Ny rapport: Hvert tiende barn er ikke med i klassens grupper på sociale medier
12.10.2022 06:00:00 CEST | Børns Vilkår | Pressemeddelelse

Snapchat, Instagram, Messenger, Discord og TikTok. Stort set alle børn i 5. og 8. klasse er på sociale medier og online hver dag. Unge i 8. klasse er typisk på syv forskellige sociale medier, mens tilsvarende tal for børn i 5. klasse er fire.
Smartphones rykker tidligere og tidligere ind på børneværelserne, og digitale medier er blevet en vigtig del af børn og unges hverdagsliv. Med de digitale platforme følger også nye rum for sociale fællesskaber. For mange børn og unge er sociale medier ofte adgangsbilletten til fællesskabet, men hvert tiende barn er ikke med i klassens grupper på sociale medier. Det viser en ny undersøgelse blandt 2.149 skoleelever i 5. og 8. klasse, som Børns Vilkår og TrygFonden står bag.
”Børn og unges digitale og fysiske liv er to sider af samme sag, når vi taler trivsel og trygge fællesskaber. Undersøgelsen viser, at børns digitale fællesskaber er værdifulde og vigtige, men ofte lever de digitale fællesskaber deres eget liv væk fra de voksnes søgelys og nysgerrighed, og det kan få negative konsekvenser for de børn, der fx bliver ekskluderet fra online-grupperne,” siger Sanne Lind, børnefaglig konsulent i Børns Vilkår.
Langt de fleste børn og unge i 5. og 8. klasse fortæller, at der er grupper for hele eller dele af klassen på sociale medier. Her aftaler de sociale arrangementer, deler sjove videoer og udveksler information om lektier, så er man ikke er med i disse grupper, kan man gå glip af både små og store ting, der ellers kan være med til at binde fællesskabet sammen. Det betyder, at man kan føle sig udenfor.
Når børn og unge ikke er med i grupperne, kan det ifølge rapporten blandt andet skyldes, at der er bestemte sociale medier, de ikke må være på for deres forældre, at de ikke bliver inviteret med ind eller bevidst bliver holdt ude. Rapporten giver også et indblik i, hvordan der fra børnenes side kan være et pres på forældrene for, at de kan få lov til at være på sociale medier, inden de reelt er gamle nok til det.
Digital dannelse fylder for lidt i skolen
I rapporten fortæller mange børn og unge, at de oplever ikke at få hjælp og støtte fra de voksne til at begå sig digitalt. Næsten hvert tredje barn i 5. klasse og en fjerdedel af de unge i 8. klasse svarer, at de ikke har talt med deres lærer om temaer inden for digital dannelse. Kun fire ud af ti elever svarer, at de har talt med deres lærer om, hvordan klassen bruger grupper på sociale medier.
Samtidig oplever kun halvdelen af børnene, at deres forældre interesserer sig for deres onlineliv.
”Det er vigtigt, at man som forældre viser interesse for børnenes digitale liv, hvilke sociale medier de bruger, hvordan tonen er, og om alle i klassen er med. Man kan også tage initiativ til at få sat emnet på dagsordenen til forældremøder. Samtidig er det vigtigt, at lærere og pædagoger husker klassens digitale fællesskaber i trivselsarbejdet og inddrager børnene selv, da de er en del af løsningen,” forklarer Christoffer Elbrønd, projektchef i TrygFonden.
Rapporten giver desuden et detaljeret indblik i børn og unges brug af forskellige digitale medier og kommer ind på, hvilken indflydelse gaming og onlinespil har på de digitale fællesskaber.
Øvrige nøgleresultater fra rapporten
- 99 pct. af alle elever i 5. og 8. klasse er på sociale medier.
- 10 pct. svarer, at de ikke er en del af nogen af de klassegrupper, der er på sociale medier. Det gælder oftere for børnene i 5. klasse end i 8. klasse. I 8. klasse er det 5 pct. af eleverne. I 5. klasse er det 16 pct. af eleverne, der står uden for klassens digitale grupper.
- Mere end ni ud af ti elever i 5. klasse (92 pct.), og stort set alle elever i 8. klasse (97 pct.), fortæller, at der er grupper for hele eller dele af klassen på sociale medier.
- Hos de ældste elever er YouTube et af de mest populære sociale medier, kun lige overgået af Snapchat, som 93 pct. af eleverne i 8. klasse bruger. Særligt medier som Instagram, Messenger og Facebook har meget større tag i eleverne i 8. klasse end i 5. klasse.
- Stort set alle i 5. klasse og tre ud af fire i 8. klasse gamer. Andelen, der gamer, er dog markant lavere blandt pigerne i 8. klasse end blandt pigerne i 5. klasse – fra 92 pct. i 5. klasse til 48 pct i 8. klasse. Flere piger fortæller, at man risikerer at få negativ opmærksomhed, hvis man som pige gamer.
Fakta
- Denne rapport bygger på en spørgeskemaundersøgelse i Børns Vilkårs Skolepanel, som 2.149 skoleelever i 5. og 8. klasse har besvaret, og på 10 gruppeinterviews med i alt 35 børn i 5. og 8. klasse. Spørgeskemaundersøgelsen er foretaget i november 2021 til januar 2022, og de kvalitative interviews er foretaget dels i efteråret 2021 samt i sommeren 2022.
- Rapporten er lavet i samarbejde med TrygFonden for at sætte fokus på børns digitale fællesskaber og undersøger, hvordan de udspiller sig, og hvad voksne omkring børn bør være særligt opmærksomme på.
Billeder
Vedhæftede filer
Information om Børns Vilkår
Følg pressemeddelelser fra Børns Vilkår
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Børns Vilkår
Børn og unge jagter uopnåelige kropsidealer: ”Udseende er vigtigere end personlighed”18.6.2026 05:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Mange børn og unge føler sig pressede til at styre mod uopnåelige kropsidealer, og jo mere indhold om krop og udseende, de ser på sociale medier, jo mindre tilfredse er de med deres egen krop. For flere end halvdelen i 6. og 9. klasse bliver sport og motion en måde at ændre deres vægt eller størrelse. Det viser ny rapport fra Børns Vilkår.
Ny analyse af skolefravær: 12.000 elever går glip af mindst hver fjerde skoledag7.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
12.000 elever havde mindst 50 dages fravær sidste skoleår. Det er næsten en fordobling på fem år. Alligevel er der kun underrettet på omkring en tredjedel af eleverne, og størstedelen modtager hverken en social indsats eller specialundervisning. Det viser en ny analyse fra Børns Vilkår.
Vold mod børn med etnisk minoritetsbaggrund bliver sjældent opdaget1.5.2026 05:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Børn med etnisk minoritetsbaggrund fylder knapt tre gange så meget i sigtelsessager om vold i familien, som de udgør i den samlede børnebefolkning. Samtidig får kommunerne færre underretninger om børnegruppen. Det viser ny rapport fra Børns Vilkår.
Landsindsamling resulterer i 16 mio. kr. til BørneTelefonen og HØRT10.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Pengene er talt op efter Børns Vilkårs landsindsamling, der blev afviklet søndag den 22. marts. Resultatet lyder på 16 millioner kroner.
18.300 indsamlere støtter Børns Vilkårs landsindsamling for at sikre døgnåben rådgivning til børn og unge22.3.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
I dag afholder Børns Vilkår landsindsamling, og tusindvis af indsamlere har tilmeldt sig. Pengene går til at holde rådgivningslinjerne BørneTelefonen og HØRT åbne døgnet rundt, så børn og unge altid kan få en voksen i røret, på sms eller chat, når de står alene med svære tanker.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
