Oprydningen i regeljunglen er godt nyt for de ledige
23.8.2018 11:54:46 CEST | Djøf | Pressemeddelelse
Af Henning Thiesen, formand for Djøf
”Det er positivt, at aftaleparterne nu vil afbureaukratisere beskæftigelsesområdet. Vi har allerede i dag et system, der tilskynder både ledige, jobcentre og a-kasser til, at tiden uden for arbejdsmarkedet bliver så kort som mulig. Men Djøf har længe ment, at der været for stort fokus på proceskrav hos jobcentrene. Med aftalen blødes der klogt op for reglerne, så sagsbehandlere kan fokusere på kerneopgaven med at matche ledige og virksomheder,” siger Henning Thiesen, formand for Djøf.
Aftalen indeholder også en mulighed for, at a-kasserne kan tage et større ansvar. I en fireårig forsøgsperiode får de ansvaret for udvalgte kontaktforløb med de ledige.
”Det ser vi frem til. Det vil frigive tid for medarbejderne i jobcentrene, der i stedet kan tage sig af at hjælpe de borgere, som ikke er forsikrede. Der er store forskelle på forsikrede og ikke-forsikrede ledige, og derfor er det bedre, at kræfterne bruges der, hvor behovet er størst og bruges mest effektivt både i jobcentrene og a-kasserne. Vi håber dog, at denne manøvre ikke ender som en spareøvelse, hvor pengene suges ud af den kommunale beskæftigelsesindsats.”
Den ny aftale vil også betyde, at der kan gribes ind over for kommuner, der forsømmer at hjælpe de ledige i beskæftigelse.
”Det kan virke som et drastisk værktøj, at regeringen får muligheden for at sætte kommuner under administration, hvis de ikke lever op til deres forpligtelser. Men erfaringen viser, at der er for store regionale forskelle i kvaliteten i beskæftigelsesindsatsen.”
Henning Thiesen understreger dog, at det er afgørende, at de kommuner, der eventuelt bliver sat under administration involveres i processen. Det er kommunerne, som kender til de lokale og regionale forhold, der er afgørende i enhver beskæftigelsesindsats.
Information om Djøf
Djøf er faglig organisation for jurister og jurastuderende samt erhvervsøkonomiske og samfundsvidenskabelige kandidater og studerende. Vi repræsenterer 107.000 medlemmer, der arbejder på alle niveauer i det private og det offentlige i Danmark og udlandet. Mange arbejder med analyse, strategi, økonomi, jura, udvikling og kommunikation. En stor del er ledere, og endnu flere ønsker at blive det.
Som fagforening arbejder vi for at optimere medlemmernes arbejdsliv ved at sikre ordentlige løn- og arbejdsvilkår og give inspiration til karrierevalg, faglig udvikling, netværk og nye muligheder. Som medlemmer bruger vi hinanden til at blive bedre og skaber et solidt grundlag for at træffe vigtige beslutninger i vores arbejdsliv og studieliv. Sammen arbejder vi for at udvikle samfundet til gavn for alles bedste.
Følg pressemeddelelser fra Djøf
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Djøf
Djøf: SPS hjælper – men studielivet halter for studerende med funktionsnedsættelse31.8.2026 06:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Stadig flere studerende har en funktionsnedsættelse, men Djøfs nye studielivsundersøgelse viser, at mange fortsat møder barrierer i hverdagen. De er mindre tilfredse, føler sig oftere ensomme og har sværere ved at navigere i studielivet.
Djøf: Studerende oplever utilstrækkelig undervisning i AI31.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kunstig intelligens er blevet en fast del af studielivet, men de studerende føler sig ikke godt nok klædt på. Det viser en ny studielivsundersøgelse fra Djøf blandt studerende på samfundsvidenskabelige og erhvervsøkonomiske uddannelser.
Djøfs ESG-eksperter: Virksomheder nedprioriterer bæredygtighedsarbejdet med færre medarbejdere og lavere ambitioner21.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mange danske virksomheder ser ud til at skrue ned bæredygtigheden, viser ny analyse fra Djøfs uafhængige ESG-ekspertpanel. Budgetterne bliver mindre, stillinger forsvinder, og ambitionerne bliver skruet ned. Det kan koste virksomhederne dyrt på længere sigt – for bæredygtighed er en god forretning, lyder det fra Djøf.
Djøf: Flere fædre tager længere barsel – men lønnen halter stadig efter2.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fire år efter nye barselsregler holder privatansatte fædre markant mere barsel. Men alt for mange kvinder og mænd må stadig holde orlov uden løn, fordi de enten ikke har ret til løn eller ikke har været ansat længe nok. Det begrænser både ligestillingen og mobiliteten på arbejdsmarkedet, mener Djøf.
Djøf: Færre business-studerende kan blive en bremse for dansk vækst27.7.2026 18:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Djøf ønsker årets nye studerende tillykke med studiepladsen, men advarer samtidig mod det faldende optag på de samfundsvidenskabelige og erhvervsøkonomiske uddannelser. Det risikerer at forværre manglen på de kompetencer, som både virksomheder og den offentlige sektor får brug for i de kommende år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
