Presseinvitation: H.K.H. Kronprinsen og klimaministeren besøger virksomheder med fokus på energieffektivitet
Pressen vil have mulighed for at være tilstede under besøgene. Deltagelse ved arrangementerne kræver tilmelding samt gyldigt pressekort, som skal bæres synligt.
Program:
Kl. 9.00-9.45
Besøg hos VELUX A/S, Ådalsvej 99, 2979 Hørsholm
I mere end 80 år har danske VELUX specialiseret sig i at optimere indeklimaet i hjem og på arbejdspladser ved bl.a. at opsætte energieffektive vinduer. Under besøget vil VELUX fremvise ovenlysvinduer og fortælle om, hvordan CO2-reduktioner kan opnås gennem det rigtige materialevalg og innovation.
Mødetid for pressen: Senest kl. 8.45 for angivelse til poolområde. For presse, der deltager i det efterfølgende besøg, er der afgang fra VELUX kl. 9.40.
Kl. 10.15-11.10:
Besøg hos Schneider Electric Denmark, Lautrupvang 1, 2750 Ballerup
Schneider Electric er kåret til verdens mest bæredygtige virksomhed og udvikler intelligent energistyring. Virksomhedens kunder leverede mellem 2018 og 2020 en CO2-besparelse på 134 mio. ton. Ved Schneider Electrics dansk hovedkvarter fremvises deres digitalt styrede indeklima samt løsninger inden for energirenovering.
Mødetid for pressen: Kl. 10 for anvisning til poolområde. For presse, der deltager i det efterfølgende besøg, er der afgang fra Schneider Electric kl. 11.
Kl. 11.30-12.15
Besøg hos ROCKWOOL Danmark A/S, Hovedgaden 501D, 2640 Hedehusene
ROCKWOOL er en af verdens førende producenter af stenuldsbaserede løsninger, der bl.a. bruges til bygningsisolering, så vores huse bedre kan holde på varmen. Virksomheden indsamler og genanvender stenulden til nye produkter, herunder fx dyrkning af planter i gartnerier og filtrering af regnvand. ROCKWOOL har forpligtet sig til at levere på 10 af FN’s verdensmål for bæredygtig udvikling. Virksomheden udvikler bl.a. nye smelteteknologier, der reducerer udslippet af CO2, samt øger returordningen, der sikrer mere genanvendelse, ressourceeffektivitet og en cirkulær økonomi.
Mødetid for pressen: Kl. 11.20 for anvisning til poolområde.
Kl. 13.45-15.15
Besøg hos Kalundborg Symbiose, opsamling i bus fra Novozymes ved Hallas Alle 1, 4400 Kalundborg
I Kalundborg Symbiose samarbejder nogle af Danmarks største industrivirksomheder, bl.a. Ørsted, Chr. Hansen og Novo Nordisk, for at skabe en cirkulær industri og produktion. Virksomhederne deler overskuddet af energi, vand og materialer med hinanden, så de ikke går til spilde. Mantraet er, at én virksomheds restprodukt kan være værdifuld for en anden – og det effektive samarbejde sparer klimaet for en masse CO2-udledninger.
Besøget kommer til at foregå som rundtur i bus. Pressen bliver ligeledes transporteret til de enkelte stop på rundturen.
Mødetid for pressen: Kl. 13.30
Tilmelding
Journalister og fotografer, der ønsker at deltage, skal sende nedenstående oplysninger til anjub@kefm.dk inden lørdag 23. april klokken 15.
- Navn
- Medie
- Mail-adresse og telefonnummer
- Angivelse af hvilke dele af besøget, der ønskes adgang til (skriv virksomhedens navn eller ”deltager i hele besøget”, hvis man ønsker at deltage alle fire steder)
Nøgleord
Kontakter
Yderligere oplysninger kan fås hos Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet, presserådgiver Anne Bjørn, anjub@kefm.dk eller telefon 24 60 36 31.
Information om Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
I Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet arbejder vi for målet om at reducere udledningen af drivhusgasser med 70 procent i Danmark i 2030 og for et visionært, grønt lederskab både i Danmark og ude i verden.
Følg pressemeddelelser fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
Regeringen vil have et af verdens mest ambitiøse klimamål for 203517.11.2025 17:00:00 CET | Pressemeddelelse
Regeringen vil prioritere klimaet og afsætter derfor den fornødne finansiering til at indfri et nyt klimamål i 2035.
EU’s klimaministre har vedtaget et 2040-klimamål5.11.2025 09:36:41 CET | Pressemeddelelse
Med bred opbakning fra EU’s medlemslande er det lykkes det danske formandskab at lande et klimamål for 2040 på 90 procent.
Presseinvitation: Briefing om COP3027.10.2025 09:42:16 CET | Presseinvitation
Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet inviterer til pressebriefing om forhandlingerne og ministerens rolle på COP30.
EU skal af med russisk gas: Energiministre er enige om forbud20.10.2025 11:30:47 CEST | Pressemeddelelse
I dag er slutdatoen for russisk gas til EU sat. Næste år skal det være slut med de kortsigtede gaskontrakter, og om to år skal det endelige punktum for russisk gas til hele Europa sættes. Sådan lyder beskeden fra EU's energiministre, der i dag er blevet enige om at trække en streg i sandet og sætte en slutdato. Nu skal det danske formandskab forhandle en endelig aftale på plads med Parlamentet.
Bred politisk aftale om mere sol og vind på land og større hensyn lokalt10.10.2025 08:58:13 CEST | Pressemeddelelse
Bred enighed om fortsat mere sol og vind på land med større kompensation til naboer, hurtigere godkendelser af projekterne og flere muligheder for, hvor solceller og vindmøller kan stå.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
