Lokale kræfter sættes ind på at skabe et spændende nyt byrum i Nakskov
Lolland Kommune har modtaget en henvendelse fra Production Site Nakskov, der ejer den gamle tømmerhandel i Tømmergade. De ønsker en ny lokalplan, der skal gøre omdannelsen mulig, og Klima-, Teknik- og Miljøudvalget har mandag den 31. oktober 2022 godkendt, at processen med en ny lokalplan sættes i gang:
”Jeg synes, det er et meget spændende projekt, der taler godt sammen med de projekter, der er i gang i Nakskov 2030, de boligprojekter, der er undervejs i byen, og behovet for generelt at forny og forskønne byen”, siger udvalgsformand Tine Vinther Clausen.
”Samtidig er det utrolig positivt, at det er lokale kræfter, der gerne vil investere i deres by. Gode folk, der gerne vil bidrage til en positiv udvikling af byen, og som godt vil bruge deres energi på at give noget tilbage til Nakskov.”
”Production Site Nakskov arbejder på projektet, fordi vi gerne vil gøre en positiv forskel og forhåbentlig være med til at skabe en sneboldeffekt af investeringer og udvikling i Nakskov. Nu mangler vi de erhvervsdrivende, som kan se sig selv i sådan et nyt byområde - det kunne være en bager, en caféejer, et madmarked eller andre spændende erhverv. Vi er åbne over for interesserede.
Vi ejer forskellige erhvervsejendomme, som vi lejer ud. Det giver en god base i vores forretning, og derfor har vi mulighed for at arbejde med det her projekt, som er mere et projekt til byen, og hvor fokus er på oplevelser, aktiviteter og skabelse af et nyt hyggeligt rum i byen”, siger Frederik Christensen, der er direktør og én af ejerne bag Production Site Nakskov.
Klima-, Teknik- og Miljøudvalget tog positivt imod projektet, og derfor går processen nu i gang med at udarbejde et forslag til en ny lokalplan. Når forvaltningen har et forslag til en lokalplan klar, skal planen ud i høring, ligesom der sandsynligvis bliver holdt et borgermøde.
”Vi har haft nogle rigtig konstruktive møder med Lolland Kommune, og vi oplever, at de gerne vil spille os gode, så vi ikke begår fejl, og så vi får det bedste projekt i den sidste ende. Det er tydeligt, at kommunen også gerne vil gøre noget godt for Nakskov og skabe en god udvikling i byen”, siger Sammy Kiraz fra arkitektfirmaet H+, der også er én af ejerne bag Production Site Nakskov.
Fakta om Production Site Nakskov (PSN)
- Etableret i 2014
- Ejere: Frederik Christensen, Martin Stærke, Micki Eriksen, Sammy Kiraz
- Formål: Ejendomsudvikling og ejendomshandel
- Areal: 25.000m2 under tag, 87.000m2 jord
Nøgleord
Kontakter
Tine Vinther Clausen
Formand for Klima-, Teknik- og Miljøudvalget
Telefon: 20 36 49 20
Sammy Kiraz
Production Site Nakskov
Telefon: 41 99 53 70
Information om Lolland Kommune
Følg pressemeddelelser fra Lolland Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lolland Kommune
Stor undersøgelse på vej: Behov for arbejdskraft?18.9.2025 21:48:46 CEST | Pressemeddelelse
I de kommende uger vil 1.400 virksomheder på Lolland få en invitation til at være med i en ny undersøgelse, der blandt andet skal afdække de lokale rekrutteringsbehov og erfaringer med international arbejdskraft. Udvalgsformand Vibeke Grave håber, at mange vil deltage.
Lolland Kommune styrker indsatsen for børn og unge i begyndende mistrivsel10.9.2025 06:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Nyt tilbud skal gøre det let og enkelt at få den nødvendige hjælp – før problemerne vokser sig større.
Ny undersøgelse viser stor tilfredshed med hjemmehjælpen i Lolland Kommune5.9.2025 16:11:42 CEST | Pressemeddelelse
Ældreministeriets brugertilfredshedsundersøgelse blandt landets modtagere af hjemmehjælp viser, at borgerne i Lolland Kommune overordnet set er godt tilfredse med den hjælp, de får. Kommunen ligger over landsgennemsnittet, og i spørgsmålene om oplevelsen af tryghed, værdighed og kontinuitet i hjælpen, klarer Lolland Kommune sig særligt godt.
Erhvervsvenlighed på Lolland: Det går den rigtige vej4.9.2025 17:10:45 CEST | Pressemeddelelse
Bedre samarbejde med virksomhederne, international rekruttering og fremgang på byggesagsbehandlingstid og digital erhvervsservice. Ny DI-måling viser positive tendenser i den lokale erhvervsvenlighed på Lolland.
Nye priser på færgetransport til Askø, Fejø og Femø3.9.2025 15:07:07 CEST | Pressemeddelelse
Samme pris til alle tre øer, en mere enkel struktur og bevarelse af øbo-bilkortet som måneds- og årskort. Det er essensen i en ny prismodel for Lolland Færgefart, der ventes at træde i kraft i det nye år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum