Ny bestyrelsesformand for Klitgaarden Fonden

På bestyrelsesmøde lørdag den 13. juni vedtog bestyrelsen for Klitgaarden Fonden, der ejer og driver Klitgaarden Refugium nær Skagen, at professor og dekan for Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet, Aalborg Universitet, Lars Hvilsted Rasmussen, overtager formandsposten fra professor emeritus, Finn Kjærsdam.
Klitgaarden Fonden ejer og driver refugiet Klitgaarden nær Skagen; en oase af fred, ro og natur, hvor forskere og kunstnere kan fordybe sig i videnskab og kunst.
- Klitgaarden er med sin historie og beliggenhed i den smukke natur ved havet i Skagen en unik ramme for refugiet og intentionen om at mødes og arbejde til gensidig inspiration og fælles gavn. Jeg glæder mig til fortsat at udvikle fonden og sikre Klitgaardens fremtidige rolle som smeltedigel mellem kunst og forskning, siger den nye formand.
Lars Hvilsted Rasmussen har i en årrække haft en nær tilknytning til Klitgaarden og har som formand for Klitgaardens goodwill-ambassadørkorps ydet en dedikeret indsats for den gamle kongebolig, der blev opført af Kong Christian X som privat feriebolig for den kongelige familie. Klitgaarden var i kongefamiliens eje fra opførelsen i 1914 til sommeren 1997, hvor arvingerne efter Arveprins Knud og Arveprinsesse Caroline Mathilde solgte ejendommen til Klitgaarden Fonden.
Fondens bestyrelsen på 7 medlemmer er udpeget af Danske Universiteter, Dansk Kunstnerråd, Advokatrådet, Frederikshavn Kommune samt to internt udpegede medlemmer.
Nøgleord
Kontakter
Lars Hvilsted Rasmussen, professor og dekan for Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet, AAU, Mobil 2010 5837, e-mail: dekan-sund@adm.aau.dk
Billeder
Information om Aalborg Universitet
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Stadig ulighed i overlevelse efter atrieflimren10.12.2025 07:00:51 CET | Pressemeddelelse
De sociale forskelle i overlevelse af atrieflimren har stort set ikke rykket sig de seneste 20 år. Resultaterne rejser vigtige spørgsmål om, hvordan sundhedssystemet kan sikre lige adgang til livsforlængende behandling.
Historisk dansk forskning kaster unikt lys over mikrobernes rige4.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Forskere fra Aalborg Universitet har sammen med kolleger fra resten af landet kortlagt Danmarks mikroorganismer i projektet Microflora Danica. Forskningen giver en enestående indsigt i naturens maskinrum, og beskriver flere end 140.000 danske bakteriearter, hvoraf de fleste er nye for videnskaben. Det kan blandt andet hjælpe med til at kvalificere, hvilke jorde det giver mening at tage ud af produktion i forbindelse med den grønne trepart. Forskningen er netop udgivet i det internationalt anerkendte videnskabelige tidsskrift Nature.
Sådan kan lærere og skoleledere styrke trivslen3.12.2025 11:04:37 CET | Pressemeddelelse
Forskere fra Aalborg Universitet har på baggrund af et samarbejde med lærere udviklet et samlende værktøj, som kan hjælpe lærere og skoleledere til at arbejde med trivsel på skolerne.
Nye droner fra Esbjerg skal beskytte Danmark mod hybride trusler2.12.2025 10:28:34 CET | Pressemeddelelse
To nye forskningsprojekter på Aalborg Universitet i Esbjerg skal med avancerede droner beskytte Danmarks kritiske infrastruktur til havs. Lokal offshore-leverandør ser store muligheder for vækst i lyset af den aktuelle geopolitiske situation.
AAU bygger miniudgave af fremtidens energisystem25.11.2025 10:53:27 CET | Pressemeddelelse
Aalborg Universitet etablerer med støtte fra Novo Nordisk Fonden en ny platform for undervisning og forskning i fremtidens energisystemer. Med over 50 mio. kr. i ryggen bliver ENERGY-HUB et flagskibsprojekt for tværfaglig læring, teknologisk udvikling og samfundsengagement.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

