Ny arbejdsmiljøaftale svigter arbejdsmiljørepræsentanterne
”Det er hovedrystende, at man laver en ny politisk arbejdsmiljøaftale uden at sikre en beskyttelse af alle arbejdsmiljørepræsentanter”, siger Lars Qvistgaard, formand for Akademikerne.
”Arbejdsmiljørepræsentanterne er en grundsten i arbejdsmiljøarbejdet og i samarbejdet med ledelsen om arbejdsmiljøet ude på de enkelte arbejdspladser. Hvis arbejdsmiljørepræsentanterne ikke hver og én har en særlig beskyttelse mod afskedigelse, så risikerer vi, det hele smuldrer, og at de øvrige gode takter i aftalen, vil spille fallit”, siger han, og opfordrer til, at de politiske partier bag aftalen får dette problem løst nu. Dette bør være på plads, før aftalens element om at drøfte potentialet for et forbedret AMO-system, går i gang.
Arbejdsmiljøaftalen indeholder dog flere gode elementer.
Lars Qvistgaard hilser bekendtgørelsen om psykisk arbejdsmiljø velkommen. Det er et vigtigt skridt i retning af reel ligestilling mellem psykisk og fysisk arbejdsmiljø. Han opfordrer til, at bekendtgørelsesarbejdet ikke kun sikrer en samling af lovgivningen omkring det psykiske arbejdsmiljø, men også får lovgivningen opdateret, der hvor det er nødvendigt.
Styrkelsen af Arbejdstilsynet er også helt rigtig, men denne gang er det vigtigt, det bliver en reel styrkelse, og at det er det helt lange lys, der sættes på, hvis det skal have en ordentlig effekt, siger han.
Lederuddannelse er vejen frem
I aftalen lægges der også op til uddannelse i psykisk arbejdsmiljø for både ledere og medarbejderrepræsentanter. Der skal indhentes erfaringer fra udrulningen af lederuddannelsen i psykisk arbejdsmiljø, som Akademikerne og de øvrige parter på det statslige område aftalte som led i overenskomstforhandlingerne med Innovationsminister Sophie Løhde.
”Godt, at der er enighed om at få lederuddannelse i psykisk arbejdsmiljø bredt ud til hele arbejdsmarkedet. Alle undersøgelser viser, at ledere på hele arbejdsmarkedet har brug for lederuddannelse i psykisk arbejdsmiljø. Vi bør sætte i gang med det samme, og der bør afsættes midler til formålet ”, siger Lars Qvistgaard.
Nøgleord
Kontakter
Jens AlkjærChefkonsulent
Presse, kommunikation
Information om Akademikerne
Om Akademikerne
Akademikerne er en partipolitisk uafhængig paraplyorganisation for 28 faglige organisationer, der organiserer akademisk uddannede i Danmark. Akademikerne repræsenterer pr. 1. januar 2022 ca. 465.000 medlemmer med en lang videregående uddannelse.
Akademikerne samarbejder med medlemsorganisationerne for at sikre et attraktivt akademisk arbejdsmarked. Akademikerne skal øge akademikernes indflydelse i samfundet.
Følg pressemeddelelser fra Akademikerne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Akademikerne
Akademikerne vil få flere i arbejde med nyt rimeligt og realistisk pensionsudspil19.9.2025 06:31:00 CEST | Pressemeddelelse
De 26 fagforbund i Akademikerne foreslår sammen en ny pensionsmodel, der sikrer en mere rimelig og realistisk stigning i danskernes pensionsalder samtidig med en decideret rettighed, der vil få flere til at blive længere i arbejde.
Akademikerne om ny beskæftigelsesreform: Flere forenklinger - men færre fremskridt9.4.2025 14:26:49 CEST | Pressemeddelelse
Den Akademiske fagbevægelse med 500.000 medlemmer er glade for, at den nye aftale om fremtidens beskæftigelsesindsats lykkes med en række forenklinger. Men ærgrer sig samtidig over, at man ikke tør give A-kasserne en større og permanent rolle.
500.000 akademikere får ny formand26.3.2025 13:00:03 CET | Pressemeddelelse
GL’s formand Tomas Kepler bliver ny formand for Akademikerne. Han bliver dermed den akademiske fagbevægelses nye topfigur, der side om side med FH’s Morten Skov skal varetage lønmodtagernes interesser.
Akademikernes formand Lisbeth Lintz stopper5.3.2025 12:05:05 CET | Pressemeddelelse
Akademikernes formand Lisbeth Lintz har i dag meddelt bestyrelsen, at hun har valgt at stoppe som formand. Det sker af familiære årsager. Næstformand Sara Vergo (Djøf) træder til som konstitueret formand, indtil en ny formand er fundet.
Ny aftale om Kandidatreform: ”Kræver samarbejde og sammenhold”19.12.2024 16:41:53 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har netop lavet en tillægsaftale med forligspartierne bag kandidatreformen. Akademikerne bakker op om justeringerne og vil arbejde for mere konstruktiv inddragelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
