Millioner skal styrke nytænkning på ældreområdet
Ældreplejen er under forandring. Der er derfor behov for at nytænke området. Det handler om at udfordre gamle vaner og fastlåste kulturer og strukturer, som binder ressourcerne op på det forkerte og tager tid fra det væsentligste – medarbejdernes nærvær med de ældre.
På Ældretopmødet 2020 var der ønske om at eksperimentere på at organisere ældreplejen på nye måder – det kunne fx være i mindre selvstyrende teams, og flere kommuner er allerede gået i gang med at udvikle og afprøve modellen.
For at styrke den indsats og samle de bedste erfaringer op og videregive dem har ”Fremfærd Sundhed og ældre”, som er et samarbejde mellem parterne på det kommunale arbejdsmarked, bevilget 2,5 millioner kroner til at samle kommuner, der arbejder med det.
”Jeg er glad for, at Fremfærd Sundhed og Ældre nu opretter et udviklingsrum for kommuner, som har lyst til at arbejde med nye former for organisering af ældreplejen, som fx organisering i en form for mikroteams i Hjemme- og Sygeplejegrupperne. Vi vil få nye mulighed for sammen at prøve nye tiltag af i mindre skalaer, se hvad kan fungere på sigt, og lære af hinandens erfaringer,” siger Charlotte F. Gjørup der er sundheds- og ældrechef i Horsens Kommune.
Arbejdet med at sætte enkelte borger i centrum er bl.a. inspireret af den hollandske Buurtzorg-model. Kernen i modellen er, at medarbejderne er organiseret i mindre selvstyrende teams omkring en fast gruppe borgere. På Ældretopmødet i oktober 2020 blev modellen meget synlig i drøftelserne med tanker som mindre ældreplejeteams, høj grad af fleksibilitet, tættere samspil med civilsamfund, og et nærhedsprincip, hvor medarbejderne er kendt i lokalområdet. Det er er udgangspunktet for udviklingen af en dansk model.
”Jeg er glad for, at der nu bliver sat gang i noget af det, vi talte om på Ældretopmødet. Vi tager ansvar, og fører de gode ideer ud i livet og sætter en ny retning for ældreplejen,” siger Torben Hollmann, Sektorformand i FOA og medlem af Fremfærd Sundhed & Ældre,
Et centralt element i en dansk nærheds-omsorgsmodel vil være, at borgerne er omdrejningpunkt for et stærkt tværfagligt samarbejde. Det betyder, at de forskellige medarbejdernes kompetencer kommer bedre i spil i det fælles arbejde med og om den ældre.
”Selvstyrende teams i ældreplejen har mange fordele, blandt andet er en af styrkerne det tværfaglige samarbejde, hvor de forskellige kompetencer bliver sat i spil. Vi glæder os til at blive klogere på, hvordan vi kan gentænke ældreplejen og styrke den faglige ledelse”, siger Dorthe Boe Danbjørg, næstformand i Dansk Sygeplejeråd.
Da mange kommuner, der allerede i dag arbejder med at udvikle modellen med forskellige vinkler og tilgange vil det nye projekt, kunne styrke arbejdet i kommunerne ved at give rum for udvikling og målrettet inspiration og sparring til projekterne.
Det er planen, at projektet skal løbe af stablen i begyndelsen af næste år og være en del af det arbejde med at retænke den danske ældresektor, som blev sparket i gang med oktobers Ældretopmøde.
Fremfærd Sundhed & Ældre er en del af Fremfærd, der er et samarbejde mellem parterne på det kommunale arbejdsmarked om udvikling af de kommunale kerneopgaver. Det fælles mål er at skabe effektive arbejdspladser, hvor opgaverne løses i et tæt samspil med borgerne og hvor medarbejderne trives. Du kan læs mere om Fremfærd her: https://vpt.dk/fremfaerd.
Nøgleord
Kontakter
KL’s pressevagt, tlf. 3370 3333
DSR, Lotte Dahlmann, pressechef, mobil: 2363 6443
FOA, Torben K. Hollmann, sektorformand, mobil: 2326 7579
Information om FOA
FOA er Danmarks tredjestørste fagforbund - med ca. 167.000 medlemmer fordelt på 31 afdelinger. Størstedelen er ansat i kommuner og regioner, og vi organiserer også privatansatte.
Følg pressemeddelelser fra FOA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FOA
Maddag bliver orange i år9.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 24. september afholdes Maddag for 12. gang. Sammen fejrer daginstitutioner og plejehjem måltidet, og i år er det kulinariske tema orange mad.
Stærk start på OK-forhandlinger: FOA samler 1.700 tillidsvalgte2.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
FOAs startskud til overenskomstforhandlingerne for offentligt ansatte lyder netop nu. Op mod 1.700 tillidsvalgte samles tirsdag til stormøde for at debattere medlemmernes ønsker til hvilke krav, FOA skal stille til arbejdsgiverne ved OK26.
FOA: Ros til regeringen for en finanslov med mange gode nyheder for velfærden29.8.2025 11:03:50 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens forslag til finanslov indeholder en række konkrete forbedringer af velfærden, mener FOA, som tager godt imod regeringens udspil.
FOA: Tiltrængt løft af dagtilbud i finanslovsudspil26.8.2025 07:44:37 CEST | Pressemeddelelse
Kvaliteten halter og de voksne står ofte alene med for mange børn i landets dagtilbud. Regeringens finanslovsudspil om flere voksne og nye regler for minimumsnormeringer falder derfor på et knastørt sted.
Ældre Sagen og FOA slår alarm efter ny undersøgelse: Plejehjemmene er presset til bristepunktet26.7.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse viser, at selvom beboerne på landets plejehjem er blevet langt dårligere er normeringen ikke fulgt med. Tallene afslører også store geografiske forskelle på, hvor meget personale der er til de ældre på tværs af kommuner. Navnlig om natten.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum