Presseinvitation: De pensionerede cirkuselefanter flytter ind hos Knuthenborg Safaripark
13.5.2020 12:57:24 CEST | Dyrenes Beskyttelse | Pressemeddelelse
I efteråret afgjorde fødevareminister Mogens Jensen, at Knuthenborg Safaripark skulle overtage Danmarks sidste fire cirkuselefanter. Det enorme anlæg er blevet bygget i raketfart og er nu klar til, at elefanterne kan flytte ind i deres nye staldbygning. Efter flytningen skal de gradvis vænne sig til hinanden og de store vidder op til den officielle åbning af Elefantsletten i Knuthenborg Safaripark den 1. juni 2020.
I denne anledning inviterer Knuthenborg Safaripark og Dyrenes Beskyttelse pressen med til den historiske flytning, hvor dyrene kommer på deres sidste vogntur efter et liv på landevejene. Fødevareminister, Mogens Jensen vil også deltage på denne særlige dag.
De tre elefanter fra Cirkus Arena har, mens byggeriet er stået på, gået sammen med Ramboline fra Cirkus Trapez i Cirkus Arenas vinterstald i Slagelse. Nu rykker alle fire elefanter videre til deres pensionstilværelse i Knuthenborg Safaripark på Lolland, hvor de ”bare skal være elefanter” med naturlig adfærd i et 140.000 m2 stort savannelignende anlæg. Et anlæg, der i sin udformning ikke er set andre steder i Europa. Anlægget skal derfor også fungere som internationalt fyrtårn, der viser, hvordan fremtidens anlæg for pensionerede cirkuselefanter ude i verden bør udformes.
Elefantsletten er blevet til virkelighed i samarbejde mellem Knuthenborg Safaripark og Dyrenes Beskyttelse og har fokus på at give dyrene så højt niveau af dyrevelfærd som muligt.
Nærmere information om det officielle åbningsarrangement den 1. juni 2020, hvor pressen også vil blive inviteret, følger på et senere tidspunkt.
Pressen er velkommen til indflytningen den 15. maj kl. 11.30, og der vil være mulighed for fotos af elefanterne indenfor i deres nye elefantstald, samt interview med fødevareministeren og repræsentanter fra Knuthenborg Safaripark og Dyrenes Beskyttelse.
Program:
- Velkomst ved Christoffer Knuth, direktør i Knuthenborg Safaripark, Mogens Jensen, fødevareminister og Britta Riis, direktør for Dyrenes Beskyttelse
- Pressen inviteres ind i stalden på mezzaninen, hvor der vil være god udsigt over elefanterne
- De 3 elefanter fra Cirkus Arena flytter ind i deres nye 2.000 m2 stald kl. 12 (elefanten Ramboline fra Cirkus Trapez ankommer først sidst på dagen, da de skal køres i samme vogn, som skal transporteres frem og tilbage mellem Slagelse og Knuthenborg Safaripark)
- Spørgsmål og interviews
Tid og sted: Interesserede pressefolk bedes tilmelde sig på forhånd til ch@knuthenborg.dk og møde op ved Bandholmporten (ikke hovedindgangen) til Knuthenborg Safaripark, Knuthenborg Park 1, 4941 Bandholm, d. 15. maj kl. 11.20.
Grundet Covid-19 vil det kun være muligt at sende én journalist og én fotograf pr. medie. Der vil ligeledes, grundet forsamlingsforbuddet, max lukkes 10 personer ind på mezzaninen i stalden ad gangen, og der skal bruges håndsprit, inden man går op og ned. Dette bliver faciliteret af Knuthenborg Safaripark. Umiddelbart efter indflytningen udsendes presseklip med videomateriale af hele rejsen fra cirkus til ankomsten i stalden i Knuthenborg Safaripark.
Yderligere oplysninger:
- Medievagten i Dyrenes Beskyttelse, tlf. 40 84 15 12, mail: presse@dyrenesbeskyttelse.dk
- Kommunikationschef Camilla Ellehammer Haxgart, Knuthenborg Safaripark, tlf. 61 13 40 76, mail: ch@knuthenborg.dk
- Presserådgiver Jacob Haaning Andersen, Miljø- og Fødevareministeriet, tlf.: 21 19 27 50, mail: jahaa@mfvm.dk
Kontakter
Knuthenborg Safaripark
Tlf:61134076ch@knuthenborg.dkMedievagten i Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelses medievagt er tilgængelig døgnet rundt for henvendelser pr. mail eller telefon (modtager ikke SMS)
Information om Dyrenes Beskyttelse
Vi hjælper dyr i nød, stopper overgreb mod dyr og kæmper for et respektfuldt og bæredygtigt forhold mellem dyr, mennesker og natur.
Følg pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Danmark sætter ny rekord for eksport af levende svin: Det er dybt forkasteligt23.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
17 millioner danske grise blev i 2025 transporteret ud af landet, og dermed har industrien sat ny rekord. Polen var den største aftager, da knap otte millioner danske grise havnede her.
Ny Kraka-rapport afliver myter: Mere plads til svinene har meget begrænsede konsekvenser for dansk økonomi20.3.2026 09:25:00 CET | Pressemeddelelse
Grisene i den danske svineproduktion kan få 50 procent mere plads, uden det får nævneværdige effekter på fødevarepriser, beskæftigelse eller samfundsøkonomien, lyder det i ny rapport fra Kraka.
Danskerne går på gaden for grisene: Vil have et svinevalg20.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
På søndag kulminerer en folkelig bevægelse, når tusindvis af danskere mødes i København. Med krav om rent drikkevand, levende fjorde, gode liv for borgere i landdistrikterne og et værdigt griseliv retter demonstranterne et klart budskab til politikerne to dage før valget.
Dyrenes Beskyttelse: Undercover-bog viser først og fremmest det politiske svigt af grisene17.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det er i høj grad politikerne og myndighederne, der er skyld i det store svigt af grisene i dansk svineproduktion. Det viser den netop udgivet bog Flæsk, ifølge Dyrenes Beskyttelse.
Bedre dyrevelfærd i landbruget er vigtigt for hver anden vælger16.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
For 53 procent af danskerne kommer dyrevelfærden i landbruget til at have indflydelse på, hvor de sætter krydset til folketingsvalget. Samtidig ønsker et flertal konkrete forbedringer for grisene indført efter valget.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

