Mange mønsterbrydere bruger kurser og voksenuddannelse som springbræt

SOCIAL MOBILITET
Mange unge med ufaglærte forældre får ikke en ungdomsuddannelse, men mange af dem, der gør, har været forbi vigtige mellemstationer på vej mod målet.
Ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd viser, at mange unge fra ufaglærte hjem bruger HF-enkeltfag, ordblindeundervisning eller andre grundskolefag for voksne som mellemstation, inden de påbegynder og gennemfører en hel ungdomsuddannelse. Analysen er lavet på baggrund af tal fra Danmarks Statistik.
14,1 procent af mønsterbryderne deltager i grundskolefag for voksne, mens 12,6 procent deltager i HF-enkeltfagskurser. 2,0 procent af mønsterbryderne bruger ordblindeundervisning.
Disse typer af kurser bliver i højere grad brugt af mønsterbryderne end af unge, der har forældre med mindst en ungdomsuddannelse. Mere end dobbelt så mange unge med ufaglærte forældre bruger eksempelvis grundskolefag for voksne end de unge, der har forældre med mindst en ungdomsuddannelse. Der er også stor forskel, når vi ser på, hvor mange der deltager i HF-enkeltfag og ordblindeundervisning.
En vigtig brik for at flere børn af ufaglærte får uddannelse
”Når der er så stor forskel på deltagelsen i de forskellige kurser blandt de unge, tyder det på, at tilbud om kurser og voksenuddannelse er vigtige brikker for, at de ufaglærtes børn lykkes med at opnå en ungdomsuddannelse,” siger Mie Dalskov Pihl, chefanalytiker og projektchef i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.
”Mange af dem har måske brug for at supplere de færdigheder, de har med sig fra grundskolen,” siger hun.
Kun seks ud af ti unge med ufaglærte forældre får i dag en ungdomsuddannelse. Blandt unge med akademikerforældre er tallet mere end ni ud af ti.
”Når vi som samfund gerne vil sørge for, at flere unge får en ungdomsuddannelse, så vil det give god mening at kigge i retning af netop HF-enkeltfag, grundskolefag for voksne og ordblindeundervisning. Det gælder især unge fra ufaglærte hjem. Vi skal se disse uddannelsestilbud som en investering, og vi skal lære noget af disse tilbud, når vi kan se, at så mange lykkes med at bruge dem som springbræt,” siger Mie Dalskov Pihl.
Analysen viser også, at blandt de unge med ufaglærte forældre, der ikke opnår en ungdomsuddannelse, har mange været i gang. 50,9 procent har været i gang med grundskolefag for voksne, 19,2 procent med HF-enkeltfag, og 10,0 procent har været i gang med ordblindeundervisning.
Fakta
- 14,1 procent af de 25-årige mønsterbrydere har deltaget i grundskolefag for voksne. Til sammenligning gælder det for kun 5,8 procent af de 25-årige vokset op med forældre, der mindst har en ungdomsuddannelse på cv’et.
- 12,6 procent af de 25-årige mønsterbrydere har taget kurser på HF-enkeltfag. Det gælder for 8,7 procent af dem med ungdomsuddannede forældre.
- Mange børn af ufaglærte får ikke en ungdomsuddannelse. Til gengæld har mange af dem, der ikke har fuldført en ungdomsuddannelse, i stor stil deltaget i voksenuddannelser og kurser. Mere end hver anden har deltaget i grundskolefag for voksne, og herunder har hver tiende deltaget i ordblindeundervisning.
- Seks ud af ti børn af ufaglærte har som 25-årige fuldført en uddannelse ud over grundskoleniveau. Blandt børn af akademikere er det cirka ni ud af ti. Gennemsnittet er otte ud af ti.
Kontakter
Mie Dalskov PihlChefanalytiker
Tlf:26 20 40 36md@ae.dkJesper KirkbakKommunikationschef
Tlf:50 73 71 34jk@ae.dkBilleder
Links
Information om AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
AE - Arbejderbevægelsens ErhvervsrådReventlowsgade 14, 1. sal
1651 København V
3355 7710https://www.ae.dk/
Arbejderbevægelsens Erhvervsråd er en økonomisk-politisk tænketank og et samfundsøkonomisk analyseinstitut, der arbejder for at fremme den sociale retfærdighed i Danmark. AE’s overordnede formål er at udarbejde og formidle samfunds- og erhvervsøkonomisk viden samt løsningsideer til gavn for lønmodtagerne og for at fremme den sociale retfærdighed.
Følg pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
Analyse finder milliardhul i Liberal Alliances økonomiske plan15.11.2025 06:05:00 CET | Pressemeddelelse
Det ville efterlade et hul på 13,5 milliarder kroner i Liberal Alliances økonomiske plan, hvis alle kommuner havde samme administrative udgifter som Solrød Kommune, viser analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Det er den eneste kommune, hvor Liberal Alliance har haft borgmesterposten de seneste fire år.
45.000 unge uden job og uddannelse: Så stor er forskellen på kommunernes brug af særlig uddannelse målrettet dem12.11.2025 07:09:13 CET | Pressemeddelelse
En stor del af de unge på kanten, der gennemfører et forløb på den forberedende grunduddannelse (FGU), kommer i arbejde eller uddannelse efterfølgende, viser analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Uddannelsen virker. Alligevel er der stor forskel på, hvor meget de enkelte kommuner gør brug af uddannelsen over for målgruppen. Se tallet for din kommune.
Rekord i beskæftigelse: Forskellen mellem ikke-vestlige indvandrere og per-soner med dansk oprindelse snævrer ind11.11.2025 05:05:00 CET | Pressemeddelelse
Beskæftigelsen for ikke-vestlige indvandrere er steget de seneste tre år i en grad, så forskellen til personer med dansk oprindelse er rekordlille, viser analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Det er en af regeringens målsætninger at mindske forskellen.
Se tallet for din kommune: 32.000 står til at miste retten til dagpenge med LA-forslag30.10.2025 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Ny analyse kortlægger, hvor mange der står til at falde ud af dagpengesystemet i den enkelte kommune, hvis dagpengeperioden halveres, som Liberal Alliance har foreslået det. Analysen viser også, hvordan de i alt 32.000 personer fordeler sig på a-kasser og alder.
Hver fjerde med hårdt fysisk og psykisk arbejdsmiljø forlader arbejdsmarkedet før tid29.10.2025 09:45:35 CET | Pressemeddelelse
Blandt lønmodtagere som er udsat for både hårdt fysisk og hårdt psykisk arbejdsmiljø, ender hver fjerde på en tidlig tilbagetrækningsydelse, viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Det er over dobbelt så mange som blandt lønmodtagere, der ikke har et hårdt arbejdsmiljø.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
