Krønike over de gode, gamle dage
23.3.2022 10:32:04 CET | Turbine Forlaget A/S | Pressemeddelelse

Tiden før Første Verdenskrig er præget af fred i Europa, optimisme og tro på fremtiden. Det kan være svært at forestille sig i dag, hvor landegrænser i stigende grad beskyttes, og klimakrisen er svær at komme udenom. Men Hans Gregersen kan fortælle krøniken om en tid med epokegørende teknologiske landvindinger, banebrydende nye bevægelser inden for kunsten og ekspeditioner til endnu uudforskede landområder.
I Før verden gik af lave zoomer Hans Gregersen ind på tiden og dens mennesker. Danske sportsfolk som bryderen Magnus Bech-Olsen og cykelrytteren Thorvald Ellegaard samler nationen i begejstring over deres bedrifter.
Adolf Hitler er på det tidspunkt blot en subsistensløs, ung mand, der hutler sig igennem tilværelsen i Wien. Brødrene Wright i USA og danske Ellehammer får luft under vingerne og sætter for alvor gang i flyvningens udvikling.
I Danmark indtræffer et politisk systemskifte, og landets tidligere justitsminister, P.A. Alberti, sendes i fængsel for millionbedrageri.
Krøniken slutter med Titanic, hvis dramatiske forlis kan ses som den symbolske afslutning på 'de gode, gamle dage'. Blot to år senere bryder den gamle verdensorden sammen med udbruddet af Første Verdenskrig.
Hans Gregersen er uddannet lærer og har ved siden af arbejdet som lærer opbygget et større forfatterskab på mere end 70 titler, der alle har relation til hans viden om og interesse for historie og kulturhistorie. Før verden gik af lave er skrevet til alle, der gerne vil blive klogere på vores historie. Og måske endda tage ved lære af den, så fortidens optimisme genfindes.
Bogen om årene 1900-1912 passer i stil og udtryk til Hans Gregersens to bøger om mellemkrigstiden, Verden er ny om 1920'erne og Verden i opbrud om 1930'erne, der ligeledes er udkommet på Turbine i henholdsvis 2019 og 2020.
Fakta om bogen:
Titel: Før verden gik af lave – kultur, politik og mennesker omkring 1900
Forfatter: Hans Gregersen
Forlag: Turbine
ISBN: 9788740673869
Sidetal: 409
Vejl. pris: 299,95 kr.
Udkommer d. 23. marts 2022
Nøgleord
Kontakter
Marie JensbyPR og kommunikation
Tlf:60548460marie.jensby@turbine.dkBilleder

Links
Information om Turbine Forlaget A/S
Forlaget Turbine blev grundlagt i 2004.
Vores profil er bred, og grundtanken er, at vi ikke lader os begrænse af hverken genre, stil eller format – vores fokus er kvaliteten i den enkelte udgivelse.
Følg pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Japans fascinerende kulturhistorie28.8.2026 08:44:00 CEST | Pressemeddelelse
Asger Røjle Christensen har i over fyrre år fulgt udviklingen i Japan. I 13 år af sit liv har han boet og arbejdet som korrespondent i Tokyo. Gennem de sidste ti år har han på Turbine udgivet syv populære bøger om forskellige sider af Japans samfund og historie. Nu er han aktuel med bogen Aizu – dagligliv i Japan uden for storbyen.
Kate’s Joint fra Blågårdsgade rykker ind i dit køkken27.8.2026 12:38:06 CEST | Pressemeddelelse
Blågårdsgade 12 er adressen, hvor Kate Kamil gennem mere end 30 år har serveret dhal og andre velsmagende retter til både de lokale på Nørrebro og alle dem, der har fundet vej til Kate’s Joint. Nu deler Kate Kamil ud af sin historie og sine vegetariske opskrifter i kogebogen Kate’s Joint og det grønne, indiske køkken – Inspiration fra Indien, Ishøjplanen og Indre Nørrebro.
Peter Sommer debuterer i bogformat27.8.2026 10:45:44 CEST | Pressemeddelelse
Peter Sommer markerer et skævt lille jubilæum for 23 års sangteksteri, der har forsøgt at trykteste det danske sprogs evne til at findes i musikken, med udgivelsen af Sort på hvidt – sangtekster 2002-2025. Det er blevet til 103 tekster, fordelt over 10 albums, og nu samlet i en grafisk ambitiøs bog med tilhørende billedgalleri af hovedpersonen samt alle hjælperne omkring ham.
Storslået dansk fantasyserie afsluttes med slaget om Igdrafell26.8.2026 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Nu er det sidste bind i den storslåede danske fantasyserie om det magiske skib Galathea endelig klar til at komme ud til de mange læsere, der har ventet tålmodigt på at få afslutningen på det eventyr Nathali og Bettina Liane har sendt Aia og vennerne ud på.
Ali Smith vil genoplive omsorgen og solidariteten7.8.2026 09:13:00 CEST | Pressemeddelelse
Skotske Ali Smith er en af vor tids skarpeste og mest anmelderroste forfattere. Hun hyldes for sin evne til at skrive præcist og klarsynet om verdens tilstand. Med romanen Glyf vil hun genoplive den omsorg, solidaritet og åbenhed, der er hårdt brug for i en splittet og brutal tid.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
