Gedevasevang og flere almene boligområder6.11.2025 09:53:46 CET | Pressemeddelelse
Frem til den 13. november stopper valgbussen ved Netto i Kirke Værløse, Gedevasevang, Ungekulturhuset og almene boligområder.
Valgbussen kører til Vesterbo og Farum Midtpunkt29.10.2025 12:35:47 CET | Pressemeddelelse
Fredag den 31. oktober kan beboere i Vesterbo og omegn brevstemme til kommunalvalget. Mandag den 3. november stopper valgbussen i Farum Midtpunkt.
Valgbussen kører til Vesterbo og Farum Midtpunkt29.10.2025 12:31:13 CET | Pressemeddelelse
Fredag den 29. oktober kan beboere i Vesterbo og omegn brevstemme til kommunalvalget. Mandag den 3. november stopper valgbussen i Farum Midtpunkt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum