Ny aftale styrker mulighederne for opkvalificering
Tirsdag er der indgået en bred politisk aftale om en ny hjælpepakke for mindre erhvervsdrivende, som også får betydning for beskæftigelsesindsatsen og en række ydelser.
Aftalepartierne er enige om at forlænge retten til at påbegynde en uddannelse til 110 pct. dagpengesats med yderligere et år, så retten også er gældende 2022. Det gælder uddannelser til brancher, hvor der er mangel på arbejdskraft samt uddannelser til SOSU-området og grønne job.
Med aftalen sættes der næsten 300 mio. kroner af til uddannelse og opkvalificering af ledige. Siden sommeren 2020 har regeringen dermed nu afsat samlet ca. 1,7 mia. kroner til opkvalificering.
I aftalen indgår også tiltag for modtagere af dagpenge, sygedagpenge og kon-tanthjælp. Det er aftalt at videreføre suspensionen i dagpengeforbruget, og perioden frem til og med april måned bliver således ikke talt med i den lediges dagpengeanciennitet. I samme ombæring bliver både den midlertidige ret til sygedagpenge og suspensionen af 225-timersreglen forlænget frem til og med 30 april 2020. Endelig bliver de udvidede SU-lånemuligheder også forlænget med to måneder.
Beskæftigelses- og ligestillingsminister Peter Hummelgaard siger:
- Jeg glæder mig over aftalen, for den er med til at sikre job for lønmodtagere og selvstændige i mindre virksomheder.
- Med aftalen viser vi endnu en gang, at denne krise skal løses anderledes end tidligere kriser. Vi skal bruge den som springbræt til at sætte endnu mere skub i uddannelse og opkvalificering.
- Derfor er jeg glad for, at vi nu gør det muligt for endnu flere ledige at opkvalificere sig. Vi har nu en bred vifte af uddannelser, man kan tage til en forhøjet dagpengeindsats. Det er fx smed, elektriker, industritekniker, SOSU-uddannelserne og en række uddannelser med sigte på grønne job. Mulighederne er rigtig mange.
- Uddannelse giver på sigt større jobsikkerhed og en højere løn. Det er godt for den enkelte ledige. Men det er også godt for virksomhederne, at vi får uddannet mere kvalificeret arbejdskraft, for det ved vi, at vi kommer til at mangle fremover.
- Endelig håber jeg, at initiativerne kan være med til at hjælpe nogle ud af den langtidsledighed, som vi desværre ser her under pandemien.
- Jeg vil gerne rose danskerne for at være gode til at følge sundhedsmyndighedernes retningslinjer, så vi hurtigere kan få bugt med pandemien. Selvom tallene den senere tid er blevet bedre, så er vi ikke ovre krisen. Derfor synes jeg også, at det er fornuftigt, at vi forlænger de nuværende tiltag på ydelsesområdet, så man fx ikke opbruger sin dagpengeret i disse måneder, hvor det kan være særlig svært at finde et arbejde.
Kontakter
Beskæftigelsesministeriet
Pressevagt: 51232830
Information om Beskæftigelsesministeriet
Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Forsøg giver a-kasser større ansvar for at hjælpe dagpengemodtagere i job3.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
To nye forsøg skal vise, om nye dagpengemodtagere kan have større gavn af, at der enten gives et større ansvar til a-kasserne eller skabes et mere frit valg mellem a-kasserne, kommunerne eller en anden aktør.
Nye grænseværdier skal give færre kræftramte arbejdstagere i EU1.12.2025 14:40:43 CET | Pressemeddelelse
Med det danske EU-formandskab for bordenden er EU kommet et skridt tættere på at indføre lavere grænseværdier på en række kræftfremkaldende stoffer. Det står klart ovenpå dagens rådsmøde i Bruxelles.
120 mio. kroner skal styrke sagsbehandlernes faglighed26.11.2025 13:46:51 CET | Pressemeddelelse
Med beskæftigelsesreformen får kommuner og a-kasser fremover mere frie rammer til en håndholdt beskæftigelsesindsats. En ny pulje på 120 mio. kroner kan bruges på at opkvalificere ledere og medarbejdere, så de er klar til omstillingen.
EU-Domstolen annullerer dele af mindstelønsdirektivet11.11.2025 10:27:13 CET | Pressemeddelelse
EU-Domstolen har tirsdag afsagt dom i annullationssøgsmålet om EU’s mindstelønsdirektiv, som er anlagt af Danmark med støtte fra Sverige. Af dommen fremgår det, at dele af direktivet skal annulleres.
Uendeligt bureaukrati i beskæftigelsessystemet bliver nu fjernet5.11.2025 14:05:33 CET | Pressemeddelelse
For nogle borgere er samtaler i kommunen og a-kassen en vigtig støtte, for andre er det ikke. Og det bliver udgangspunktet for den nye og mere forenklede beskæftigelsesindsats, der gradvist træder i kraft i 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
