Midtjylland er finaleklar
Det er ikke kun på grønsværen at Midtjylland har sikret sig en plads i en eftertragtet finale. Ved den regionale finale hos Grundfos har et hold fra Herningsholm Erhvervsgymnasium nemlig booket en plads til finalen i IDAs opfinderkonkurrence Science Cup i København.
Holdet fra Herningsholm Erhvervsgymnasium har med deres finaleprojekt taget fat i et vigtigt samfundsemne og skabt en bæredygtig løsning. Deres projekt ”LeafBeef” er et alternativt og mere bæredygtigt kødprodukt, der består af halvt oksekød og halvt vegetarisk alternativ.
Lucas Lodahl, Freja Nielsen, Michael Graversen og Christian M. Andersen fra 2. z har ifølge dommerkomitéen lavet en gennemarbejdet opgave, med en god anvendelse af teori og naturvidenskabelige tests og undersøgelser. Desuden har holdet tænkt både nyt og anderledes samt sikret bæredygtighed ind i projektet.
Nu kan de glade vindere fra Herningsholm Erhvervsgymnasium se frem til at dyste mod ni andre hold fra resten af landet ved finalen i Science Cup den 15.maj i Ingeniørforeningen i København.
Fakta om Science Cup
Science Cup er Ingeniørforeningens opfinderkonkurrence i biologi, kemi, fysik, teknologi og naturgeografi for gymnasieelever i 2. g i stx og htx, hvor eleverne skal præsentere deres naturvidenskabelige og innovative opgaver om et produkt, der kan løse et hverdagsproblem.
I år deltager 203 gymnasieelever fordelt på 50 hold i semifinalerne, hvor de kæmper om en plads i Science Cup finalen, der finder sted den 15. maj 2019 i Ingeniørforeningen.
Kontakter
23 65 09 69
Billeder
Information om Ingeniørforeningen, IDA
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Milliarder til luftforsvar styrker Europas suverænitet12.9.2025 09:02:14 CEST | Pressemeddelelse
En aftale om et rekordstort indkøb af europæiske luftforsvarssystemer mindsker Europas afhængighed, mener Ingeniørforeningen, IDA.
Kulturminister sylter regler for ophavsret og AI12.9.2025 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Ophavsretten for kunstnere og forfattere bliver dagligt overtrådt af AI-virksomheder, men regeringens ekspertgruppe om AI og ophavsret er foreløbig otte måneder forsinket.
Danmark får ny naturvidenskabelig podcast8.9.2025 13:34:35 CEST | Pressemeddelelse
En ny podcast om biologi og bioteknologi ser dagens lys 11. september. Vært er Kristoffer Frøkjær, og bag podcasten står Ingeniørforeningen IDAs netværk IDA Bioscience.
IDA når historisk medlemsrekord4.9.2025 14:19:26 CEST | Pressemeddelelse
Med 175.000 medlemmer fortsætter fremgangen hos Ingeniørforeningen
Solceller på tage skal spille nøglerolle i grøn strømproduktion29.8.2025 12:09:58 CEST | Pressemeddelelse
Med regeringens netop fremlagte finanslovsforslag er der godt nyt for den grønne omstilling. Rationel grøn politik, lyder det fra IDA-formand, Laura Klitgaard.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum