Lolland Kommune

Lolland Kommune ansætter Ditte Ploug Pedersen som sektorchef for HR, IT og Digitalisering

Del
Det var et enigt ansættelsesudvalg, der pegede på Ditte Ploug Pedersen, der kommer fra en stilling som HR-souschef i sektoren.

”Vi var enige om, at Ditte var den helt rigtige kandidat til stillingen,” forklarer direktør Rikke Jensen, som var formand for ansættelsesudvalget. ”Vi har samarbejdet med konsulentfirmaet Genitor om rekrutteringsprocessen, og udvalget blev præsenteret for et meget kvalificeret felt på 25 ansøgere.”

Seks ansøgere blev inviteret til første samtalerunde, og tre kandidater gik videre til anden runde.

”Ditte Ploug Pedersen har et solidt kendskab til organisationen, men hun har også masser af gode bud på, hvordan stillingen som sektorchef og sektorens rolle i organisationen kan forløses. I direktionen ser vi meget frem til samarbejdet med Ditte i den nye rolle som sektorchef, og hun indtræder i stillingen med det samme som en naturlig konsekvens af, at hun allerede er konstitueret i rollen.”

Ditte er 48 år og bor ved Nysted sammen med sin søn på 10 år. Hun er uddannet jurist, og blev ansat i Lolland Kommune i 2007. Her har hun været teamleder og siden 2009 souschef i HR. Inden hun blev ansat i Lolland Kommune, var hun HR-chef i Stevns Kommune.
Ditte er nu i gang med at tage en masteruddannelse i offentlig ledelse.  

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Ditte Ploug Pedersen
Ditte Ploug Pedersen
Download

Information om Lolland Kommune

Lolland Kommune
Lolland Kommune
Torvet 3
4930 Maribo

54 67 67 67http://www.lolland.dk/

Følg pressemeddelelser fra Lolland Kommune

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Lolland Kommune

Elever som valgte Søllested Skole, da Horslunde Skole lukkede, har fortsat kørsel27.6.2025 10:58:11 CEST | Pressemeddelelse

Klima-, Teknik- og Miljøudvalget har besluttet, at de elever som valgte at starte i Landsbyordningen i Søllested, da skolen i Horslunde lukkede, fortsat kan blive befordret, selvom busrute 774 mellem Horslunde Terminal og Søllested Landsbyordning lukker pr. 29. juni 2025. Ordningen gælder for de elever, som kommer direkte fra den lukkede skole i Horslunde, samt for de elever, der dags dato har ladet sig indskrive i Landsbyordningen i forvisning om, at de kunne køre til skole med bus. Forældrene skal, som hidtil, betale hvad der svarer til buskortet på den tidligere rute. Den særlige aftale om befordring gælder i maksimalt 7 år. Således kan elever, der er indskrevet og starter i 0. klasse efter sommerferien, gøre deres skolegang færdig i Søllested Landsbyordning. Da der er tale om frit skolevalg skal alle eleverne, der benytter ordningen betale et beløb svarende til et almindeligt buskort. Tine Vinther Clausen, der er formand for Klima-, Teknik- og Miljøudvalget, fortæller: "I forbindel

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye