Ny rapport om mediedækningen af folketingsvalget 2022: Mette Frederiksen fik sit krisevalg

Center for Nyhedsforskning ved Roskilde Universitet har i samarbejde med TV 2 og Infomedia overvåget og analyseret mediedækningen af folketingsvalgkampen 2022. Det blev til løbende analyser under valgkampen, og i dag udkommer så en samlet rapport, der går i dybden med valgkampen som helhed.
Rapporten tegner et billede af en valgkampsdækning, der blev domineret af statsministeren og den dagsorden, hun satte. Fx viser rapporten, at Mette Frederiksen (S) fik 31 procent af den samlede omtale af partiledere i valgkampen. Et stykke efter kom Lars Løkke Rasmussen (M) med 14 procent, Søren Pape Poulsen (K) med 12 procent og Jakob Ellemann-Jensen (V) med 11 procent. Partilederne fra to af landets grønne partier, Sikander Siddique (FG) og Franciska Rosenkilde (Å), fik derimod begge blot 1 procent af omtalen.
”Statsminister Mette Frederiksen kom i den grad til at løbe med omtalen. Det gjorde hun, fordi hun havde tid til at planlægge sin kampagne, og fordi der var to borgerlige statsministerkandidater og en Lars Løkke Rasmussen i hopla. Dermed var der ikke som sædvanligt én kandidat til at tegne den samlede opposition men hele tre, som medierne skulle dele opmærksomheden i mellem,” udtaler professor Mark Blach-Ørsten, der er en af forfatterne til rapporten.
Kriser i centrum
Hvor folketingsvalget 2019 blev døbt klimavalget, så trådte folketingsvalget 2022 i karakter som det krisevalg, Mette Frederiksen også betonede ved valgudskrivelsen, hvor mange konkurrerende kriser kæmpede om opmærksomheden.
”Krisen i sundheds- og plejesektoren blev den mest omtalte af de kriser, som statsministeren ridsede op ved valgudskrivelser,” siger studielektor Mads Kæmsgaard Eberholst, der er den anden forfatter til rapporten. ”Dette blev også hjulpet godt på vej af TV 2’s dokumentar om svigt på et plejehjem, der blev sendt midt i valgkampen. Og selv om klima og miljø også fylder i denne valgkamp, så er det mere som en del af en omfattende energi- og forsyningskrise end som en global trussel mod vores overlevelse.”
Rapporten viser desuden:
- at nyhedsmedierne fordelte taletiden mellem blokkene stort set lige.
- at nyhedsmedierne prioriterede forskelligt mellem valgkampens emner. Således vægtede Berlingske og Børsen spørgsmålet om økonomi højere end de andre dagblade, mens Information og Politiken vægtede klima og miljø, og BT og Ekstra Bladet vægtede sundhed og ældrepleje.
- at tillid til politikere var et emne, som især Jakob Ellemann-Jensen og Sofie Carsten Nielsen talte om – ofte med fokus på Mette Frederiksen.
- at tilstedeværelse og engagement på Facebook var ulige fordelt mellem partilederne. Mette Frederiksen havde det mest positive engagement, mens Morten Messerschmidt og Søren Pape Poulsen fik overvejende negativ respons på Facebook.
Du kan også finde tidligere artikler om FV22 på Roskilde Universitets valgside.
Kontakter
Mark Blach-Ørsten, professor: oersten@ruc.dk, mobil: 2670 0035 eller Mads Kæmsgaard Eberholst, studielektor: makaeb@ruc.dk, mobil: 2972 9774.
Billeder

Links
Information om Roskilde Universitet
Følg pressemeddelelser fra Roskilde Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Roskilde Universitet
Kongehuset hædrer RUC-professor med Ridderkorset10.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Snart bliver Ridderkorset af Dannebrogordenen hæftet på professor Lars Fuglsangs bryst som anerkendelse for hans store indsats og engagerede bidrag til Roskilde Universitetet.
Ny vicedirektør for uddannelse på Roskilde Universitet2.12.2025 14:00:00 CET | Pressemeddelelse
Erfaren studiechef fra CBS skal lede Roskilde Universitet gennem en stor uddannelses- og administrationsreform.
Roskilde Universitet er tredjebedst i verden inden for offentlig forvaltning21.11.2025 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Roskilde Universitet tager et spring op ad den globale rangstige. På den nyeste udgave af den internationale Shanghai Ranking indtager RUC en 3. plads i verden inden for Public Administration – en placering, der cementerer universitetets position som et af de absolut stærkeste forskningsmiljøer på området.
Bornholm tager næste skridt mod Danmarks første lokale rejeproduktion20.11.2025 11:37:00 CET | Pressemeddelelse
Torsdag modtager Bornholms Lakseklækkeri i Nexø de allerførste larver af varmtvandsrejer. Det er en vigtig milepæl i opbygningen af en helt ny fødevareproduktion på øen og etableringen af Danmarks første lokale produktion af varmtvandsrejer.
Genetiske forskelle kan være med til at forudsige selvmordsrisiko ved depression13.11.2025 11:14:23 CET | Pressemeddelelse
Depression i ung voksenalder hænger oftere sammen med genetiske faktorer og med en øget risiko for selvmordsforsøg sammenlignet med depression, der opstår senere i livet. Det viser et nyt stort studie, hvor den danske del er ledet af lektor John Shorter fra Roskilde Universitet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
