Ny professor i nyrefysiologi på SDU

Trods sine kun 41 år har Per Svenningsen været tilknyttet SDU i 20 år. Han blev uddannet cand. scient. i biomedicin i 2006, ph.d. i 2010 og bortset fra et år på University of Southern California i Los Angeles, USA, har han siden været ansat på Institut for Molekylær Medicin, først som postdoc, dernæst adjunkt og endelig lektor, inden han pr. 1. august 2021 er professor.
Per Svenningsens forskning er fokuseret på at forstå, hvordan sygdomme som for eksempel sukkersyge og svangerskabsforgiftning påvirker nyrens funktion. Fællesnævneren for disse sygdomme er, at de nedbryder nyrens ”filter” og gør at proteiner, som normalt kun er i blodet, bliver udskilt til urinen.
- Vi har bl.a. vist at et bestemt protein – kaldet plasmin – findes i urinen fra patienter med et ødelagt nyre-filter og at plasmin kan tænde for en salt-kanal. Vores fund bidrager med en mulig forklaring på, hvorfor et nedbrudt nyre-filter kan føre til ophobning af salt og vand i kroppen samt forhøjet blodtryk, fortæller Per Svenningsen.
Han har i sin forskning et stort fokus på at undersøge den humane nyre på det molekylære plan, blandt andet via SDU og OUH´s humane nyre biobank, hvor humant nyrevæv indsamles og opbevares. Biobanken er ifølge Per Svenningsen er en enestående ressource, som er blevet etableret og vedligeholdt ved et stærkt samarbejde mellem SDU og OUH.
- Vi har desuden gennem de seneste år udviklet nye tilgange til at undersøge den humane nyre ved brug af molekyler isoleret fra urinprøver. I min nye ansættelse vil jeg udvide denne tilgang, hvilket vil åbne for unikke muligheder for at forstå, hvordan den raske humane nyre virker, hvordan den påvirkes af sygdomstilstande, samt udviklingen af nye metoder til tidlig diagnostik af nyre-relaterede sygdomme.
- Jeg har et tæt samarbejde med adskillige afdelinger ved Odense Universitet Hospital, og jeg ser frem til at SDU og OUH flytter fysisk sammen i 2023, hvilket vil styrke og udvide vores fælles muligheder for at lave translationel forskning.
Per Svenningsen har modtaget bevillinger til sin forskning fra blandt andre Danmarks Frie Forskningsfond, Innovationsfonden, Lundbeckfonden, Carlsbergfondet og Novo Nordisk Fonden.
Han er vejleder for bachelor-, kandidat- og ph.d.-studerende samt postdocs. Desuden underviser han farmaci-, biomedicin-, ingeniør-, klinisk biomekanik- og medicinstuderende og har ansvaret for Modul B1 på bacheloruddannelsen for Klinisk biomekanik og Medicin.
Kontakter
Leder af SUND-Kommunikation Tomas Homburg
Mail: thomburg@health.sdu.dk
Mobil: +45 6011 3059
Syddansk Universitet
Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet
www.sdu.dk
Billeder
Information om Syddansk Universitet
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
194.000 har fortalt om bevægelsesvaner11.12.2025 10:32:04 CET | Pressemeddelelse
Danmark i Bevægelse har nu et unikt datamateriale, som kan bruges til at skabe bedre rammer for et aktivt liv for børn og voksne.
ERC-millioner til professor Rafsanjani: Slangerobot skal lytte sig frem i ukendt terræn9.12.2025 12:10:30 CET | Pressemeddelelse
Professor Ahmad Rafsanjani har netop modtaget en prestigefuld ERC-bevilling på 15 millioner kroner. Hans projekt vil lære bløde robotter at navigere ved hjælp af lyd, friktion og origami-teknik – en evne, der kan åbne døre til både sammenstyrtede bygninger og fjerne planeter.
Ny forskning: Vandmænd kan bruges til at lave mayonnaise og smør8.12.2025 10:49:57 CET | Pressemeddelelse
Forskere på Syddansk Universitet (SDU) har fundet ud af, at vandmænd kan bruges som fødevarestabilisator. I fremtiden kan de slimede væsener måske bidrage til en mere bæredygtig fødevareproduktion.
Maj Hansen udnævnt til professor i traumepsykologi ved SDU7.12.2025 19:29:32 CET | Pressemeddelelse
Professoratet skal styrke forskningen i, hvordan mennesker påvirkes af traumatiske oplevelser – og hvordan man bedst hjælper dem videre.
Depression er hyppigere blandt kvinder med gynækologiske lidelser5.12.2025 09:49:32 CET | Pressemeddelelse
Et nyt studie fra Syddansk Universitet viser, at kvinder med gynækologiske lidelser oftere har depression, både før og efter de får stillet diagnosen. Resultaterne peger på behov for tidligere opsporing og bedre sammenhæng mellem fysisk og psykisk behandling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

