Ny, ambitiøs fødevarestrategi skal styrke Københavns klimaindsats
Sundere, mere plantebaseret kost til byens børn, unge og ældre og mindre madspild. Det er nogle af de pejlemærker, som skal tegne Københavns nye fødevarestrategi og styrke klimaindsatsen i hovedstaden. Fødevarestrategien skal efter planen præsenteres på det store internationale klimatopmøde, C40 Mayors Summit, der holdes i København til efteråret.
”I København har vi allerede styrket madkvaliteten i vores institutioner, så der i dag bliver serveret god, økologisk mad til byens børn, unge og ældre. Nu tager vi næste vigtige skridt, så vi sikrer endnu sundere måltider og samtidig mindsker kommunens madspild og klimaaftryk – for også her skal København gå forrest på den grønne dagsorden,” siger overborgmester Frank Jensen (S).
Ny ekspertgruppe skal bidrage
Som led i udviklingen af den nye fødevarestrategi inviterer Københavns Kommune en række eksperter inden for produktion af fødevarer, ernæring og klima til at indgå i et nyt Advisory Board, hvor de skal bidrage med deres faglige input til strategien. Eksperterne mødtes første gang torsdag den 11. april.
”Det er stort for København, at vi i Advisory Boardet nu sætter gang i konkrete drøftelser om, hvordan vi udvikler en sund og klimavenlig fødevarestrategi for København. Det har fra start været min mærkesag at fremme plantebaseret mad i kommunen, fordi det, vi spiser, har stor påvirkning på klimaet. Københavns Kommune er i denne sammenhæng en oplagt drivkraft i udviklingen mod en mere bæredygtig hverdag,” siger kultur- og fritidsborgmester Franciska Rosenkilde (Å).
Fakta
- Københavns Kommunens nye fødevarestrategi skal udvikles på tværs af kommunens forvaltninger og i samarbejde med en ekspertgruppe bestående af:
- Michael Minter fra Concito
- Kok Christian Puglisi
- Per Kølster fra Økologisk Landsforening
- Klinisk diætist Maria Felding
- Else Molander fra Fødevarestyrelsen
- Anne Marie Beck fra Københavns Professionshøjskole.
- Kultur- og fritidsborgmester Franciska Rosenkilde er mødeleder. Også Sundheds- og omsorgsborgmester Sisse Marie Welling deltog på mødet.
- Den nye fødevarestrategi forelægges Københavns Borgerrepræsentation i august 2019.
- Fødevarestrategien forventes at blive præsenteret på det internationale C40-topmødet, der holdes i København i oktober 2019.
For mere information
Overborgmester Frank Jensen via pressekonsulent Merle Sofie Simonsen, 3147 9497
Kultur- og fritidsborgmester Franciska Rosenkilde via pressekonsulent Mads Duus-Larsen, 2939 2999
Information om Københavns Kommune Økonomiforvaltningen

Københavns Rådhus
1599 København V
33 66 33 66https://www.kk.dk
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Økonomiforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Økonomiforvaltningen
Flere og flere dumper dansk og matematik: Disse faktorer har betydning for at bestå27.6.2025 12:59:01 CEST | Pressemeddelelse
Et stigende antal elever i de københavnske folkeskoler består ikke dansk og matematik i 9.klasse. En ny analyse fra Københavns Kommune udpeger hvilke faktorer, der kan have betydning for, om eleverne består.
For første gang: Nu rejser Københavns Kommune skov uden for kommunegrænsen24.6.2025 10:23:20 CEST | Pressemeddelelse
Tidligere på året afsatte politikerne i Københavns Kommune 12 millioner kroner til at rejse skov uden for kommunegrænsen af klimamæssige hensyn. Nu er de første skove i gang med at blive rejst.
Danmarks første Copenhagen Sprint blev en cykelfest på tværs af ruten22.6.2025 17:39:53 CEST | Pressemeddelelse
Det første World Tour cykelløb trak mange tusinde tilskuere ud på ruten fra Roskilde til København. Både ryttere, publikum, vejr og vind var i topform, da Copenhagen Sprint løb af stablen den 21. og 22. juni.
Kom med til folkecykelløb i hjertet af København20.6.2025 07:03:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Copenhagen Sprint ruller gennem byen den 21. juni, starter dagen med en fest for alle københavnere og besøgende. Kl. 11 byder overborgmester Lars Weiss velkommen til det store folkecykelløb, hvor folk i alle aldre får mulighed for at cykle på den lukkede 11 km lange rute – timer før verdenseliten skal dyste på samme strækning.
FCK hyldes på Københavns Rådhus19.6.2025 12:03:00 CEST | Presseinvitation
F.C. København har vundet Superligaen for 16. gang og sætter dermed ny rekord som den danske fodboldklub med flest mesterskaber - nogensinde. Det skal selvfølgelig fejres med flag og rådhuspandekager. Fejringen finder sted tirsdag d. 24. juni 2025 på Københavns Rådhus. Fodboldfans og pressen er velkomne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum