Nyt GUDP-projekt vil fjerne fosfor fra lavbundsjorden
Kort og godt: Vådlægning af kulstofrige lavbundsjorder kan være godt for klimaregnskabet.
I Danmark er ca. 60 procent af landskabet under plov. Det svarer rundt regnet til et landbrugsareal på 2,6 mio. hektar (ha).
Ud af de 2,6 mio. ha landbrugsjord udgør kulstofrige lavbundsjorder kun en lille andel, nemlig 7 procent, hvilket svarer til ca. 170.000 ha.
Men selvom lavbundsjorden kun udgør en brøkdel af det dyrkede areal, så stod de kulstofrige lavbundsjorde, ifølge Klimarådet, for udledningen af svimlende 4,8 mio. ton CO2-ækvivalenter i 2018. Det svarer til lige godt halvdelen af den samlede udledning fra dyrkning af landbrugsjord i Danmark.
Af den årsag ligger der et stort potentiale for reduktion af landbrugets udledning af klimagasser ved igen at vådlægge lavbundsjorderne.
Løsningen er i princippet enkel, men flere forhindringer står i vejen for, at det rent faktisk kan ske i praksis.
Ikke al lavbundsjord kan vådlægges
En af udfordringerne ved vådlægning af lavbundsjord er, at jorden, siden den stod under vand, har været dyrket og gødet intensivt, hvilket mange steder har ført til ophobning af især plantenæringsstoffet fosfor.
Ophobningen af fosfor gør mange lavbundsjorde uegnede til vådlægning, da vådlægning vil medføre udledning af fosfor til vandløbene og fosforfølsomme søer. Det kan sætte skub i en negativ dominoeffekt med algeopblomstring og iltsvind i de danske vand- og kystmiljøer til følge.
Men den udfordring håber GUDP-projektet FosLav at overkomme ved at introducere en filterløsning til opsamling af fosfor fra lavbundsjorderne.
Lektor ved Aarhus Universitet og projektleder for FosLav Goswin Heckrath, fortæller: ”Der er et stort areal, hvor et for højt forventet fosfortab er en hindring for vådlægning af arealerne. Det er en betydelig forhindring, og alt for mange vådlægningsprojekter er gået i stå på grund af det forventede tab.”
Heldigvis er der forskellige handlemuligheder til at reducere udledning af fosfor fra dyrkningsarealerne, og Landbrugsstyrelsen har allerede introduceret CAP-ordningen, der giver tilskud til forberedende indsatser til permanent udtagning og vådlægning.
Det som FosLav forventer at kunne bidrage med, er filterløsninger der kan rense vandet for fosfor, før det når ud i vandløbene og væk fra jorden.
Her er en af de første udfordringer, at fosfor udledes og transporteres som både en opløst og partikelbundet fraktion. Det betyder, at der er behov for to filterløsninger, hvis FosLav effektivt skal kunne opsamle fosfor fra vandløbene.
”Vi tester lige nu forskellige designmodeller bestående af et partikelfilter og et reaktivt filter. Det reaktive filter er fyldt med fosforbindende materialer, der skal udskiftes eller oprenses, når de er blevet mættet af fosfor. Derfor er bindingskapaciteten et vigtigt kriterium ved siden af prisen og tilgængeligheden. I projektet tester vi i første omgang jernholdige materialer med høj bindingsevne og satser bl.a. på et nyudviklet produkt bestående af jernberiget moler,” fortæller Goswin Heckrath.
FosLavs to filterløsninger skal konkret opsamle vand via grøfter, hvorefter det filtrerede vand kan ledes ud i vandløbene. Den opsamlede fosfor i filtreringssystemerne kan sidenhen recirkuleres og genanvendes som gødning.
En effektiv filterløsning vil potentielt medvirke til at åbne for vådlægning af et stort antal lavbundsarealer, der lige nu ikke kan realiseres.
Projektet FosLav udføres som et samarbejdsprojekt mellem Aarhus og Københavns Universitet, Watercare, Bio-Aqua, Diapure og SEGES Innovation.
Faktaboks om CO2-ækvivalenter
Hvis du ikke er helt med på ækvivalent-jargonen, så får du her en hurtig omregning af, hvad de 4,8 mio. ton CO2-ækvivalenter, der udledes fra dyrkning af lavbundsjorde, svarer til.
Ifølge tal fra Danmarks Statistik var den samlede CO2 udledning i Danmark i 2020 42 mio. ton CO2-ækvivalenter, mens hver enkel borger i snit udledte 7,1 ton CO2-ækvivalenter.
CO2-prisen for lavbundsjorden – de 4,8 millioner ton CO2-ækvivalenter – svarer dermed til ca. 11% af den samlede danske CO2 udledning, eller hvad der svarer til den årlige CO2 udledning fra 676.056 danskere.
Information om Landbrugsstyrelsen
Om GUDP
Grønt Udviklings- og Demonstrationsprogram, GUDP, er et program under Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri, som administreres af Landbrugsstyrelsen.
Programmet støtter udviklingsprojekter inden for hele fødevaresektoren i Danmark på tværs af værdikæden. Målet er at fremme en grøn og samtidig økonomisk bæredygtig udvikling i hele sektoren fra primærproduktionen i landbrug, fiskeri og akvakultur over forarbejdning til afsætningsleddet.
GUDP-projekterne skal bidrage med løsninger på de miljø- og klimaudfordringer, samfundet står over for, på en forretningsorienteret måde, og alle projekter skal have effekter på både grønne og økonomiske parametre.
Programmet bliver ledet af en ministerudpeget bestyrelse af repræsentanter fra erhvervslivet og administreres af GUDP-sekretariatet i Landbrugsstyrelsen. GUDP har hvert år to ordinære ansøgningsrunder. Derudover annonceres særlige puljer til for eksempel økologi, klimateknologi eller lignende som særskilte ansøgningsrunder.
Følg pressemeddelelser fra Landbrugsstyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landbrugsstyrelsen
Plantefonden giver tilsagn for 122,6 mio. kr.: 35 nye projekter skal styrke sektoren for plantebaserede fødevarer23.8.2024 13:00:37 CEST | Pressemeddelelse
Planter skal fylde mere i vores hverdag – både på tallerknerne og i vores måde at tænke mad på. I år er der skruet gevaldigt op for blusset i Plantefonden, der uddeler 122,6 mio. kr. til 35 nye projekter, som bl.a. skal øge kvalitet, tilgængelighed og viden om plantebaseret mad.
Stop madspild: Tonsvis af gammelt brød skal genanvendes til mel og rasp30.5.2024 15:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvert år ryger op imod 30.000 tons brød fra industribagere og detailhandelen direkte i skraldespanden. Det svarer til ca. 5 kilo brød pr. dansker om året. Et nyt projekt vil genanvende overskudsbrød til mel og rasp, så det kan blive til nye fødevarer fremfor at fylde op i affaldscontaineren.
Bi-venligt blomsterflor og utæmmet græs vil brede sig i Danmark til sommer3.5.2024 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye tal: Der er sket mere end en fordobling i antallet af landbrugere, der har søgt Landbrugsstyrelsen om tilskud til at plante blomster på landbrugsjord og lade græs vokse vildt på markerne. Blomstertæpper sætter kulør på landskabet – men er også godt nyt for biodiversiteten, lyder det fra Anna De Klauman, vicedirektør i Landbrugsstyrelsen.
OptiClean vil optimere håndteringen i grøntsagsvaskeriet og forlænge holdbarheden på dine gulerødder9.4.2024 12:35:00 CEST | Pressemeddelelse
Projektet OptiClean har, med 5,5 mio. kr. fra GUDP, blæst til kamp mod de halvrådne gulerødder i grøntsagsskuffen. En kombination af optimeret polering og håndtering i vaskeriet skal sikre branche, detailled og forbrugere mod unødvendigt madspild.
Nyt register med kortlægning af bigårde skal sikre sunde bier4.3.2024 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fra i dag skal alle biavlere registrere sig igen i et nyudviklet centralt register for at sikre en effektiv inddæmning, hvis der sker udbrud af skadelige sygdomme blandt bierne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum