Patienter med blodprop i hjernen vender i stor stil tilbage til arbejdsmarkedet

Blodprop eller blødning i hjernen – stroke - er én af de mest almindelige dødsårsager i Danmark og den hyppigste årsag til, at danske voksne får et handicap.
Men et nyt studie fra Aarhus Universitet og Aarhus Universitetshospital afslører gode nyheder i forhold til fremtidsudsigterne for stroke-ramte.
Studiet viser, at danskere i den arbejdsdygtige alder (18-60 år), som rammes af den alvorlige sygdom, i stor stil vender tilbage til arbejdsmarkedet. Faktisk er 56 pct. tilbage på arbejdsmarkedet efter kun seks måneder, mens 64 pct. er tilbage i job to år efter et stroke.
”Selv om stroke påvirker arbejdsmarkedstilknytningen markant, så er det et opmuntrende og vigtigt fund, at en stor andel kommer tilbage i arbejde på trods af den alvorlige sygdom,” siger ph.d. og postdoc Nils Skajaa fra Institut for Klinisk Medicin ved Aarhus Universitet og Klinisk Epidemiologisk Afdeling, AUH, som står bag studiet.
Han understreger, at studiet omhandler patienter i den arbejdsdygtige alder, som ofte oplever stroke i en mildere form end ældre.
Kan inspirere til en mere struktureret rehabiliteringsproces
Studiet er det største af sin slags og benytter sig af detaljeret data fra de nationale, danske registre. Et vigtigt element er brugen af det såkaldte DREAM-register, som har givet mulighed for at undersøge arbejdsmarkedstilknytning med stor detaljegrad. Blandt andet viser undersøgelsen, som omfatter 22.907 danskeres forløb med sygdommen, at forskellige typer stroke giver forskellige chancer for at få en tilknytning til arbejdsmarkedet igen.
Det vil kun være i en velfærdsstat som Danmark med et stærkt sundhedsvæsen, at omkring to tredjedele af voksne i den erhvervsaktive alder er tilbage i job to år efter det, man tidligere kaldte et slagtilfælde, forklarer Nils Skajaa.
Han håber, at indsigterne kan bruges i fremtidens nationale sundhedspolitik.
”Den nye nationale handleplan for stroke, publiceret af Hjernesagen, efterlyser en større opmærksomhed på både fysiske og kognitive konsekvenser efter stroke – koblet med en mere struktureret rehabiliteringsproces. Det er ikke usandsynligt, at arbejdsmarkedstilknytningen efter stroke kan højnes yderligere i fremtiden,” siger han.
Sygefravær og førtidspension er de hyppigste årsager til, at stroke-ramte ikke vender tilbage til et job.
Fakta: Stroke
- Stroke (også kaldet slagtilfælde eller apopleksi) er betegnelsen for en blødning eller blodprop i hjernen.
- Symptomerne er hyppigst, at der pludseligt opstår halvsidig lammelse af krop eller ansigt, forstyrrelser af talen eller synsændringer. Nogle kan have svimmelhed og problemer med at styre kroppen.
- Ved symptomer på stroke skal man straks tage kontakt til ambulance eller læge, da det er afgørende, at behandlingen sker hurtigt.
Bag om forskningsresultatet
- Studiet er et register-baseret kohortestudie.
- Samarbejdspartnere: Kenneth J. Rothman og Victor W. Henderson.
- Ekstern finansiering: Helsefonden.
- Læs mere i den videnskabelige artikel: Labour market participation and retirement after stroke in Denmark: registry based cohort study | The BMJ
Kontakter
Kontakt:
Ph.d. & postdoc Nils Skajaa
Aarhus Universitet, Institut for Klinisk Medicin og AUH, Klinisk Epidemiologisk Afdeling
nilsskajaa@clin.au.dk
Billeder

Links
Information om Aarhus Universitet: Health
Health er det sundhedsvidenskabelige fakultet på Aarhus Universitet, hvis hovedopgaver er forskning og uddannelse.
Fakultetet udbyder en lang række sundhedsuddannelser, bl.a. læge, tandlæge, idræt og folkesundhedsvidenskab.
Health består af fem institutter, ca. 4.400 studerende, 1.500 ansatte og 600 ph.d.-studerende.
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Health
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Health
Ann Wenzel modtager Bagger-Sørensen Prisen 202511.9.2025 12:40:34 CEST | Pressemeddelelse
Professor emeritus Ann Wenzel fra Institut for Odontologi og Oral Sundhed modtager Bagger-Sørensen Prisen 2025. Hun bliver hædret for sin banebrydende og internationalt anerkendte forskning i anvendelsen af billeddiagnostiske metoder til sygdomme i tænder, mund og ansigt.
To Health-forskere får Bagger-Sørensen Fondens Ung Forskerpris 202511.9.2025 12:39:03 CEST | Pressemeddelelse
Professor Julie W. Dreier fra Aarhus Universitets Institut for Folkesundhed og lektor Adam Hulman fra samme institut og Steno Diabetes Center Aarhus modtager Bagger-Sørensen Fondens Ung Forskerpris 2025.
Forskere finder celledefekt, som kan linkes til udviklingen af Alzheimers11.9.2025 11:34:07 CEST | Pressemeddelelse
Det handler om bittesmå partikler - med potentielt store menneskelige konsekvenser. Forskere fra Aarhus Universitet har identificeret en defekt i produktionen af såkaldte exosomer i celler, med en proteinmutation, som ses i demenspatienter. Det kan føre til en bedre forståelse for udviklingen – og på sigt måske også behandlingen – af Alzheimers.
Aarhus Universitet investerer millioner i borgeres sundhedskompetence11.9.2025 09:27:15 CEST | Pressemeddelelse
Mange mennesker har svært ved at navigere i sundhedssystemet og får derfor hverken den forebyggelse eller behandling, de har brug for. Nu investerer Det sundhedsvidenskabelige fakultet på Aarhus Universitet 13 millioner kroner i et nyt forskningscenter, som skal ændre på det ved at skabe ny viden om sundhedskompetence og lighed i sundhed.
Psykiatrien i Aarhus opruster med ny sygeplejefaglig professor21.8.2025 14:12:56 CEST | Pressemeddelelse
Den 1. oktober 2025 tiltræder Rikke Jørgensen stillingen som ny professor i psykiatrisk sygepleje ved Aarhus Universitet. Professoratet løfter især forskningen i interventioner inden for psykotiske lidelser og styrker den sygeplejefaglige indsats til patienterne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum