Kom med til informationsmøde om udbygningen af E45 Aarhus S – N

I løbet af de kommende år udbygger Vejdirektoratet motorvejsstrækningen mellem Aarhus S og Aarhus N fra fire til seks spor på en 16 km lang strækning. Det skal bidrage til at håndtere den stigende trafik på motorvejsnettet og øge fremkommeligheden på strækningen.
Derfor inviterer Vejdirektoratet til informationsmøde, hvor projektet vil blive præsenteret.
Robin Højen Madsen, projektleder i Vejdirektoratet, siger:
”Det er altid spændende at komme ud og præsentere vores projekt for naboer og andre, som er interesserede i at høre, hvad der skal ske. Vi har allerede været i dialog med rigtig mange af dem, som bor nærmest den kommende udbygning, men det er noget andet at præsentere det for en større forsamling.”
På mødet vil det primært handle om strækningen mellem Aarhus Syd og syd for Aarhus Nord, da planerne for selve Aarhus Nord stadig er under udarbejdelse.
Informationsmøde på Hotel Sabro Kro
Vejdirektoratet præsenterer anlægsprojektet på et informationsmøde på Hotel Sabro Kro tirsdag den 27. september. Alle er velkommen på mødet, hvor projektets omfang og tidsplan vil blive fremlagt.
Under mødet vil der være mulighed for at stille spørgsmål til projektleder Robin Højen Madsen og andre fagfolk fra Vejdirektoratet.
Tirsdag den 27. september kl. 19.00 til 21.00
Hotel Sabro Kro
Viborgvej 780, 8471 Sabro
Nøgleord
Kontakter
Robin Højen MadsenProjektchefVejdirektoratet
Tlf:72 44 22 76Tlf:23 24 41 72rhm@vd.dkJens GendersKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:61 93 04 23jege@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon:
Tlf:51 83 33 93Billeder
Information om Vejdirektoratet
VejdirektoratetCarsten Niebuhrs Gade 43, 5. sal
1577 København V
+45 7244 3333https://www.vejdirektoratet.dk/
Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
En weekend med reparation af fuge på Vejlefjordbroen16.1.2026 09:29:30 CET | Nyhed
Vejdirektoratet skal reparere en fuge på Vejlefjordbroen i motorvejens sydgående spor. Arbejdet bliver udført som natarbejde mellem fredag den 16. januar og søndag den 18. januar for at genere trafikanterne mindst muligt.
Vejdirektoratet udfører broarbejde på Kalundborgmotorvejen15.1.2026 10:41:55 CET | Pressemeddelelse
Arbejdet vil betyde nedsat hastighed og indsnævrede kørebaner.
Vejdirektoratet inviterer til borgermøde om udfletning af den 3. Limfjordsforbindelse til E45 Nordjyske Motorvej14.1.2026 11:17:56 CET | Pressemeddelelse
Borgermødet bliver holdt tirsdag den 27. januar, og omhandler kun det sydlige udfletningsanlæg ved Dall, som Vejdirektoratet foreslår ændret i forhold til anlægsloven for den 3. Limfjordsforbindelse. Ændringen skal skabe en bedre trafikafvikling og mindske naturpåvirkningen i området.
Stadig risiko for glatte veje13.1.2026 15:21:55 CET | Pressemeddelelse
Kombinationen af tøvejr, regnvejr, kolde veje og temperaturer omkring frysepunktet kan stadig medføre vanskelige forhold og glatte veje overalt i landet i aften- og nattetimerne.
Risiko for isslag i store dele af landet12.1.2026 11:35:13 CET | Pressemeddelelse
Der er risiko for isslag i store dele af landet i dag mandag og natten til tirsdag. Trafikanter – både gående, på cykel og i biler - skal være ekstra opmærksomme fra middagstid og resten af dagen, i aften og indtil i morgen tidlig.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


