Nyt udvalg rådgiver om udviklingen af de almene boligområder
25.6.2020 17:26:06 CEST | Furesø Kommune | Pressemeddelelse

Byrådet i Furesø Kommune har nedsat et såkaldt § 17.4-udvalg.
Medlemmerne består af 5 byrådsmedlemmer, borgere og en række fageksperter, som frivilligt har meldt sig til udvalgsarbejdet. I løbet af efteråret skal det rådgivende udvalg samarbejde om at komme med konkrete anbefalinger til, hvordan Furesø kan udvikle stærke lokalsamfund, balanceret beboersammensætning og trygge rammer i de almene boligområder.
”Kommunen har en vigtig opgave i at udvikle de almene boligområder. Næsten en tredejdel af boligerne i Furesø er almene boliger, så vi har naturligvis et medansvar for, at de almene boligområder fortsat er attraktive og trygge steder at bo og med en varieret beboersammensætning. Med det rådgivende udvalg er det min forventning, at vi får en række anbefalinger, som vil medvirke til at gøre Furesøs almene boligområder til endnu bedre steder at leve,” siger Egil Hulgaard (C), formand for Udvalget for byudvikling og bolig, som skal modtage det nye udvalgs anbefalinger.
Gode erfaringer med udvalg
Furesø Kommune har før med succes nedsat rådgivende udvalg for at kvalificere de politiske beslutninger bedst muligt og bringe borgernes erfaringer og ønsker i spil. Borgerinddragelsen er en del af Furesømodellen, som lægger op til, at borgere og involverede har mulighed for at engagere sig tidligt i en proces. De gode erfaringer med tidligere rådgivende udvalg er blandt andet indhentet på skole- og dagsinstitutionsområdet samt trafikområdet.
”Med udvalget samler vi anbefalinger, som kan omsættes til konkrete initiativer til at forebygge boligsociale udfordringer. Vi har fået sammensat et meget kompetent udvalg på et meget vigtigt område. Det er positivt. Det glæder mig, at vi har borgere, som frivilligt vil bruge deres fritid på at gøre Furesø til et bedre sted at bo, siger Ole Bondo Christensen (A), borgmester i Furesø.
Fakta:
Det rådgivende udvalgsarbejde begynder sit arbejde efter sommerferien, hvor der er planlagt 4 møder i løbet af efteråret.
Du kan læse mere om det rådgivende udvalg og følge udvalgets arbejde på https://www.furesoe.dk/vaer-med/raadgivende-udvalg/
Her er det nye udviklingsudvalg for boligsociale udfordringer i Furesø:
- Fra Furesø Byråd: Susanne Mortensen (C), Lene Bang (S), Tine Hessner (B), Lars Carpens (V) og borgmester Ole Bondo Christensen (S)
- Henrik Haugaard (beboer, Furesø boligselskab/Farum Midtpunkt)
- Christina Iversen (beboer, Furesø boligselskab/Farum Midtpunkt)
- Jette Aistrup (Værløse Almennyttige Boligselskab, VAB)
- Søren Bech (personlig og professionel indsigt i den almene boligsektor)
- Mohammed Hamouti (beboer Farum Midtpunkt, leder af den boligsociale helhedsplan)
- Birgitte Mazanti (centerleder i Center for boligsocial udvikling)
- Sanne Kjær (kundedirektør i boligselskabet KAB)
- Ellen Højgaard Jensen (direktør i Dansk Byplanlaboratorium og bestyrelsesmedlem i Samvirkende Boligselskaber, SAB)
- Solveig Tingey (cheføkonom i Boligselskabernes Landsforening, BL)
- Mette Møllerhøj (direktør i Lejerbo)
Nøgleord
Kontakter
Egil F. Hulgaard (C), formand for Udvalget for byudvikling og bolig, tlf. 2151 8188
Ole Bondo Christensen, borgmester i Furesø, tlf. 7216 5200
Claus Torp, by- og kulturdirektør, tlf. 5712 5858
Kommunikation
Find kontaktoplysninger til Furesøs politikere på https://www.furesoe.dk/politik/byraadet/byraadsmedlemmer/
Billeder

Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Lun på Kultur åbner dørene for et væld af oplevelser17.9.2026 13:12:57 CEST | Pressemeddelelse
Der er lagt op til fælles oplevelser, spændende arrangementer og møder på tværs, når kulturugen Lun på Kultur starter på mandag 21. september. Temaet er ensomhed, og alle kan være med.
Varm op til Lun på Kultur med en sang15.9.2026 10:21:54 CEST | Pressemeddelelse
Mandag den 21. september skydes kulturugen Lun på Kultur i gang med et oplæg om sundhedssang i Farum Kulturhus kl. 16.30. Programchef Lasse Skovgaard fra Sangens Hus fortæller, hvorfor det er sundt at synge, og undervejs er der sangøvelser, så man kan mærke det. Foredraget indledes med en åbningstale ved Mehmet Anik, formand for Kultur, Fritid og Idræt.
Boligselskaber kan vise vejen til stærkere lokale fællesskaber14.9.2026 16:45:11 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan kan ejendomsfunktionærer og administrative medarbejdere være med til at styrke beboernes trivsel og livskvalitet? Det var omdrejningspunktet, da 50 medarbejdere fra boligområder i Farum og Hillerød fik besøg af Fællesskabsguide Ditte Nørregaard til en workshop.
Skoler og dagtilbud er vilde med kulturpakkerne fra Furesø Kulturskole11.9.2026 12:57:12 CEST | Pressemeddelelse
Børn og unge i skoler og dagtilbud kan nu for andet år deltage i kreative workshops med professionelle kunstnere. Furesø Kulturskole står bag de populære Kulturpakker, der er booket 156 gange i 2026.
Politikere skal beslutte, om Hillerødmotorvejen skal overdækkes nu2.9.2026 17:04:45 CEST | Pressemeddelelse
Det vil koste op imod 1 mia. kr. af overdække 450 meter af Hillerødmotorvejen, og det dæmper ikke trafikstøjen mærkbart i forhold til at Vejdirektoratets højere støjskærme, viser omfattende analyse. Nu skal politikerne beslutte de næste skridt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
