Mary Fonden støtter hjælp til ukrainske børn

Børnetelefonen i Ukraine prøver under kaotiske forhold at opretholde sin rådgivning, men er under hårdt pres – og derfor har de rakt ud efter hjælp i den internationale sammenslutning af børnetelefoner, Child Helpline International, som den danske BørneTelefonen også er en del af. Børns Vilkår har derfor lanceret en indsamling til fordel for La Strada Ukraine og børnetelefoner i de omkringliggende lande, som netop nu modtager opkald fra ekstremt udsatte ukrainske børn og unge. De penge, der samles ind i Danmark, skal understøtte børnetelefonen i Ukraine og i nabolandene, hvor mange ukrainske børn og unge er flygtet til.
Herhjemme har BørneTelefonen også allerede fået den første henvendelse fra et ukrainsk barn, som er flygtet til Danmark. Børns Vilkår er ved at undersøge, hvordan BørneTelefonen bedst kan støtte de mange børn, som forventes at komme til Danmark i de kommende dage og uger.
Mary Fonden har valgt ekstraordinært at støtte Børns Vilkårs arbejde med at hjælpe ukrainske børn. Donationen er på 300.000 kr.
”Det er ubærligt at høre om de mange ukrainske børn, der netop nu gennemlever krigens rædsler. Med donationen ønsker vi i Mary Fonden at bidrage til, at ukrainske børn har et sted at ringe hen, hvor de bliver hørt og forhåbentlig kan få nogle konkrete gode råd i den svære situation, de står i. Uanset om de stadig er i Ukraine og de omkringliggende lande eller i Danmark,” siger H.K.H. Kronprinsessen.
”Uanset om et barn befinder sig midt i krigens rædsler, er flygtet til et naboland eller Danmark, så er det afgørende, at barnet kan få hjælp og mærke, at det ikke er alene. Lige nu er det dog rigtig vanskeligt for vores kollegaer på den ukrainske børnetelefon at opretholde rådgivningen, ligesom der også er øget pres på børnetelefonerne i nabolandene. De har brug for al den hjælp, de kan få. Takket være den meget flotte donation fra Mary Fonden kan vi her fra Danmark sende et markant bidrag afsted, og samtidig vil Børns Vilkår gøre alt for at sikre, at vi på BørneTelefonen kan tilbyde rådgivning til børn, der flygter hertil fra Ukraine,” siger direktør i Børns Vilkår Rasmus Kjeldahl.
Kontakter
Bodil Liv HolmKommunikationschef
Tlf:26 60 78 49blh@maryfonden.dkBilleder
Information om Mary Fonden
Mary Fonden er stiftet med det formål at bekæmpe social isolation. Fondens indsats er koncentreret inden for tre områder: Mobning og Trivsel, Vold i Hjemmet og Ensomhed, hvor projekter identificeres, udvikles og gennemføres i partnerskaber med forskere, fonde og organisationer.
Følg pressemeddelelser fra Mary Fonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Mary Fonden
Sundhedsplejersker opsporer flere familier med partnervold20.3.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Sundhedsplejersker i fem kommuner opsporer langt flere familier, der lever med voldsomme konflikter eller partnervold, under deres hjemmebesøg sammenlignet med tidligere. Det viser en ny evaluering af indsatsen Sammen uden vold – Småbørnsforældre.
H.M. Dronningen og børne- og undervisningsministeren besøgte Skolestyrken-skole17.3.2025 17:36:56 CET | Pressemeddelelse
Elevrådet på Pilehaveskolen præsenterede H.M. Dronningen og børne- og undervisningsministeren for deres forslag til, hvordan skoledagen kan blive bedre. Ministeren og gæsterne fra Mary Fonden, Børns Vilkår og Red Barnet besøgte skolen i Vallensbæk, fordi den er en del af skoletrivselsprogrammet Skolestyrken.
Elever på Skolestyrken-skoler oplever bedre social trivsel5.2.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
En ny evaluering af skoletrivselsprogrammet Skolestyrken viser, at elevernes sociale trivsel har en mere positiv udvikling, et år efter skolen er begyndt med Skolestyrken, end elever på sammenlignelige skoler.
Mary Fonden og Badminton Danmark sætter fokus på børns trivsel og fællesskab på badmintonbanen27.1.2025 11:36:59 CET | Pressemeddelelse
Nu lanceres Antibulli Badminton, som skal hjælpe klubberne med at gøre trivsel og sammenhold til en naturlig del af træningen.
Ny undersøgelse viser massiv ensomhed blandt unge voksne17.6.2024 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny omfattende befolkningsundersøgelse fra Mary Fonden viser store udfordringer med ensomhed, særligt blandt unge voksne, og giver for første gang et dybdegående indblik i danskernes viden og holdninger til ensomhed. For mange unge er oplevelsen af ensomhed uafhængig af, om de er alene eller sammen med andre.