Overenskomst for industrien giver godt udgangspunkt
9.2.2020 15:03:16 CET | FOA | Pressemeddelelse

Der er flere gode elementer i den overenskomstaftale, der netop er fremlagt af Dansk Industri og CO-industri, mener næstformand i FOA Thomas Enghausen
”Jeg hæfter mig især ved, at fritvalgkontoen øges fra fire til syv procent. Det giver en større fleksibilitet i, at man som medarbejder kan vælge, hvordan lønnen skal udbetales alt efter, hvor man er i sit liv.”
”Og så er der slået et slag for ligestillingen med yderligere tre ugers øremærket forældreorlov til den anden forælder,” siger Thomas Enghausen.
Mindstelønnen hæves med aftalen med 7,5 kroner i timen.
Aftalen, som gælder for omkring 230.000 ansatte i industrien, er traditionelt retningsgivende i forhold til det øvrige arbejdsmarked, men resultatet kan ikke direkte overføres til FOAs områder i det private, hvor det største er private plejevirksomheder.
”Aftalen giver et fint udgangspunkt for FOAs forhandlinger på det private område, som nu for alvor går i gang. Vi er nu endegyldigt ude af krisen, og det skal man kunne mærke på resultatet.”
FOA organiserer omkring 5000 medlemmer på det private arbejdsmarked.
”Vi har en særlig udfordring på FOAs områder i det private, hvor det bliver sværere og sværere at rekruttere medarbejdere. Derfor skal lønnen og arbejdsforholdene have et løft for at gøre det mere attraktivt at søge ind i faget,” siger Thomas Enghausen.
Følg FOAs forhandlinger på foa.dk/ok20
Nøgleord
Kontakter
Thomas EnghausenNæstformand
Tlf:30 71 75 97/46 97 22 48then@foa.dkBilleder
Information om FOA
FOA er Danmarks tredjestørste fagforbund - med ca. 167.000 medlemmer fordelt på 31 afdelinger. Størstedelen er ansat i kommuner og regioner, og vi organiserer også privatansatte.
Følg pressemeddelelser fra FOA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FOA
FOA roser Mette Frederiksen for melding om velfærdskriminalitet og profit12.9.2026 13:36:53 CEST | Pressemeddelelse
Mette Frederiksen er i dag på Socialdemokratiets årsmøde stemplet ind i debatten om velfærdskriminalitet og profit på velfærden. Det får stor ros fra FOAs næstformand Thomas Enghausen.
FOA: Nyt studie om PTSD blandt ambulanceansatte bør få alle advarselslamper til at blinke4.9.2026 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke kun dramatiske enkeltepisoder, der fremkalder posttraumatisk stress. Et nyt studie dokumenterer risikoen for at udvikle PTSD på grund af flere mindre hændelser.
Dagplejere får topkarakter af forældre27.8.2026 14:05:37 CEST | Pressemeddelelse
Forældre til børn i dagpleje er langt mere tilfredse end forældre til børn i andre dagtilbud. Kommunerne skal gøre en meget større indsats for at værne om dagplejen, lyder opråb fra FOA.
Psykiatripatienter udskrives før tid i prikkerunder14.7.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Trods psykiatriplanen bliver indlagte i psykiatrien stadig i stor stil udskrevet før tid, fordi der mangler sengepladser. Det viser ny undersøgelse, som også afdækker en hårdt presset socialpsykiatri.
Sådan kan vi skaffe 1.200 flere sosu’er til ældreplejen8.7.2026 10:14:18 CEST | Pressemeddelelse
Mere end hver 10. deltidsansatte i ældreplejen ønsker at gå op i tid. Men trods heftig personalemangel får mange afslag på flere timer. En meningsløs situation, mener de ansattes fagforbund FOA.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

