Dyrenes Beskyttelse revser tidligere regering: Voldsomt lemfældig dyrevelfærdskontrol
8.9.2026 09:28:19 CEST | Dyrenes Beskyttelse | Pressemeddelelse
Det er et eklatant svigt af dyrene, som er blevet begået i perioden 2025 til første halvdel af 2026, mener Dyrenes Beskyttelse, efter justitsministeriet har oplyst, at 1500 opfølgende dyrevelfærdskontroller mangler at blive gennemført i den periode.

Knap 1500 gange er en opfølgende dyrevelfærdskontrol ikke blevet gennemført i en periode på halvandet år. Det oplyser justitsministeriet, efter de har gennemgået kontrollerne fra fødevarestyrelsen. Det understreger en ligegyldighed overfor dyrene, mener Dyrenes Beskyttelse.
”Det er dybt, dybt rystende, men desværre ikke overraskende, for vi har påpeget problemerne med kontrollen masser af gange. Det er jo tydeligt, at den tidligere regering har haft en voldsomt lemfældig tilgang til de opfølgende kontroller. Minimumskravene i loven er i forvejen urimeligt lave, og selv når de overtrædes, er der altså ingen garanti for, at der kommer en opfølgende kontrol. Man har sjoflet kontrollerne i en grad, så der groft sagt intet er tilbage af den minimale beskyttelse af dyrene bag staldmurene”, siger Britta Riis, direktør hos Dyrenes Beskyttelse.
Brud på politisk aftale
Udover de 1500 manglende kontroller, står det også klart, at målet om et kontroltryk på 20 procent i 2026 ikke bliver overholdt. Der er altså her tale om de risikobaserede kontroller, der skal foretages uanmeldt. Kontroltrykket er ellers en del af dyrevelfærdsaftalen ”Sammen om dyrene”, der blev indgået i 2024 for netop at sikre et bundniveau for kontrollen af de mange millioner dyr.
”Det er endnu et politisk svigt af dyrene. Det er svært for mig at tolke som andet end et bevidst valg, at styrelsen har forsømt deres arbejde i så voldsom en grad. Det er 1500 kontroller, man har valgt ikke at gennemføre, hvilket selvsagt også fører til et brud på den politiske aftale. Det er jo ikke noget, der sker ved et uheld”, siger Britta Riis.
Organisationen peger samtidig på, at der har været adskillelige advarselslamper, der burde have gjort opmærksom på problemet med gentagne kritik ved rapporter fra Rigsrevisionen og afdækninger i medierne.
Det haster med en helt ny retning
Justitsministeriet oplyser samtidig, at regeringen snart vil præsentere en akutplan. Kontrollen skal genopbygges med flere ressourcer og et eftersyn af love og bekendtgørelser, der så sent i april måned modtog skarp kritik fra rigsrevisionen. Begge ting har Dyrenes Beskyttelse længe efterspurgt.
”Den nye regering har heldigvis sat en anden retning, der giver mig håb for dyrenes fremtid, og ambitionerne om en akutplan fortæller mig, at justitsministeren har forstået alvoren og give kontrolindsatsen en meget tiltrængt overhaling. Men jeg kan heller ikke understrege nok, at det haster rigtigt meget med at få etableret en helt anden kontrol, der først og fremmest passer på dyrene. Ikke erhvervet”, siger Britta Riis.
Nøgleord
Kontakter
Medievagten i Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelses medievagt er tilgængelig døgnet rundt for henvendelser pr. mail eller telefon (modtager ikke SMS)
Om Dyrenes Beskyttelse
Vi hjælper dyr i nød, stopper overgreb mod dyr og kæmper for et respektfuldt og bæredygtigt forhold mellem dyr, mennesker og natur.
Følg pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Nu må hunde løbe frit på stranden1.10.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter en sommer med kort snor kan hunde fra 1. oktober igen løbe frit på mange af landets strande – til glæde for både hunde og ejere. Dyrenes Beskyttelse minder dog om, at friheden forpligter, og at der skal tages hensyn til både natur og strandgæster.
Dyrenes Beskyttelse: Fireparten kan gøre op med årtiers fejlslagne frivillige aftaler30.9.2026 12:30:39 CEST | Pressemeddelelse
Dyrenes Beskyttelse ser frem til samarbejdet i den kommende grisefirepart, hvor regeringen lægger op til en nødvendig omstilling af svineproduktionen i retning mod bedre dyrevelfærd. Det skal dermed gøre op med årtiers fejlslagne frivillige aftaler.
Dyrenes Beskyttelse efter ny undtagelsesmulighed fra lovkrav om Bovaer: Kravet bør droppes helt30.9.2026 11:41:06 CEST | Pressemeddelelse
Mælkeproducenter har nu fået udvidet muligheden for at undtage deres køer fra lovkravet om Bovaer for resten af 2026, lyder meldingen fra Natur- og dyrevelfærdsminister Christian Rabjerg Madsen. For køernes velfærd og trivsel er det positivt, men problemet sparkes kun til hjørne, mener Dyrenes Beskyttelse, der vil have kravet droppet.
Dyrenes Beskyttelse roser akutplan: Slut med at kontrollen underminerer loven29.9.2026 12:11:22 CEST | Pressemeddelelse
En ny styrelse for dyrevelfærdskontrollen skal medvirke til at stoppe årtiers svigt af dyrene, hvor for få ressourcer og Fødevarestyrelsens kontrolvejledninger reelt set har undermineret loven. Det møder stor ros fra Dyrenes Beskyttelse.
Rekordmange katte blev indleveret på internaterne i løbet af sommeren21.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med Kattens Uge 39 sætter Dyrenes Beskyttelse fokus på den usædvanligt store strøm af katte og killinger, der hen over sommeren har haft brug for hjælp på organisationens internater.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum