Kommunerne er klar til at levere på fjernvarme og vedvarende energi – nu skal rammerne på plads
Regeringen har i dag præsenteret sit nye udspil, ’Danmark kan mere II’, hvor man blandt andet lægger op til at udfase naturgas inden 2028. Som en del af udspillet skal kommunerne i løbet af 2022 udarbejde varmeplaner for overgangen til fjernvarme eller varmepumper.
Formand for KL’s Klima- og Miljøudvalg, Birgit S. Hansen, hilser regeringens nye udspil velkomment:
”I kommunerne deler vi fuldt ud ambitionerne om at gøre Danmark uafhængig af russisk gas, og vi er klar til at bidrage med alt, hvad vi kan, for at det kan ske så hurtigt som muligt. Det kræver dog, at kommuner og fjernvarmeselskaber får de optimale rammer, så lovgivning, statslige krav og økonomi ikke spænder ben og forsinker processen,” siger hun og fortsætter:
”For eksempel ser vi meget gerne, at man indfører et automatisk ’ja tak’ til tilslutning til fjernvarme og også forenkler kravene til de forudgående beregninger af, om fjernvarmeudrulningen er samfundsøkonomisk rentabel. Derudover er det en kæmpestor planlægningsopgave for kommunerne, der både kræver ekstra ressourcer og styrket lovgivning om energiplanlægning, så kommunerne får bedre mulighed for at koordinere indsatsen på tværs af de mange aktører på området. Alt det er noget, vi nu skal i dialog med regeringen om.”
Klar til flere solceller og vindmøller
Med udspillet ønsker regeringen desuden at firedoble den samlede energiproduktion fra vindmøller og solceller i 2030. Og den melding falder i god jord hos KL’s udvalgsformand:
”Det glæder mig, at regeringen er klar til at lave et konkret mål for vedvarende energi på land og gerne vil i dialog med os i kommunerne om, hvad der skal til. For der er ingen tvivl om, at vi skal tage alle redskaber i brug, hvis vi skal lykkes,” siger Birgit S. Hansen og fortsætter:
”Det er helt afgørende, at kommunerne – i partnerskab med staten og private aktører – får bedre rammer til at kunne opsætte store landskaber af solceller og vindmøller i de områder af Danmark, hvor der er plads. Samtidig skal der være en større gevinst til de lokalsamfund, der lægger jord til: Både gennem udvidet kompensation til de direkte naboer, men også ved at igangsætte konkrete og positive udviklingsinitiativer i lokalområdet.”
Hun peger derudover på, at man på Christiansborg bør genoverveje sidste års brede politiske aftale om at liberalisere de kommunale forbrændingsanlæg og reducere anlæggenes kapacitet med 30 procent.
Så længe der ikke er tilstrækkeligt med vedvarende energi, er affaldsenergi er nemlig både sikkert, billigt og en af vores vigtigste veje til at omstille energisektoren til at være uafhængig af russisk gas.
Nøgleord
Kontakter
KL's pressevagt
Tlf:33703333Information om KL
KL er interesseorganisation for de 98 kommunalbestyrelser og arbejder for, at kommunerne har de bedst mulige rammer til at prioritere velfærd og økonomi og til at udvikle kommunen lokalt. KL bidrager til – sammen med kommunerne – at videreudvikle det danske kommunestyre og lokaldemokrati. KL er samtidig arbejdsgiverorganisation og forhandler overenskomster for kommunernes ca. 500.000 ledere og medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra KL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra KL
Sammen mod vold, trusler og chikane: Nyt netværk skal skabe tryggere arbejdspladser11.9.2025 07:01:03 CEST | Pressemeddelelse
KL og Forhandlingsfællesskabet inviterer til et nyt netværk, der skal føre til en styrket indsats for at forebygge og håndtere arbejdsrelateret fysisk og psykisk vold, trusler og chikane på de kommunale arbejdspladser.
Takstlofter på krisecentre og herberger er et vigtigt skridt mod et mere bæredygtigt socialområde5.9.2025 14:23:42 CEST | Pressemeddelelse
Det er godt, at der nu endelig kommer en ny styringsmodel for herberger og kvindekrisecentre, lyder det fra KL, der længe har peget på behovet for i højere grad at kunne holde styr på, hvem der kan slå sig ned som herberg.
Historisk stor donation skal gøre hverdagen for landets mindste børn endnu bedre4.9.2025 06:01:09 CEST | Pressemeddelelse
LEGO Fonden uddeler 100 millioner kr. til lokal kompetenceudvikling for medarbejdere og ledere i dagtilbud i 16 kommuner. Initiativet realiseres i et fælles partnerskab mellem KL, Komponent og Professionshøjskolerne.
Fem forslag fra KL: Sådan dæmmer vi op for snyd og svigt på socialområdet31.8.2025 08:43:16 CEST | Pressemeddelelse
Det er dybt uacceptabelt, at kriminelle miljøer infiltrerer socialområdet og svindler med de penge, der ellers skulle gå til udsatte borgere. Derfor fremlægger KL nu fem forslag til, hvordan man kan tage livtag med snyd, svigt og økonomisk kriminalitet på private tilbud.
Arbejdsmarkedets aktører: Sådan ruster vi danskernes arbejdsliv til en ny virkelighed13.8.2025 07:03:58 CEST | Pressemeddelelse
Arbejdsmarkedets vigtigste aktører og eksperter lancerer nu gennem Forum for Fremtidens Arbejdsmarked deres indspil til, hvordan vi i fællesskab fremtidssikrer arbejdsmarkedet i Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum