Læge punkterer myte: Alkohol i varmen rammer din dømmekraft – ikke din væskebalance
26.6.2026 06:03:00 CEST | Aalborg Universitet | Pressemeddelelse
Mens temperaturerne stiger, og festivalsæsonen for alvor går i gang, skyder leverlæge udbredt myte ned: Alkohol fører ikke i praksis til væskemangel. Der er helt andre grunde til, at du skal holde igen med de våde varer i varmen.

Europa er ramt af hedebølge, og flere steder reagerer myndighederne med forbud mod alkohol på offentlige steder. Herhjemme venter en weekend med temperaturer over 30 grader samtidig med åbningen af bl.a. Roskilde Festival.
Men er det i sig selv farligt at drikke alkohol i varmen, og er man i større risiko for at blive dehydreret?
Ikke nødvendigvis, fastslår Peter Holland-Fischer, klinisk lektor ved Aalborg Universitet og ledende overlæge på Aalborg Universitetshospital:
”Det er en myte, at alkohol får dig til at miste væske i en grad, der er problematisk. Alkohol er ikke vanddrivende i en grad, der har praktisk betydning. Man tisser ganske vist mere, men det er ikke overraskende, hvis man samtidig har indtaget tre store fadøl.”
Alkohol gør dig dårligere til at reagere i varmen
Ifølge overlægen viser de bedste studier, at alkohol kun i begrænset omfang indvirker på kroppens væskebalance. Alkohol påvirker hormonet ADH (antidiuretisk hormon), som regulerer urinproduktionen, og det kan i teorien føre til øget vandladning. Men i praksis viser forskning, at effekten er meget beskeden, og undersøgelser har kun vist en midlertidig stigning i urinmængden på 0,5–1,5 procent.
Samtidig tyder analyser af urinens sammensætning ikke på en væsentlig effekt på dehydrering.
Dog med det forbehold, at studierne primært er baseret på et moderat indtag, og at der mangler data for kvinder.
Ifølge Peter Holland-Fischer ligger den største risiko ved indtag af alkohol i varmen et andet sted end i væskebalancen.
”Alkoholen svækker de systemer i hjernen, der gør, at vi tænker klart, og det kan betyde, at man overser kroppens advarselssignaler eller tager større risici. Så hvis man er på vej mod dehydrering eller overophedning, er der en reel risiko for, at man selv og ens omgivelser ikke får handlet hurtigt nok,” siger han.
Derfor anbefaler han også stor forsigtighed. Det klassiske råd om ét glas vand per genstand kan med fordel skrues op til to, og så håber Peter Holland-Fischer, at flere bliver opmærksomme på ikke at bade, hvis de har indtaget alkohol, da risikoen for drukneulykker øges.
”Det handler altså ikke om alkoholens påvirkning af din væskebalance i sig selv. Det handler om dømmekraft. Den har man brug for, når omgivelserne er farlige, og det er de, når temperaturen er høj.”
Leverlægens råd i varmen:
- Drik altid kun moderat – især når det er varmt
- Pas på dig selv og mennesker omkring dig
- Drik rigeligt væske uden alkohol, f.eks. to glas væske mellem hver genstand
- Vær særlig opmærksom på væskemangel og hedeslag: Hvis du eller dine nærmeste får tørre slimhinder, mørk urin eller oplever kulderystelser, er det om at søge skygge med det samme
- Undgå at bade, hvis du har indtaget alkohol og gå ikke ned til vandet for at tisse
Kontakter
Peter Holland-FischerKlinisk lektor ved Aalborg Universitet og ledende overlæge på Aalborg Universitetshospital
Tlf:24212428phhf@rn.dkNina HermansenPresseansvarlig, Aalborg Universitet
Tlf:22940459ninah@adm.aau.dkFølg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Ny platform skal hjælpe danskere med at forstå og håndtere smerter12.8.2026 06:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskere med muskel- og ledsmerter kan nu få gratis, forskningsbaseret onlinehjælp gennem en ny digital platform udviklet af forskere fra Aalborg Universitet og Aalborg Universitetshospital. Platformen samler viden og kurser, der skal styrke forståelsen og håndteringen af smerter og samtidig fungere som et fælles redskab for sundhedsprofessionelle.
Erfaren universitetsleder vender hjem til Nordjylland5.8.2026 11:35:40 CEST | Pressemeddelelse
Jacob Graff Nielsen er ansat som ny dekan for Det Humanistiske og Samfundsvidenskabelige Fakultet ved Aalborg Universitet. Han kommer fra en stilling som dekan ved Københavns Universitet.
Forskere vil bruge data fra ambulancer til at undgå unødige indlæggelser29.7.2026 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Ambulancepersonalet skal have bedre redskaber til at vurdere, hvilke patienter der er kritisk syge, og hvilke der ikke har behov for indlæggelse. Derfor udvikler forskere fra Aalborg Universitet sammen med Region Nordjylland og Treat Systems ApS et system, der løbende vurderer patientens tilstand i ambulancen.
Droner og AI hjælper forskere med at forstå vores rovdyr28.7.2026 14:09:14 CEST | Pressemeddelelse
Ved hjælp af avancerede droner, termiske kameraer og kunstig intelligens har en gruppe forskere fra Aalborg Universitet studeret vores hjemlige rovdyrs aktiviteter om natten. Billederne og metoden kan ses i den nye naturserie på Danmarks Radio, Dyrenes Danmark. Metoden giver ekstraordinær ny viden om vores vilde dyreliv om natten.
Flere unge tilbydes teknologi og naturvidenskab på Aalborg Universitet28.7.2026 00:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Ingeniør- og Naturvidenskabelige Fakultet vokser markant, når nye studerende starter på Aalborg Universitet efter sommerferien. Det viser en frisk opgørelse af tilbudte studiepladser på bachelor- og professionsbacheloruddannelser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum