Ny gas på gamle rør skal hjælpe den grønne omstilling på vej
Det vil kræve andet og mere end flere varmepumper, når vi skal gøre opvarmningen af landets bygninger grønnere. Derfor har TEKNIQ Arbejdsgiverne bidt mærke i et svar til Klima, Energi- og Forsyningsudvalget, hvor Energistyrelsen har oplyst om biogassens fremtid i Danmark.
Styrelsen forventer således, at der i 2030 vil være biogas nok til at opvarme næsten 150.000 enfamiliehuse. Derudover vil der være biogas til både industri og fjernvarmeproduktion.
”Det samlede gasforbrug til opvarmningsformål vil falde betragteligt, når vi udfaser naturgassen, men biogas vil fortsat spille en rolle i fremtidens energisystem og i den grønne omstilling,” siger Simon O. Rasmussen, underdirektør hos TEKNIQ Arbejdsgiverne, der repræsenterer cirka 4.100 virksomheder indenfor el, vvs og metal.
Omstilling med omtanke
Biogassens rolle i opvarmning af bygninger er dog fortsat et uafklaret kapitel. Han foreslår derfor, at man fra politisk hold får udarbejdet en plan for udfasningen af naturgassen.
”Og det skal ikke bare ske ved ukritisk at pille alle gaskedler i boliger ned hurtigst muligt. Man bør på nationalt niveau afklare, hvor gasnettet med fordel kan lukkes, og hvor det er fornuftigt at beholde det for at kunne bruge biogassen effektivt. Det giver boligejerne de bedste muligheder for at bidrage til den grønne omstilling,” siger Simon O. Rasmussen.
Han understreger samtidig, at gasopvarmning ikke behøver at være en knast i den grønne omstilling.
”Problemet er ikke gasnettet i sig selv men det, der flyder i rørene. Biogas er i modsætning til naturgas en grøn, og CO2venlig opvarmningskilde. Biogassen iblandes naturgassen i dag og udgør ifølge en ny rapport fra Evida allerede 21 procent af den gas, der forbrændes i de eksisterende fyr. Derfor er det ikke et spørgsmål om enten gasfyr, fjernvarme eller varmepumper men om både og,” vurderer Simon O. Rasmussen.
Hybridpumper forbedrer udbyttet
Han peger samtidig på endnu en fordel ved at styrke markedet for biogas.
”Der findes allerede i dag hybridvarmepumper, som kan give en god udnyttelse af både grøn strøm og grøn gas, fordi hovedparten af opvarmningen sker på el, mens ca. 20 procent af opvarmningen klares med gas. Det muliggør at langt flere husstande end de 150.000 vil kunne få glæde af løsningerne,” siger Simon O. Rasmussen og forklarer:
”Disse pumper kan derudover bidrage til fleksibilitet i elsystemet og reducere risikoen ved høje elpriser, når forbruget er størst, hvilket bliver et stort behov i fremtidens energisystem. Men det kræver at man styrker overgangen fra natur- til biogas og ikke blot kører videre med den uprioriterede udfasning af gaskedler, vi ser i de tilskudsordninger, der er nu.”
Nøgleord
Kontakter
Yderligere oplysninger:
Simon O. Rasmussen, underdirektør i TEKNIQ Arbejdsgiverne – mobil: 60 69 88 91
Billeder
Information om TEKNIQ
TEKNIQ Arbejdsgiverne – Industri & Installation repræsenterer cirka 4.100 virksomheder inden for el, vvs og metal med i alt 55.000 medarbejdere og en samlet omsætning på omkring 60 mia. kr.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
Tårnhøj elpris: Sådan undgår du de dyre timer1.7.2025 15:44:02 CEST | Pressemeddelelse
Elprisen topper i aften, men med få tiltag og moderne løsninger kan danskerne nemt undgå at betale for meget, lyder det fra TEKNIQ.
TEKNIQ: Odsherred-sag bør føre til eftertanke1.7.2025 11:07:02 CEST | Pressemeddelelse
Rekonstruktionsplanen for Odsherred Varme er netop blevet godkendt, hvilket betyder, at det er virksomheder og borgerne, der står tilbage med konsekvenserne, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Virksomhederne har brug for flere udenlandske kolleger30.6.2025 11:21:07 CEST | Pressemeddelelse
En ny aftale er et vigtigt skridt på vejen mod at få flere internationale kolleger til danske virksomheder. Ikke mindst i det tekniske erhvervsliv, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Det tekniske erhvervsliv står sammen om mangfoldighed25.6.2025 10:12:08 CEST | Pressemeddelelse
TEKNIQ og Dansk El-Forbund står sammen om at fremme mangfoldighed i elbranchen. Det sker med afsæt i den overenskomstaftale, der blev indgået i foråret – som er i skarp kontrast til de politiske strømninger i USA, der udråber diversitet som skadelig.
TEKNIQ: Godt første skridt mod en slankere administration18.6.2025 12:12:31 CEST | Pressemeddelelse
Aftalen om at reducere med 6.500 årsværk i den offentlige administration sender et vigtigt signal. Det er begyndelsen på det nødvendige opgør med bureaukrati, der dræner velfærd og initiativ, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum