Midtjylland er finaleklar
5.4.2019 12:25:36 CEST | Ingeniørforeningen, IDA | Pressemeddelelse
Det er ikke kun på grønsværen at Midtjylland har sikret sig en plads i en eftertragtet finale. Ved den regionale finale hos Grundfos har et hold fra Herningsholm Erhvervsgymnasium nemlig booket en plads til finalen i IDAs opfinderkonkurrence Science Cup i København.
Holdet fra Herningsholm Erhvervsgymnasium har med deres finaleprojekt taget fat i et vigtigt samfundsemne og skabt en bæredygtig løsning. Deres projekt ”LeafBeef” er et alternativt og mere bæredygtigt kødprodukt, der består af halvt oksekød og halvt vegetarisk alternativ.
Lucas Lodahl, Freja Nielsen, Michael Graversen og Christian M. Andersen fra 2. z har ifølge dommerkomitéen lavet en gennemarbejdet opgave, med en god anvendelse af teori og naturvidenskabelige tests og undersøgelser. Desuden har holdet tænkt både nyt og anderledes samt sikret bæredygtighed ind i projektet.
Nu kan de glade vindere fra Herningsholm Erhvervsgymnasium se frem til at dyste mod ni andre hold fra resten af landet ved finalen i Science Cup den 15.maj i Ingeniørforeningen i København.
Fakta om Science Cup
Science Cup er Ingeniørforeningens opfinderkonkurrence i biologi, kemi, fysik, teknologi og naturgeografi for gymnasieelever i 2. g i stx og htx, hvor eleverne skal præsentere deres naturvidenskabelige og innovative opgaver om et produkt, der kan løse et hverdagsproblem.
I år deltager 203 gymnasieelever fordelt på 50 hold i semifinalerne, hvor de kæmper om en plads i Science Cup finalen, der finder sted den 15. maj 2019 i Ingeniørforeningen.
Kontakter
23 65 09 69
Billeder
Information om Ingeniørforeningen, IDA
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
It-kriminelle ligger på spring når årsopgørelsen frigives14.3.2026 08:42:21 CET | Pressemeddelelse
Når SKAT den kommende weekend åbner for adgang til årsopgørelsen, er de it-kriminelle klar på sidelinjen, advarer it-sikkerhedsekspert
IDA: Godt forlig for akademikerne i regionerne4.3.2026 16:16:31 CET | Pressemeddelelse
Der er indgået forlig om en ny treårig overenskomst for akademikerne i landets regioner. IDA er tilfreds med aftalen.
Danskerne er positive over for AI i sundheds- og ældreplejen4.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Over halvdelen af danskerne ser positivt på at bruge kunstig intelligens i sundheds- og ældreplejen, hvor AI kan bidrage til at opspore sygdomme og styrke kvaliteten i pleje og behandling, viser en ny befolkningsundersøgelse fra IDA.
IDA: Regeringen mangler en plan B for klimamålene26.2.2026 11:01:40 CET | Pressemeddelelse
Klimarådets årligt statusrapport slår fast, at regeringens 2030-mål står og vakler, og 2035-ambitionerne stadig mangler en konkret retning. En kommende regering skal hurtigt i arbejdstøjet for at lægge en konkret plan B, lyder det fra IDA-formand.
Fremtidens råderum styrkes kun med flere teknologiske tiltag24.2.2026 10:41:40 CET | Pressemeddelelse
Hvis dansk økonomi skal forblive robust, kræver det større fokus på den teknologiske udvikling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
