Kom til tøjbyttemarked og genbrugsmodeshow på Dokk1 i Aarhus

Tøjindustrien står for 10 procent af den globale CO2-udledning, og placerer sig derfor som en af de største klimasyndere på verdensplan. Og danskerne køber mellem 13 og 16 kilo tøj om året.
Folkekirkens Nødhjælps Ungdom (NU) afholder et arrangement på Dokk1 i Aarhus for at sætte fokus på danskeres høje tøjforbrug og hylde bæredygtig mode til fordel for verdens fattigste og verdensmål 13, klimaindsats:
”I NU arbejder vi med klimaproblemstillinger, fordi vi synes, det er uretfærdigt, at de mennesker, der bidrager mindst til klimaforandringerne, er dem, der rammes hårdest af dem,” siger Solveig Jørgensen, frivillig i NU og medarrangør.
Arrangementet starter med et tøjbyttemarked, hvor indgangsbilletten er medbragt tøj. Alt medbragt tøj bliver sat på stativer, så man kan gå på jagt efter nye fund til sig selv. Når arrangementet er slut, kan man donere det tøj, der ikke blev afsat, til Folkekirkens Nødhjælps genbrugsbutikker.
Efter tøjbyttemarkedet rykker arrangementet op i Udsigten til et genbrugsmodeshow. Her dystes der om, hvilken aarhusiansk ungdomsorganisation, der har sammensat det fedeste genbrugsoutfit fra Folkekirkens Nødhjælps genbrugsbutikker.
Konkurrencen afholdes som et modeshow, hvor Beate Stengaard fra ”Den store bagedyst” vil være vært og lede publikum igennem showet. Efter konkurrencen vil der være mulighed for at købe tøjet i Folkekirkens Nødhjælps genbrugsbutik på Gammel Munkegade 8, 8000 Aarhus.
I løbet af aftenen vil der blive serveret gratis snacks fra Wefood – Danmarks første supermarked med overskudsvarer – men det vil også være muligt at købe drikkevarer i Dokk1’s cafe.
Første del af arrangementet kræver tøj som indgangsbillet, mens modeshowet er gratis for alle.
Program:
Kl. 18.30-20.00
Tøjbyttemarked i Det åbne bibliotek
Kl. 20.00-21.30
Den store genbrugsmodedyst i Udsigten
___________________________________________________________
Pressen er velkommen til at dække arrangementet på aftenen.
INFO:
Sted: Dokk1, Hack Kampmanns Pl. 2, 8000 Aarhus.
Tidspunkt:18.30-21.30
Kontakt for yderligere oplysninger eller interview:
Solveig Jørgensen, medarrangør
Tlf.: 31 90 71 21
Mail: sj@dcayouth.dk
Nøgleord
Billeder

Information om Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.
Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Kendt influencer hænger sko i træerne på Nørrebro8.5.2025 12:24:24 CEST | Pressemeddelelse
Sammen med Folkekirkens Nødhjælp ønsker Michella Meier-Morsi at skabe opmærksomhed om en ubehagelig - men meget vigtig - sandhed.
Ny engagementsdirektør i Folkekirkens Nødhjælp7.5.2025 14:29:49 CEST | Pressemeddelelse
Folkekirkens Nødhjælp har ansat Iben Konradi Nielsen som ny engagementsdirektør. Hun kommer fra en stilling som direktør i Jordemoderforeningen, er uddannet journalist og har mange års ledelses- og kommunikationserfaring fra fagbevægelsen mv. ”Jeg glæder mig helt utroligt meget til at skabe engagement og opbakning til Folkekirkens Nødhjælps arbejde. Nedlukningen af USAID og oprustningen i Europa gør det vigtigere end nogensinde at styrke danskernes engagement i en mere retfærdig verden. Vi befinder os i en vanskelig tid, og det er nu, civilsamfundet skal vise sit værd. Jeg tror på, at vi i Folkekirkens Nødhjælp kan være med til at skabe endnu stærkere fællesskaber, hvor der er plads til næstekærligheden – også for folk i verdens brændpunkter,” siger Iben Konradi Nielsen. Folkekirkens Nødhjælps generalsekretær, Jonas Nøddekær, ser frem til samarbejdet med den nye engagementsdirektør, der også har mange års erfaring med bestyrelsesarbejde i FDF, efterskoleverdenen og menighedsrådsarbejde
Momentum for reviving climate ambitions at Copenhagen Climate Ministerial5.5.2025 13:42:07 CEST | Pressemeddelelse
This week the annual Copenhagen Climate Ministerial will be held. Here several of the world’s climate ministers are gathering in Copenhagen to discuss climate how to manage the climate crisis.
Klimamøde i København skal puste liv i klimakampen5.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I denne uge afholdes det årlige Copenhagen Climate Ministerial, hvor en række af verdens klimaministre drøfter klimapolitik i København. Som opvarmning mødes de med civilsamfundet hos Folkekirkens Nødhjælp. Ifølge generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Jonas Nøddekær, skal der pustes nyt liv i klimakampen, og han har bestemt ikke mistet håbet. ”Jeg håber, at ministrene får et godt møde i denne uge, hvor de også kan drøfte, hvordan verdens lande kan øge deres fokus på tilpasning, tab og skader, og de klimakatastrofer, som truer både vækst og udvikling. Forrige uges forårsmøder i Verdensbanken afslørede, at flere af verdens finansministre er ved at få øjnene op for, at der skal skaffes flere penge til klimatilpasning. Jo hurtigere klimatilpasningen sker, desto mindre er regningen i sidste ende. Den erkendelse er såre simpel og skal puste nyt liv i klimakampen, og det skal møderne i København bidrage til.” Et af de vigtige emner ved dette års Copenhagen Climate Ministerial er de nye nat
Simon Kvamm deltager i lystænding og fællessang for Danmarks Befrielse1.5.2025 15:48:04 CEST | Pressemeddelelse
Når Folkekirkens Nødhjælp på søndag 4. maj tænder lys og afholder fællessang i hjertet af København, vil Simon Kvamm slutte af med en sang på Gammeltorv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum