Ny online kalender samler arrangementer på Lolland
Kalenderen er lavet i samarbejde med KultuNaut, som indsamler og publicerer oplysninger om offentligt tilgængelige arrangementer i Danmark. Alle er velkomne til gratis at oprette arrangementer. Det kan være alt fra små, lokale loppemarkeder til festivaler, teaterforestillinger og koncerter. Borgerne kan tilgå og tilmelde sig alle arrangementer, der bliver oprettet i kalenderen samt gemme deres favoritter på telefonen eller printe ud og hænge op derhjemme, ligesom de har mulighed for at dele arrangementet til venner og bekendte på Facebook.
Kalenderen er samtidig en hjælp for de foreninger, der ikke har en hjemmeside. Foreningerne får nemlig mulighed for at lægge kontaktoplysninger og andre informationer om deres forening ind i kalenderen, når de opretter et arrangement.
Formand for Kultur- og Fritidsudvalget Tine Vinther Clausen glæder sig over den nye kalender, som skal være med til at kaste lys på de mange spændende arrangementer og tilbud, vi har på Lolland.
”Den nye online kalender er en fantastisk gave til alle, der bor på Lolland, vores turister og ikke mindst til vores foreninger og øvrige ildsjæle, som laver en masse gode tiltag og arrangementer. Vi har en del foreninger, der ikke har en hjemmeside, da det er en for uoverskuelig og ressourcekrævende opgave. Med den nye kalender kan vores foreninger med et par enkelte klik oprette et arrangement og samtidig få gjort opmærksom på, at deres forening faktisk eksisterer. Det er super nemt og enkelt – og så er det helt gratis”, siger Tine Vinther Clausen.
For at styrke brugen af kalenderen vil Kultur, Fritid og Borgerservice inkorporere et krav om, at foreninger, borgergrupper og øvrige aktører, der får bevilliget tilskud til arrangementer, skal oprette deres arrangement i kalenderen. Tine Vinther Clausen fortæller:
”Indtil videre har hele covid-19-situationen ikke ligefrem gjort det nemt for vores foreninger at lave sociale arrangementer, som for mange er hele kernen i deres forening. Vi håber, at den nye kalender kan være med til at sætte skub i aktiviteterne og fællesskabet i de enkelte foreninger og på tværs af dem, når vi igen mødes som før.”
Lolland Kommune har i løbet af 2021 planlagt en række tiltag, der skal oplyse foreninger, borgere, handelstandsforeninger og øvrige aktører om kalenderens mange muligheder.
Kalenderen kan tilgås via desktop, tablet og telefon på detsker.lolland.dk
Find en guide til oprettelse af arrangementer i kalenderen på www.lolland.dk/kultunaut-kalender
Nøgleord
Kontakter
Tine Vinther ClausenFormand for Fritids- og Kulturudvalget
Tlf:23 34 15 34Morten HatorpSektorchef for Kultur, Fritid og Borgerservice
Tlf:24 49 01 13Information om Lolland Kommune
Følg pressemeddelelser fra Lolland Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lolland Kommune
Elever som valgte Søllested Skole, da Horslunde Skole lukkede, har fortsat kørsel27.6.2025 10:58:11 CEST | Pressemeddelelse
Klima-, Teknik- og Miljøudvalget har besluttet, at de elever som valgte at starte i Landsbyordningen i Søllested, da skolen i Horslunde lukkede, fortsat kan blive befordret, selvom busrute 774 mellem Horslunde Terminal og Søllested Landsbyordning lukker pr. 29. juni 2025. Ordningen gælder for de elever, som kommer direkte fra den lukkede skole i Horslunde, samt for de elever, der dags dato har ladet sig indskrive i Landsbyordningen i forvisning om, at de kunne køre til skole med bus. Forældrene skal, som hidtil, betale hvad der svarer til buskortet på den tidligere rute. Den særlige aftale om befordring gælder i maksimalt 7 år. Således kan elever, der er indskrevet og starter i 0. klasse efter sommerferien, gøre deres skolegang færdig i Søllested Landsbyordning. Da der er tale om frit skolevalg skal alle eleverne, der benytter ordningen betale et beløb svarende til et almindeligt buskort. Tine Vinther Clausen, der er formand for Klima-, Teknik- og Miljøudvalget, fortæller: "I forbindel
Ny unik partnerskabsmodel vil støtte borgere med svær overvægt og skabe øget trivsel og sundhed gennem social effektinvestering27.6.2025 09:42:53 CEST | Pressemeddelelse
Et unikt offentlig-privat samarbejde med base på Lolland vil skabe bedre livskvalitet og sundere fremtidsudsigter for borgere med svær overvægt i Region Sjælland. Projektet "Et Liv i Balance" er netop søsat og skal vise vejen for fremtidens sundhedsvæsen gennem en ny samarbejdsmodel.
Alle borgmestre i øst står sammen: Byg flåde i Rødbyhavn – Østdanmark har det, der skal til17.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tjek potentialet i øst. Sådan lyder en fælles opfordring til Regeringen fra samtlige borgmestre på Sjælland og Lolland-Falster, der ønsker at bringe Rødbyhavn i spil som nyt nationalt kraftcenter for Forsvarets flådebyggeri.
Høj kvalitet i kommunens dagtilbud: Børne- og Skoleudvalget sikrer bedre rammebetingelser5.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny tildelingsmodel, ny støttestruktur, ekstra midler og gæstehuse til de mindste. Det er nogle af de tiltag, der skal være med til at skabe en høj faglig kvalitet i kommunens dagtilbud i de kommende år.
Rikke Jensen stopper som direktør i Lolland Kommune2.6.2025 14:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter otte år som direktør i Lolland Kommune er det blevet tid til at prøve noget nyt. Sådan kan regnebrættet gøres op for Rikke Jensen, der har valgt at sige sit job op med udgangen af juni måned. Det betyder i første omgang en omrokering af direktionens ansvarsområder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum