Oplev naturen efter mørkets frembrud

Hele Danmark er inviteret ud i mørket den 27. august til spændende naturoplevelser, efter solen er gået ned.
Til årets Nat i Naturen kan du for eksempel tage med på gåture i skumringen i Thys klitnatur, komme tæt på flagermusenes forunderlige verden ved Kongskilde nær Sorø eller overnatte i telt i en af de 275 statsskove med fri teltning i Danmark.
Der er arrangementer over hele landet, hvor du kan få en introduktion til alle de naturoplevelser, der venter om natten. Der er også rig mulighed for at bruge Nat i Naturen som anledning til at tage ud på egen hånd.
- De statslige naturområder er åbne for alle hele døgnet rundt. Her venter der mange små og store eventyr, hvad enten du vil gå en stille tur i mørket og bare lytte og træne dit nattesyn eller falde i søvn og vågne under åben himmel. Nat i Naturen kan forhåbentligt inspirere endnu flere til at opleve den helt særlige magi ved at være i naturen, når det er mørkt, siger miljøminister Lea Wermelin.
Nat i Naturen er et partnerskab mellem Naturstyrelsen, Friluftsrådet, Danmarks Naturfredningsforening, Det Danske Spejderkorps og Ungdomsringen.
Bålsnak i Almindingen på Bornholm
Miljøminister Lea Wermelin deltager selv til Nat i Naturen den 27. august i Almindingen på Bornholm, der også er kommende naturnationalpark.
Her vil hun sammen med formand for Friluftsrådet Winni Grosbøll og generalsekretær i Det Danske Spejderkorps Morten Gade tilbringe aftenen med snak og mad omkring bålet.
Vær med til Nat i Naturen
Er du klar på en nat i naturen? Find et arrangement tæt på dig – www.natinaturen.dk
Her kan du også finde en begynderguide til shelterture og inspiration til aktiviteter i natten.
Du kan også vælge at tage ud på egen hånd og sove i shelter eller telt på primitive og naturskønne overnatningspladser i det statslige naturområder i hele Danmark. En del af dem kan bookes på forhånd, men der er også mange, du spontant kan bruge efter først-til-mølle.
Du kan også sove i skovbunden i alle statslige naturområder eller slå dit telt eller simple overdækning op i flere end 275 skove med fri teltning.
Find steder at overnatte på egen hånd i hele Danmark på www.udinaturen.dk
Del gerne dine oplevelser på instagram under hashtagget #natinaturen - på den måde deltager du også automatisk i en fotokonkurrence.
Yderligere oplysninger:
Presserådgiver Michel Bloch Buch-Larsen, Miljøministeriet, tlf. 24771130, e-mail: miblb@mim.dk
Naturstyrelsens pressetelefon: tlf. 72 54 30 04
Nøgleord
Kontakter
Michel Bloch Buch-LarsenPresserådgiver
Tlf:24 77 11 30miblb@mim.dkPressekontakt til Miljøministeriet. Pressevagten (kan ikke modtage SMS)
Tlf:+45 2091 5901Billeder
Information om Miljø- og Ligestillingsministeriet

Frederiksholms Kanal 26
1220 København K
+45 38 14 21 42https://mim.dk/
Følg pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Miljø- og Ligestillingsministeriet
Danmark sætter kursen for en grøn miljø- og klimapolitik i EU på ministermøde11.7.2025 13:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejen til et stærkere og klimaneutralt EU, en tur i Store Vildmose til fremvisning af den grønne trepartsaftale i praksis og en vigtig debat om de kommende forhandlinger om en international aftale om plastikforurening. Det var på programmet til det netop afsluttede uformelle ministermøde for EU's miljø- og klimaministre.
Sprøjtemidler med PFAS-aktivstoffer bliver forbudt7.7.2025 15:00:48 CEST | Pressemeddelelse
Miljøstyrelsen har truffet afgørelse om at tilbagekalde 23 sprøjtemidler med PFAS-aktivstoffer. Afgørelsen træffes på baggrund af en grundig vurdering af ny viden fra GEUS, der har belyst, at sprøjtemidlerne nedbrydes til det skadelige stof trifluor-eddikesyre (TFA), som ender i grundvandet. Miljøstyrelsen er derudover i gang med at vurdere yderligere 10 sprøjtemidler, der også har vist udvaskning af TFA.
Nyt skridt mod nationalt pant- og retursystem for takeaway-emballage7.7.2025 06:54:06 CEST | Pressemeddelelse
Takeaway-emballage bliver i høj grad lavet af engangsplastik. Det har en kort levetid, kræver mange ressourcer at producere og forbrænde og udgør dermed et problem for både klima og miljø. Derfor skal Danmark have et nationalt pant- og retursystem, og nu etableres et sekretariat, der skal stå i spidsen for at samle branchen.
Ny fiskeriaftale: Alle farvande omkring Fyn omfattes af trawlforbud2.7.2025 13:36:48 CEST | Pressemeddelelse
En ny politisk aftale mellem regeringen og LA, SF, K, EL, RV og ALT sætter gang i den hidtil største beskyttelse af havbunden i Danmark. Aftalen sætter en stopper for fiskeri med bundslæbende redskaber i cirka 1/3 af det trawlpåvirkede areal i de indre danske farvande, herunder i farvandene omkring Fyn.
Ny milepæl for havet: Stor del af det danske hav bliver nu trawlfrit2.7.2025 13:28:47 CEST | Pressemeddelelse
18,7 procent af det danske havareal udlægges til trawlfrie zoner. Det er resultatet af en politisk aftale som regeringen indgået sammen med LA, SF, EL, K, RV og ALT. Aftalen er den hidtil største beskyttelse af havbunden i Danmark og sætter en stopper for bundtrawl i cirka 1/3 af det trawlpåvirkede areal i de indre danske farvande.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum