Ny professor i nyrefysiologi på SDU
26.8.2021 14:54:05 CEST | Syddansk Universitet | Pressemeddelelse

Trods sine kun 41 år har Per Svenningsen været tilknyttet SDU i 20 år. Han blev uddannet cand. scient. i biomedicin i 2006, ph.d. i 2010 og bortset fra et år på University of Southern California i Los Angeles, USA, har han siden været ansat på Institut for Molekylær Medicin, først som postdoc, dernæst adjunkt og endelig lektor, inden han pr. 1. august 2021 er professor.
Per Svenningsens forskning er fokuseret på at forstå, hvordan sygdomme som for eksempel sukkersyge og svangerskabsforgiftning påvirker nyrens funktion. Fællesnævneren for disse sygdomme er, at de nedbryder nyrens ”filter” og gør at proteiner, som normalt kun er i blodet, bliver udskilt til urinen.
- Vi har bl.a. vist at et bestemt protein – kaldet plasmin – findes i urinen fra patienter med et ødelagt nyre-filter og at plasmin kan tænde for en salt-kanal. Vores fund bidrager med en mulig forklaring på, hvorfor et nedbrudt nyre-filter kan føre til ophobning af salt og vand i kroppen samt forhøjet blodtryk, fortæller Per Svenningsen.
Han har i sin forskning et stort fokus på at undersøge den humane nyre på det molekylære plan, blandt andet via SDU og OUH´s humane nyre biobank, hvor humant nyrevæv indsamles og opbevares. Biobanken er ifølge Per Svenningsen er en enestående ressource, som er blevet etableret og vedligeholdt ved et stærkt samarbejde mellem SDU og OUH.
- Vi har desuden gennem de seneste år udviklet nye tilgange til at undersøge den humane nyre ved brug af molekyler isoleret fra urinprøver. I min nye ansættelse vil jeg udvide denne tilgang, hvilket vil åbne for unikke muligheder for at forstå, hvordan den raske humane nyre virker, hvordan den påvirkes af sygdomstilstande, samt udviklingen af nye metoder til tidlig diagnostik af nyre-relaterede sygdomme.
- Jeg har et tæt samarbejde med adskillige afdelinger ved Odense Universitet Hospital, og jeg ser frem til at SDU og OUH flytter fysisk sammen i 2023, hvilket vil styrke og udvide vores fælles muligheder for at lave translationel forskning.
Per Svenningsen har modtaget bevillinger til sin forskning fra blandt andre Danmarks Frie Forskningsfond, Innovationsfonden, Lundbeckfonden, Carlsbergfondet og Novo Nordisk Fonden.
Han er vejleder for bachelor-, kandidat- og ph.d.-studerende samt postdocs. Desuden underviser han farmaci-, biomedicin-, ingeniør-, klinisk biomekanik- og medicinstuderende og har ansvaret for Modul B1 på bacheloruddannelsen for Klinisk biomekanik og Medicin.
Kontakter
Leder af SUND-Kommunikation Tomas Homburg
Mail: thomburg@health.sdu.dk
Mobil: +45 6011 3059
Syddansk Universitet
Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet
www.sdu.dk
Billeder
Information om Syddansk Universitet
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Ny professor vil styrke forskning i leversygdomme tæt på patienterne5.2.2026 14:06:10 CET | Pressemeddelelse
Mette Munk Lauridsen er udnævnt til professor i intern medicin med speciale i mave-, tarm- og leversygdomme ved Syddansk Universitet. Hun har sin daglige kliniske tilknytning til Sydvestjysk Sygehus i Esbjerg og Grindsted.
Hospitalssenge skal lære af elbiler og sende strøm tilbage i batteriet4.2.2026 09:36:17 CET | Pressemeddelelse
Et nyt dansk forskningsprojekt vil overføre teknologien fra elbiler til hæve-sænk-borde og hospitalssenge. Ved at designe motor og elektronik som én samlet enhed vil forskere og industri reducere energitabet og gøre det muligt at lade batteriet op hver gang udstyret kører nedad.
Celler har en indbygget bremse for DNA-kopiering – og det kan få betydning for kræftbehandling28.1.2026 17:00:00 CET | Pressemeddelelse
SDU-forskere har identificeret en ny mekanisme, der styrer DNA’s evne til at kopiere sig – og dermed en celles evne til at dele sig. Da kræftceller er kendetegnet ved aggressiv celledeling, er denne opdagelse vigtig for kræftforskningen.
Ung forsker fra SDU skal sikre, at vi har kritiske råstoffer nok til den grønne omstilling28.1.2026 09:04:10 CET | Pressemeddelelse
Den grønne omstilling står og falder med adgangen til kritiske råstoffer, der i dag er præget af sårbare forsyningskæder i en usikker verden. Lektor Wu Chen fra Institut for Grøn Teknologi på SDU vil nu kortlægge, hvordan Danmark kan sikre forsyningssikkerheden af de kritiske materialer. Projektet er støtte af Villum Fondens Young Investigator-program.
SDU Climate Clusters projekt POSEIDON viser, at klimatilpasning kræver samarbejde på tværs af grænser23.1.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter midtvejsvejskonferencen ”Klimatilpasning – sammen om fremtiden” står én konklusion klart: Klimaforandringer stopper hverken ved kommune- eller landegrænser og løsningerne gør heller ikke.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

