Mange og tunge løft: Løftearbejde øger risikoen for langtidssygefravær
18.4.2023 06:00:00 CEST | Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø | Pressemeddelelse

Hvis man har tunge løft og/eller løfter i en stor del af arbejdsdagen, øger det risikoen for langtidssygefravær.
Det viser et nyt stort studie fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA) blandt 45.000 lønmodtagere med løftearbejde i Danmark.
Det har længe været vidst, at tunge løft og fysisk betonet arbejde hænger sammen med både kort og langtidssygefravær.
- Det nye er, at vi i dette studie undersøger betydningen af flere aspekter af løft og kobler det med sygefraværsregistret på en meget stor population af arbejdere med løftearbejde på tværs af jobgrupper i hele landet, siger Rúni Bláfoss, Ph.d.-studerende på NFA.
- Vi kan se, at jo tungere løft, jo højere risiko for langtidssygefravær. Samtidig kan vi se, at risikoen for en langtidssygemelding er højere, hvis man vurderer, at man løfter i mere end halvdelen af arbejdsdagen. I studiet undersøgte vi kun ansatte med løftearbejde, dvs. ingen stillesiddende ansatte. Derfor kan resultaterne bruges til at målrette indsatser til forebyggelse blandt medarbejdere med fysisk betonet arbejde, siger Rúni Bláfoss.
Jo ældre medarbejdere, jo større risiko
I undersøgelsen er langtidssygefravær defineret ved, at man er sygemeldt i 30 dage eller længere.
Det ser ud til, at lønmodtagere over 50 år har en højere risiko for langtidssygefravær end lønmodtagere under 50 år.
- Vi kan se, at løftearbejde ser ud til at have større konsekvenser for de +50-årige. Specielt når det kommer til vægten af de typiske løft, er risikoen for langtidssygefravær højere sammenlignet med den yngre gruppe, siger Rúni Bláfoss.
I undersøgelsen har forskerne fulgt medarbejderne i sygefraværsregistre i op til to år.
- Undersøgelsen understreger, at det stadig er relevant at gøre meget på arbejdspladserne for at forebygge sygefravær. Det gælder både i forhold til brug af tekniske hjælpemidler og bedre organisering af arbejdet, så belastningen på kroppen mindskes. Men også i forhold til at styrke kroppen, fx med små-øvelser, så vi bedre kan holde til arbejdet, specielt når vi runder de 50 år, siger Lars L. Andersen, professor på NFA.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen tager udgangspunkt i en spørgeskemaundersøgelse blandt ansatte med fysisk betonet arbejde.
Medarbejderne har bl.a. besvaret to centrale spørgsmål: Et om, hvor stor en del af arbejdsdagen de løfter, og et om hvor tunge løft de typisk har. Intervallerne i intensiteten i løftene er 5-15 kg, 16-29 kg og +30 kg. Disse blev sammenlignet med løft på under 5 kg.
Undersøgelsen er en del af forskningsprojektet ”Sund og sikker hele arbejdslivet” og bygger på spørgeskemadata fra Arbejdsmiljø og Helbred runderne 2012, 2014, 2016 og 2018, og undersøger sammenhængen mellem løftevarighed og løftebyrde med risiko for registerbaseret langtidssygefravær (≥30 dage) blandt 45.000 lønmodtagere i Danmark.
I analysen har forskerne justeret for andre faktorer, som kan hænge sammen med sygefravær, såsom alder, køn, uddannelse, livsstil, psykisk arbejdsmiljø, depressive symptomer og smerter.
Kontakter
Line FlatauKommunikationskonsulentDet Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø
Tlf:60 19 15 12lfl@nfa.dkRúni BláfossPh.d.-studerendeDet Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø
Tlf:3916 5329rub@nfa.dkBilleder
Links
Information om Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø
Det Nationale Forskningscenter for ArbejdsmiljøLersø Parkallé 105
2100 København Ø
39 16 52 00http://www.nfa.dk
Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA) forsker, formidler og uddanner og bidrager dermed til at udvikle et sundt og sikkert arbejdsmiljø i Danmark
Følg pressemeddelelser fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø
Høje fysiske arbejdskrav rammer de ældste medarbejdere mest12.6.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Forskning viser, at høje fysiske arbejdskrav i takt med alderen får større betydning for risikoen for sygefravær. Småøvelser kan dog mindske risikoen.
Ny rapport: Seniorer har fået mere fleksibilitet og efteruddannelse på jobbet10.6.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny rapport fra projektet SeniorArbejdsLiv viser, at seniorer de seneste år har fået bedre muligheder for at få efteruddannelse, fleksible arbejdstider og at gå ned tid. Samtidig peger analysen på, at helbredsudfordringer og høje arbejdskrav fortsat kan stå i vejen for et længere og sundere arbejdsliv.
Ny forskning: Hvad koster det, når seniorer føler sig fysisk og psykisk nedslidt?27.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fysisk og psykisk nedslidning blandt seniorer forkorter arbejdslivet og koster samfundet milliarder af kroner årligt i tabt produktion. Det viser ny rapport fra NFA, der for første gang ser samlet på mulige årsager, konsekvenser for arbejdslivet og de økonomiske omkostninger ved oplevet nedslidning.
Sunde hestetænder kan påvirke dyrlægers arbejdsmiljø9.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt studie har undersøgt luftkvaliteten under tandbehandling af heste. Resultaterne viser, at medarbejdere kan blive udsat for endotoksin og mikroorganismer. Forskerne peger på, at værnemidler er vigtige.
Vold og trusler på arbejdspladsen: Kan kursus i psykisk førstehjælp styrke trygheden?31.3.2026 05:58:00 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt projekt vil undersøge, om psykisk førstehjælp kan være med til at skabe større tryghed og bedre trivsel på arbejdspladser, hvor medarbejdere er i risiko for at opleve vold, trusler eller andre kritiske hændelser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
