Ny vicedirektør skal styrke innovation og erhvervssamarbejdet på KU

Det bliver Andreas Blohm Graversen, som skal stå i spidsen for en helt ny afdeling, der skal styrke universitetets relationer til omverdenen.
Andreas Blohm Graversen kommer fra en stilling som kontorchef i erhvervsministeriets departement, hvor han har været chef for det erhvervspolitisk område. På Københavns Universitet skal han være med til at sætte endnu mere turbo på KU’s arbejde med skabe innovation og indgå i erhvervssamarbejde.
- Der er et voksende fokus på universiteternes evne til at skabe innovation og indgå i erhvervssamarbejde og andre forpligtende partnerskaber. Derfor opruster vi nu med en ny vicedirektør på området, og jeg glæder mig meget til at få Andreas med om bord, lyder det fra David Dreyer Lassen prorektor for forskning.
Innovation som central komponent
Ambitionen om at styrke innovation og entreprenørskab som centrale komponenter i uddannelser og forskning er allerede i fuld gang. For eksempel slog Københavns Universitet i sidste uge dørene op til KU Lighthouse et helt nyt innovationscenter, som bliver et samlingspunkt for studerende, forskere og eksterne samarbejdspartnere, der ønsker at arbejde på tværs af faglige discipliner.
Det arbejde kan den nye vicedirektør bruge som trædesten til at sætte endnu mere fokus på området.
- Jeg ser et stort potentiale for at Københavns Universitet styrker arbejdet med innovation og erhvervssamarbejde endnu mere, og jeg glæder mig til at være med til at udvikle området sammen med mine nye kolleger i afdelingen, fællesadministrationen og resten af universitetet, så den impact vi har tydeligere matcher universitetets samlede præstationer og formåen, siger Andreas Blohm Graversen.
Københavns Universitet er med sine ca. 37.000 studerende og ca. 10.000 medarbejdere – hvoraf flere end 5.000 er forskere – en af Nordens største forsknings- og uddannelsesinstitutioner, hvor der skabes markante forskningsresultater, og hvor der stræbes mod en uddannelseskvalitet på højeste niveau.
Kontakter
Christoffer NyborgKommunikationsrådgiverKøbenhavns Universitet
Tlf:35322894Tlf:21938606cny@adm.ku.dkBilleder
Information om Københavns Universitet
Københavns Universitet blev grundlagt i 1479 og har i dag cirka 37.000 studerende og 10.000 ansatte – heraf flere end 5.000 forskere – og en omsætning på 9,4 milliarder kroner. 10 nobelpriser er blevet tildelt forskere med tilknytning til universitetet.
Følg pressemeddelelser fra Københavns Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Universitet
Fra Stevns til Månen: Dansk-ledet rummission skal kortlægge Månens overflade17.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Københavns Universitet skal stå i spidsen for den første danske månemission. Missionen skal kortlægge Månens overflade i hidtil uset detaljegrad, som skal gøre det sikkert at lande og etablere baser på Månen i fremtiden.
Your Christmas decorations may be hiding a tiny bit of badger and toad16.12.2025 09:27:05 CET | Press release
Researchers at the University of Copenhagen have discovered that moss acts as a natural trap for environmental DNA. This discovery opens the door to using moss as a simple, gentle and inexpensive method of monitoring biodiversity – from birds and mammals to fungi, insects and microbes.
Din juledekoration gemmer måske på en lillebitte smule grævling og skrubtudse16.12.2025 09:17:58 CET | Pressemeddelelse
Forskere fra Københavns Universitet har opdaget, at mos fungerer som en DNA-fælde i naturen. Og den opdagelse åbner for mos som en enkel, billig og skånsom metode til at holde øje med biodiversiteten – fra fugle og pattedyr til svampe, insekter og mikrober.
Forskere genopliver gamle ærtesorter i enorm frøsamling: ”Et uudnyttet guldkammer til fremtiden”15.12.2025 10:29:09 CET | Pressemeddelelse
Med en ny AI-metode har forskere fra Københavns Universitet genopdaget 51 gamle ærtesorter, som ikke længere bruges i landbruget, men som kan vise sig lovende til produktion af plantebaserede fødevarer. Metoden er en genvej til at finde nye ressourcer i de grønne skatkamre, som genbankers enorme frøsamlinger udgør.
Fermentering gør havets grøntsager mere spiselige5.12.2025 06:18:59 CET | Pressemeddelelse
Tang har længe været hyldet som en bæredygtig superingrediens – men dens “fiskede” smag er en barriere for mange vestlige forbrugere. Nu viser et nyt studie fra Københavns Universitet, at fermentering med mælkesyrebakterier kan være nøglen til at få tangen til at glide ned.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

